Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: S&P 500 otevřel brány býčímu trhu, můžeme čekat výrazný růst?

Burza s odstupem: S&P 500 otevřel brány býčímu trhu, můžeme čekat výrazný růst?
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek na Spotify. 

Hezký den, vážení čtenáři! Vítejte u našeho pravidelného týdenního přehledu finančních novinek. Významným milníkem minulého týdne bylo vstoupení indexu S&P 500 do býčího trhu, když vzrostl o více než 20 % oproti svým říjnovým minimům. Vedle toho jsme však sledovali i vývoj dalších amerických akcií – kde opět hrály prim small caps a neušlo nám ani dění na evropských nebo českém akciovém trhu.

Jako obvykle jsme se však zaměřili i na vývoj kryptoměn, nebo nejvýznamnějších komodit, kde rozhodně také nebylo nouze o zajímavé události. Zajímá-li vás více, jste na správném místě, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

S&P 500 vstupuje do býčího trhu

Americké akcie uzavřely obchodování mírně výše v týdnu relativně utlumeného obchodování před zasedáním Federálního rezervního systému a oznámením o úrokových sazbách, které proběhne tuto středu. Minulý týden byl pozoruhodný tím, že se index S&P 500 posunul do teritoria býčího trhu, neboli vzrostl o více než 20 % oproti svým minimům z poloviny října. Krom toho také akcie s malou kapitalizací opět překonaly akcie s velkou kapitalizací a hodnotové akcie překonaly růstové akcie. Cenově vážený index S&P 500 také poprvé za osm týdnů vzrostl více než jeho kapitalizačně vážený protějšek, a to s největším rozdílem od konce března.

Během týdne se konalo několik významných investičních konferencí a událostí, včetně leteckého veletrhu v Paříži a konferencí o energetických a spotřebitelských akciích, které zřejmě podpořily tržní sentiment. Velký rozruch také vzbudila výroční vývojářská konference společnosti Apple, na které nejhodnotnější veřejně obchodovatelná společnost na světě představila svůj první významný nový produkt za několik let – náhlavní soupravu pro virtuální realitu.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023

Akcie společnosti Apple po představení náhlavní soupravy Vision Pro uzavřely obchodování těsně pod rekordem

Akcie společnosti Apple dosáhly během pondělního obchodování historického maxima, ale po uzavření trhu se na této úrovni neudržely. Akcie klesly poté, co společnost během své výroční konference Worldwide Developers Conference představila náhlavní soupravu Vision Pro – investory pravděpodobně nepotěšila cena nových brýlí pro virtuální realitu, která byla stanovena na 3 499 dolarů.

Společnost Apple tak v pondělí uzavřela obchodování se ztrátou 0,76 % na ceně 179,58 dolaru, což je pod zavírací hodnotou 182,01 dolaru, které dosáhla 3. ledna 2022. Akcie se však krátce během dne obchodovaly i nad intradenním maximem 182,94 dolaru ze 4. ledna 2022.

Vision Pro umožní uživatelům vidět aplikace novým způsobem, v prostoru kolem nich. Uživatelé mohou používat oči a ruce k navigaci v aplikacích a vyhledávání pomocí hlasu. Sluchátka lze používat ke sledování filmů (včetně 3D), s prostorovým zvukem, k prohlížení vlastních obrázků nebo videí a k hraní videoher. Lze ji také použít pro práci s aplikacemi určených pro videokonference, nástroji Microsoft Office nebo Adobe Lightroom.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Apple! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Žádosti o podporu v nezaměstnanosti dosáhly nejvyšší úrovně od října 2021

Zdálo se, že relativně skromný ekonomický kalendář tohoto týdne podpořil náladu investorů – i když ne nutně naděje, že se ekonomika vyhne recesi. Ve čtvrtek ministerstvo práce oznámilo, že týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti vyskočil na 261 000, což je výrazně nad očekáváním a nejvyšší úroveň od října 2021. Pokračující žádosti o podporu však nečekaně poklesly a dostaly se na nejnižší úroveň za téměř čtyři měsíce. Celkový index ekonomického optimismu zveřejňovaný společnostmi TechnoMetrica Market Intelligence a Investor’s Business Daily zůstal zhruba stabilní, ale ukazatel výhledu Američanů na příštích šest měsíců klesl na nejnižší úroveň od listopadu.

Údaje zveřejněné v úterý ukázaly překvapivě velký pokles v sektoru služeb, ale pozitivní zprávou pro investory byl důkaz o pokračujícím poklesu cen služeb, které navázaly na zmírnění cen zboží, potravin a energií. Ukazatel cen placených za služby Institutu pro řízení dodávek se zmírnil na nejnižší úroveň od května 2020, zatímco ukazatel celkové aktivity v sektoru služeb klesl na 50,3 bodu, což naznačuje prakticky zastavený růst (úrovně nad 50 bodů znamenají expanzi).

Evropské akciové indexy skončily většinově v záporu

Evropské akciové indexy pokračují v přešlapování na místě a opět jsme byli svědky pouze mírných pohybů. S výjimkou italského indexu FTSE MIB však skončily většinově v záporu.

Panevropský index STOXX Europe 600 skončil o 0,46 % níže v důsledku opatrnosti investorů očekávajících zasedání centrálních bank v Evropě a USA. Ptáte se, jak se dařilo jednotlivým indexům v největších evropských ekonomikách? Německý DAX oslabil o 0,63 %, francouzský index CAC 40 klesl o 0,79 %, zatímco italský FTSE MIB získal 0,35 %. Britský index FTSE 100 pak ztratil 0,59 %.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023

Představitelé ECB připouštějí zmírnění inflace, ale naznačují, že se sazby ještě musí zvýšit

Představitelé Evropské centrální banky (ECB) signalizovali, že výpůjční náklady se v červnu pravděpodobně opět zvýší, ačkoli se zdá, že v otázce provádění zvyšování sazeb v následujících měsících nepanuje taková shoda.

Prezidentka ECB Christine Lagardeová a šéf Bundesbanky Joachim Nagel zopakovali svůj jestřábí postoj pro další zvyšování sazeb a poukázali na to, že existuje jen málo známek zmírnění základních cenových tlaků. Zdá se však, že se guvernér nizozemské centrální banky Klaas Knot přidal k méně jestřábím tvůrcům monetární politiky ECB. Knot sice připustil, že se sazby budou muset ještě zvýšit, ale upustil od svého předchozího naléhání na bezprostřední zvýšení v červnu a červenci. Uvedl, že rozhodnutí o sazbách musí být přijímána postupně, protože se objevuje více důkazů o tom, že přísnější měnová politika funguje.

Podle průzkumu ECB se medián očekávání spotřebitelů ohledně inflace v eurozóně v příštím roce v dubnu snížil na 4,1 % z březnových 5,0 %.

Eurozóna se propadá do mírné recese, maloobchodní tržby slábnou, kondice německého průmyslu se zhoršuje

Zveřejněné údaje ukázaly, že se ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí letošního roku i v posledních třech měsících roku 2022 postupně snížila o 0,1 %, což splňuje parametry technické definice recese.

Mezitím stagnující maloobchodní tržby v eurozóně v dubnu naznačily, že spotřeba zůstává slabá. Pokračovalo také zhoršování situace v německém průmyslovém sektoru. Tovární zakázky se oproti březnu nečekaně snížily o 0,4 %, zatímco průmyslová produkce meziročně vzrostla o 0,3 % – méně, než očekávali analytici, kteří počítali s růstem o 0,5 %.

Sledovali jsme další oslabení indexu PX, inflace zpomalila na 11,1 %

Index PX v minulém týdnu opět oslabil – tentokrát o 1,19 %, v letošním roce se však stále obchoduje ve více než 5% zisku. Vděčit za to mohou čeští investoři především akciím ČEZ, které si letos stále připisují téměř 30 %, navzdory více než 15% propadu v posledních týdnech. V minulém týdnu se na poklesu indexu PX nejvíce podílely akcie Komerční banky, které odepsaly téměř 2 % své hodnoty. V záporných číslech se pak obchodovaly i akcie ČEZ, Philip Morris a Moneta. Z námi sledovaných titulů Pražské burzy skončily v zisku pouze akcie Erste Group.

Český statistický úřad také oznámil údaje o inflaci, která klesla v květnu na 11,1 %, oproti 12,7 % v dubnu. V meziměsíčním srovnání však stále ceny stouply a to o 0,3 %. Současný mírnější nárůst inflace, tak je dán především srovnáním s loňským květnem, kdy ceny stouply hned o 16 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023

Cena Cardana se v průběhu týdne propadla o více než 30 %

Cena Bitcoinu se v minulém týdnu propadla o necelých 5 % a nezůstalo jen u něho, když druhá největší kryptoměna, Ethereum, odepsala více než 7 % své hodnoty. Jednalo se pravděpodobně o reakci na konání amerického SECu, který zle dotírá na aktivity tamních kryptoměnových burz.

Mnohem hůře než dvě zmíněné kryptoměny pak dopadlo v minulém týdnu Cardano. Jeho cena se propadla v průběhu týdne až o 35 %. Důvodem prodejů je podle všeho hrozící střet Cardana se SECem. Americká komise pro cenné papíry je v současné době ve sporu s několika kryptofirmami kvůli obviněním z nelegálního prodeje cenných papírů a Cardano by mohlo být další na řadě.

Jaké zásadní události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?

  • Eskaluje spor SECu a Binance US. Dva dny poté, co SEC podala obdobnou žalobu proti americké pobočce firmy Binance, dle informací serveru Coinjournal, komise podala u federálního soudu návrh na zmrazení celého majetku společnosti.
  • Salvadorský Národní úřad pro Bitcoin se rozhodl v minulém týdnu angažovat jako poradce Saifadeana Ammouse, palestinského ekonoma a autora knihy Bitcoinový standard.
  • Silný regulační tlak v USA se promítl i do kroků další kryptoburzy celosvětového významu a to com. Ta se v reakci na žaloby a tvrdé postupy SECu vůči Binance a Coinbase od 21. června rozhodla pozastavit institucionální obchodování americkým zákazníkům.
Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
Ethereum / ETH
Načítání
Načítání
Načítání
Cardano / ADA
Načítání
Načítání
Načítání
Poznámka

Chcete se dozvědět více o tom, co se dělo v minulém týdnu v kryptoměnovém ekosystému? Přečtěte si Finex Coin Week, který shrnuje vše podstatné.

Brent i WTI v minulém týdnu prolomily klíčové supporty

V New Yorku obchodovaná ropa West Texas Intermediate (WTI) zakončila páteční seanci na ceně 70,02 dolaru. Předtím se však propadla až na 69,09 dolaru, čímž prolomila klíčovou podporu 70 dolarů. Za celý týden se cena ropy WTI propadla o 4,43 %.

V Londýně obchodovaná ropa Brent pak zakončila páteční seanci na úrovni 74,77 dolaru za barel, když nejnižší hodnota seance činila 73,61 dolaru, čímž byla prolomena podpora 75 dolarů. Během celého týdne pak globální benchmark pro ropu odepsal necelá 4 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu

Zlato v pátek směřovalo k druhému týdennímu zisku v řadě a zaznamenalo třetí růst za poslední čtyři dny, a to na pozadí sázek, že Federální rezervní systém poprvé za 18 měsíců pozastaví cyklus zvyšování úrokových sazeb. Červencový futures kontrakt zlata na newyorské burze Comex se usadil na ceně 1 975,90 dolaru za unci. Za celý týden vzrostl o 0,4 %, což je přibližně stejně jako v předchozím týdnu. Spotová cena zlata, která odráží fyzické obchody se zlatem a je některými obchodníky sledována pozorněji než futures, se usadila na hodnotě 1 960 dolarů, což znamená, že za celý týden spotové zlato vzrostlo o 0,51 %.

O téměř 3 % pak vzrostla spotová cena dalšího sledovaného drahého kovu stříbra. Menší sourozenec zlata otevíral týdenní obchodování na ceně 23,58 dolaru a zakončil ho na hodnotě 24,25 dolaru za unci. Za poslední měsíc se však cena stříbra téměř nezměnila.

Číslo týdne

Jako číslo týdne volíme 3. Pouhých 41,4 miliardy dolarů chybělo během pondělního obchodování společnosti Apple, aby její tržní kapitalizace překonala hodnotu 3 bilionů dolarů. Akcie výrobce iPhonů v pondělí vzrostly až na 183,76 dolaru, než došlo k jejich propadu po představení brýlí Vision Pro. Apple je nyní zdaleka největší akciovou společností, která tvoří přibližně 7,5 % váhy indexu S&P 500.

Nedávno jsme také otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
6
1

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.