Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Kam v současné době přesouvají peníze miliardáři? Měli byste také?

Burza s odstupem: Kam v současné době přesouvají peníze miliardáři? Měli byste také?
Zdroj: Depositphotos.com

Hezký den, vážení čtenáři! Je tu opět neděle a proto pro vás máme, jako už tradičně pravidelnou dávku novinek z finančních trhů. Dnes se mimo jiné dozvíte, kam momentálně ve velkém investují globální miliardáři, proč byla podána žaloba na společnost Amazon a které důvody vedly k poklesu evropských akcií.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Smíšené výsledky amerických indexů

Vyšší ceny ropy přispěly k obavám, že by mohlo být pro centrální banky obtížnější zkrotit inflaci, což podnítilo výprodej dluhopisů. V průběhu týdne se na náladě investorů mohla podepsat také rostoucí pravděpodobnost uzavření americké vlády.

Výnos benchmarkového desetiletého amerického státního dluhopisu dosáhl ve středu maxima nad 4,6 %. (Ceny dluhopisů a výnosy se pohybují opačným směrem.) Po zveřejnění povzbudivých údajů o inflaci v eurozóně a USA však výnosy desetiletých státních dluhopisů mírně poklesly.

Index S&P 500 zaznamenal čtvrtý týdenní pokles v řadě (celkem v září odepsal 5 % své hodnoty), protože se zdálo, že tlak na růst sazeb zatěžuje náladu investorů. V rámci indexu nejvíce ztratily akcie veřejných služeb. Naopak akcie energetických společností si vedly lépe. V záporu skončil i index Dow Jones.

Index S&P MidCap 400 a index Russell 2000 akcií s malou kapitalizací, které letos výrazně zaostávaly za velkými společnostmi, si naopak připsaly zisky, stejně jako technologický index Nasdaq 100, ačkoliv ten v září rovněž odepsal téměř 5 % své hodnoty.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023

Federální obchodní komise podala na Amazon žalobu za “nezákonné udržování monopolní moci”

V úterý americká Federální obchodní komise (FTC) a generální prokurátoři ze 17 států podali žalobu na společnost Amazon, která navazuje na několikaleté vyšetřování jeho dominantního postavení na trhu.

Žaloba tvrdí, že Amazon svým jednáním “brání stávajícím konkurentům v růstu a novým konkurentům ve vzniku”. Žaloba se zaměřuje na online tržiště Amazonu, přičemž tvrdí, že:

  • Účtuje drahé poplatky prodejcům, kteří tak téměř 50 % svých celkových tržeb vyplácí Amazonu a “nemají jinou možnost než spoléhat na Amazon, aby se udrželi na trhu”.
  • Nutí prodejce, aby využívali jeho drahé logistické služby, aby měli nárok na odznak Prime – trestá je za to, pokud si jinde účtují nižší ceny.

Podíl Amazonu na tržbách amerických prodejců vzrostl z 19 % v roce 2014 na 45 % v roce 2023. Žaloba rovněž tvrdí, že Amazon upřednostňuje výsledky vyhledávání svých vlastních produktů namísto kvalitnějších konkurenčních.

Příliš velká dravost na to, aby se dala ignorovat:

Podle společnosti PYMNTS ovládal Amazon v prvním čtvrtletí roku 2023 47,9 % podílu na americkém e-commerce trhu, zatímco před rokem to bylo 43,7 %. Banka JPMorgan tak očekává, že v roce 2024 převezme pozici největšího maloobchodního prodejce v zemi od společnosti Walmart.

FTC přitom tvrdí, že Amazon neporušuje zákony, protože je příliš velký, ale kvůli svému “vylučovacímu chování”. A útoky proti Amazonu se stále hromadí…

  • Na začátku letošního roku už FTC jednou zažalovala Amazon, když tvrdí, že vědomě podvedl uživatele, aby se bez souhlasu zaregistrovali do služby Prime.
  • Evropské úřady zahájily vyšetřování, aby rozhodly, zda zablokují akvizici společnosti iRobot za 1,7 miliardy dolarů – obávají se, že “dále posílí pozici Amazonu na online trhu”.

Výhled do budoucna: FTC chce, aby americké soudy nařídily trvalý soudní příkaz, který by přiměl Amazon k ukončení nezákonného jednání nebo k prodeji jeho aktiv. Americké úřady však regulují technologické giganty pomalu a podle prognóz bude soudní proces trvat roky. A do té doby očekávejte, že Amazon bude mnohem větší.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Amazon! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Globální miliardáři skupují americké bytové domy

Zakladatel společnosti Zara Amancio Ortega a další světoví miliardáři skupují americké bytové domy a odklánějí se od kancelářských budov, které kdysi přinášely stabilní příjmy. Přestože rostoucí úrokové sazby pomáhají snižovat ceny bytů ve vícepatrových budovách a nájemné se konečně stabilizovalo, investoři sázejí na to, že pokles nebude trvat dlouho:

  • V prvním čtvrtletí roku 2023 klesly ceny bytových domů v USA o 16 % – zatímco celkový objem prodejů se oproti předchozímu roku snížil o 74 %.
  • Americké nájemné v bytech pak v srpnu kleslo o 1,2 % ve srovnání s rokem 2022 a například v roce 2021 došlo k 18% růstu.

Dlouhodobý výhled: Několik investorů oslovených agenturou Bloomberg považuje současné ceny amerických nemovitostí za atraktivní – zakladatel společnosti Madison International Realty uvedl: “Pokud jste dlouhodobým investorem do nemovitostí, je to vynikající doba pro umístění kapitálu.” V příštích několika letech by však ceny nájemného mohly být pod větším tlakem, protože počet nově postavených bytových jednotek dosáhne rekordních hodnot.

Evropské akcie za sebou mají další negativní týden

Panevropský index STOXX Europe 600 skončil týden o 0,55 % níže v důsledku obav z prodloužení období vyšších úrokových sazeb a slabé čínské ekonomiky. Za celé září pak odepsal necelá 2 %. Francouzský index CAC 40 klesl o 0,31 %, německý DAX o 0,82 % a italský FTSE MIB o 1,16 %.

Britský index FTSE 100 sice v tomto týdnu ztratil 0,99 %, ale jako jediný evropský index zapsal v září pozitivní výsledek, když si připsal 2,27 %.

Výnosy evropských státních dluhopisů obecně vzrostly a například výnosy německých desetiletých státních dluhopisů vzrostly na téměř 3 % – úroveň nevídanou více než deset let.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023

Credit Suisse zaznamenala ve třetím čtvrtletí ztrátu 1,6 miliardy dolarů

Credit Suisse očekává, že ve třetím čtvrtletí dosáhne ztráty ve výši přibližně 1,6 miliardy dolarů z důvodu reklasifikace úvěrů spojených s jejími vedlejšími a staršími aktivitami, uvedla v pátek banka, která je nyní součástí UBS.

Kromě toho bylo přijato rozhodnutí o ukončení některých manažerských dohod, což může mít za následek ztrátu dalších až 600 milionů dolarů ve třetím čtvrtletí tohoto roku, dodala banka ve finanční zprávě.

UBS se v březnu dohodla na koupi Credit Suisse za příznivou cenu 3 miliard švýcarských franků (3,3 miliardy dolarů) a převzetí ztrát až do výše 5 miliard franků v rámci záchranné akce organizované švýcarskými úřady, kdy se druhá největší švýcarská banka ocitla na pokraji krachu.

Po převzetí se UBS rozhodla, která aktiva Credit Suisse si ponechá a která umístí do neprofilové a starší divize, která bude časem zlikvidována. Místopředseda představenstva UBS Lukas Gehwiler na začátku září uvedl, že je možné, že Credit Suisse bude ve druhé polovině roku generovat další ztráty, což se nyní potvrzuje.

Načítání
Načítání
Koupit akcie UBS Group! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Smíšené výsledky jednotlivých českých akcií

Pražská burza ve zkráceném obchodním týdnu dosáhla mírného zisku, když index PX posílil o necelé půl procento na 1 349 bodů. V kladných číslech zakončila týdenní obchodování navzdory výraznější ztrátě ze začátku týdne.

Vítězem tohoto obchodního týdne se staly akcie Erste Group zejména díky pátečnímu růstu o 2,7 %. Z bankovních akcií skončily v mírném zisku i akcie Komerční banky. Akcie Moneta naopak více než procento během týdne odepsaly. Mírnou ztrátu si připsaly také akcie tabákového výrobce Philip Morris. Energetický gigant ČEZ si pak během týdne připsal necelé procento a zakončil týdenní obchodování na ceně 980 korun za akcii.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023

Binance vs. svět, zásahy proti kryptoměnám pokračují

Jak už jsme si za poslední týdny zvykly, na kryptoměnovém trhu opět panoval relativní klid (viz tabulka výkonnosti nejvýznamnějších kryptoměn níže), proto se tentokrát blíže povídáme na situaci okolo kryptoměnové burzy Binance.

Po znepokojivém roce pro krypto průmysl totiž hledají regulační orgány odpovědi – a berou si na mušku nejvlivnější podnik v tomto odvětví: Binance. Začátkem letošního roku byla největší světová kryptoměnová burza zažalována Komisí pro cenné papíry (SEC), která tvrdí, že společnost vedla svou odnož provozovanou v USA nezákonně.

V reakci na to Binance uzavřela většinu svých amerických operací – počátkem září propustila více než třetinu svých zaměstnanců ve Spojených státech, během čehož odešli také generální ředitel, šéf právního oddělení a vedoucí oddělení rizik.

  • V posledních měsících čelila Binance právním turbulencím ze strany amerických regulačních orgánů, amerického ministerstva spravedlnosti a stále většího počtu skeptických globálních regulačních orgánů, které sdílejí jejich obavy.
  • Podíl společnosti Binance na globálním trhu mimo USA také klesl ze 75 % na začátku roku na 54 % v srpnu – a v USA se její podíl na obchodování s kryptoměnami snížil z více než 22 % v dubnu na 0,9 % v červnu.

Jaké jsou (vedlejší) škody?

Jedním z nejvýbušnějších tvrzení proti Binance a její americké divizi je, že společnost zneužila finanční prostředky zákazníků. Auditor společnosti Binance US uvedl, že bylo “velmi obtížné zajistit, aby společnost byla v konkrétních časových okamžicích plně zajištěna”, jak vyplývá z nezapečetěného soudního podání, které 15. září učinila SEC.

  • Pokud se Binance nepoctivě chovala k penězům uživatelů v USA, mohla to dělat i celosvětově – což jen podtrhuje masivní obavy o bezpečnost centralizovaných kryptoměnových burz.
  • A pokud vám to všechno připadá příliš povědomé, je to proto, že to tak je. Zpronevěra prostředků uživatelů vedla k implozi krypto podniků, jako jsou FTX, Celsius, Genesis Global Trading a Voyager.

Jejich krach stáhl ke dnu i další podniky, což přineslo současné ochlazení na kryptoměnový trh. Pokud neduhy Binance něco napovídají, zdá se, že krypto průmyslu chybí důvěra, protože se mu jednoduše asi nedá věřit.

Trocha regulace by mohla dát tomuto odvětví tvar a přivést jeho největší podniky na správnou cestu. Zatím by tak bylo moudré, aby investoři postupovali opatrně a drželi své kryptoměny bezpečně ve vlastních hardwarových peněženkách.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a od začátku roku
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a od začátku roku

Cena ropy se vyšplhala na 13měsíční maximum

Svět se točí kolem peněz, ale bez ropy byste se daleko nedostali – což je vzhledem k erupci cen ropy znepokojivé.

Ve čtvrtek dosáhla cena ropy WTI, která je americkým benchmarkem pro ceny ropy, 95 dolaru za barel – nejvyšší hodnoty od srpna 2022. A analytici se obávají, že ropa WTI do konce roku vyletí směrem ke 100 dolarům za barel – i když se ke konci týdne se obchodovala těsně na 90 dolary.

Podobný vývoj jsme sledovali i u ropy Brent, která dosáhla ve čtvrtek rovněž maxima nad 95 dolary, aby se během pátku propadla k 92 dolarům. Během posledního týdne se tak ceny ropy nakonec téměř nezměnily. Za celé září však ropa WTI zdražila o 8,66 %, zatímco Brent o 6,24 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Výrazně se pak propadly ceny drahých kovů. Pokud tak investoři doufali, že budou fungovat jako pojistka proti inflaci, jsou zklamaní, neboť futures kontrakty na zlato se v závěru týdne dostaly na nejnižší cenu za posledních 6 měsíců a podobně dopadlo i stříbro.

Nejaktivnější prosincový futures kontrakt na zlato na newyorské burze Comex uskutečnil závěrečný obchod na úrovni 1 864,60 dolaru, přičemž jeho cena během týdne klesla o více než 4 %. Podobně spotové zlato, které sleduje fyzické obchody se zlatem v reálném čase a je některými obchodníky se zlatem sledováno pozorněji než futures, se usadilo na ceně 1 848 dolarů – ztráta necelá 4 %.

Stříbro pak odepsalo v týdnu hned 6 %. Nejaktivnější prosincový futures kontrakt na stříbro zakončil týdenní obchodování na ceně 22,39 dolaru. Fyzické stříbro se pak usadilo lehce nad cenou 22 dolarů za unci.

Co mě tento týden zaujalo:

Síť Ethereum, která byla spuštěna v roce 2015, již utržila 10 miliard dolarů. Tím Ethereum překonalo například technologické giganty Meta a Microsoft, kterým trvalo něco málo přes 7,5, respektive 19 let, než dosáhly tohoto bodu.

Platforma získává své příjmy hlavně z poplatků za transakce na svém blockchainu prostřednictvím krypto plateb a NFT aktivit. Díky ochalezí na trhu klesly příjmy Etherea oproti předchozímu roku o více než 77 %. Předpokládá se však, že by příjmy sítě mohly v příštích sedmi letech vyskočit z letošních 2,6 miliardy dolarů na 51 miliard dolarů.

číslo týdne

Jako číslo týdne volíme 95. Na více než 95 dolarů se vyšplhala během čtvrtka cena barelu ropy WTI i Brent. V případně americké ropy WTI se jednalo o nejvyšší cenu za posledních 13 měsíců. Ropa Brent se pak vyšplhala na nejvyšší cenu od 10. listopadu loňského roku.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
20
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.