Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Apple dosáhl hodnoty 3 biliony dolarů! Co dalšího hýbalo trhy v první půlce roku 2023

Publikováno
Burza s odstupem: Apple dosáhl hodnoty 3 biliony dolarů! Co dalšího hýbalo trhy v první půlce roku 2023
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete?

Zdroj: https://linktr.ee/finex_podcast

Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! Příznivé makroekonomické klima napomohlo k dobrému závěru čtvrtletí. Pozitivní růstová a inflační překvapení pomohla hlavním benchmarkům na obou stranách Atlantiku zakončit produktivní čtvrtletí na vysoké úrovni. Technologický index Nasdaq 100 přitom od počátku roku výrazně převyšuje ostatní benchmarky a na konci týdne dosáhl šestiměsíčního zisku téměř 40 %, což představuje nejlepší začátek roku od jeho založení v roce 1985.

Jako obvykle se však v burze s odstupem zaměřujeme i na české akcie, kryptoměny nebo komodity. Zajímá-li vás více, jste na správném místě. Rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Příznivé makro prostředí pomohlo ukončit solidní čtvrtletí na dobré úrovni

Pozitivní růstová a inflační překvapení pomohla hlavním benchmarkům zakončit solidní čtvrtletí na vysoké úrovni, přičemž index S&P 500 zaznamenal nejlepší týdenní zisk od konce března. Rally však byla velmi rozšířená, přičemž akcie s malou tržní kapitalizací a hodnotové akcie dosáhly lepších výsledků a cenově vážený index S&P 500 výrazně překonal svůj tržně vážený protějšek. Technologický index Nasdaq 100 se od začátku pohybuje výrazně nad ostatními benchmarky a zakončil týden s šestiměsíčním ziskem téměř 40 %, což je jeho nejlepší začátek roku od jeho uvedení v roce 1985.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023

Přestože přetrvává spousta nejistoty kolem vyhlídek hospodářské a měnové politiky, výkyvy na trhu jsou po většinu roku 2023 spíše mírné, s výjimkou krátké, ale ostré reakce na bankovní turbulence. Index VIX, měřítko tržní volatility, od svého březnového poklesu na nejnižší úroveň od bankovní epizody poměrně stabilně klesá a minulý týden dosáhl nejnižší úrovně od doby před pandemií. V tomto roce nastaly pouze dva dny, kdy se trh pohyboval o více než 2 %, a dvanáct z posledních 60 obchodních dnů jsme zaznamenali nižší než 0,1% pohyb akciového trhu.

Zdroj: factset.com
Tento graf ukazuje vývoj indexu volatility VIX za poslední 2 roky
Tento graf ukazuje vývoj indexu volatility VIX za poslední 2 roky

Náznaky dezinflace posilují sentiment

Zdá se, že v pátek zveřejněné údaje o inflaci výrazně podpořily sentiment. Míra inflace v květnu oproti dubnu klesla o 0,9 % na 4 %. Jádrová inflace (bez potravin a energií), která je považována za preferovaný ukazatel inflace Federálního rezervního systému, se na meziroční bázi snížila na 4,6 %. To je stále výrazně nad 2% cílem Fedu, ale zřejmě pominuly obavy z opětovného zrychlení cenových tlaků po dubnovém proinflačním překvapení.

Mezi další signály síly v nabitém ekonomickém kalendáři tohoto týdne patří například:

  • Podle údajů ministerstva obchodu se příjmy v soukromém sektoru v květnu zvýšily o 0,5 %, což značně převyšuje růst spotřebitelských výdajů o 0,1 %.
  • Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti se vzepřel očekávání a klesl o 26 000 – z dvacetiměsíčního maxima – na 239 000, což znamenalo nejprudší pokles od října 2021. Pokračující žádosti o podporu rovněž překvapily směrem dolů a klesly zpět na čtyřměsíční minimum.
  • Michiganská univerzita revidovala svůj ukazatel spotřebitelského sentimentu směrem nahoru a posunula ho na nejlepší úroveň za poslední čtyři měsíce. Zlepšení spotřebitelského sentimentu je přičítáno vyřešení patové situace ohledně dluhového stropu, ale také pozitivnějším pocitům ohledně zmírnění inflace.
  • Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v květnu vzrostly o 1,7 %, čímž se vzepřely konsenzuálnímu očekávání poklesu o zhruba 1 %. Důležité je, že objednávky bez volatilních segmentů obrany a letadel – které jsou obecně považovány za nejlepší ukazatel podnikových investic – po poklesu v předchozím měsíci vzrostly o 0,7 %.
  • Stejně tak květnové prodeje nových domů překonaly odhady, když v květnu vzrostly o 12,2 %, což bylo výrazně nad očekáváním mírného poklesu. Jedná se také o nejrychlejší tempo růstu od února 2022, kdy byly sazby u 30leté fixace hypotéky téměř o tři procentní body nižší.
Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace v USA za posledních 12 měsíců
Vývoj inflace v USA za posledních 12 měsíců

Apple se stal první akciovou společností s hodnotou 3 biliony dolarů

Apple se stal první veřejně obchodovanou společností, která uzavřela obchodní den s tržní kapitalizací 3 biliony dolarů, což představuje další milník pro technologického giganta, který změnil svět díky řadě produktů, jež přinášejí závratné zisky.

Akcie společnosti Apple v pátek uzavřely s nárůstem o 2,3 % na 193,97 dolarů, čímž se jejich tržní hodnota zvýšila na 3,04 bilionu dolarů. Apple je jednou z několika technologických společností, včetně Microsoftu a výrobce čipů Nvidia, které v první polovině roku pomohly indexu S&P 500 k růstu o více než 16 %.

Sedmačtyřicetiletá společnost, kterou spoluzaložila legenda Silicon Valley Steve Jobs, v lednu 2022 již překonala hodnotu 3 biliony dolarů, ale v době uzavření trhu ji neudržela. Posléze nastal hluboký sešup, který na začátku tohoto roku stlačil hodnotu společnosti krátce dokonce pod 2 biliony dolarů.

K hranici 3 bilionů dolarů se Apple znovu přiblížil až začátkem tohoto měsíce, kdy společnost představila náhlavní soupravu Vision Pro, která by mohla být jejím dalším zásadním produktem.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Ačkoli je význam dosažení tržní kapitalizace 3 bilionů dolarů do značné míry symbolický, její velikost je přesto dechberoucí. Za tuto částku by se dalo pořídit 50 nejcennějších sportovních týmů na světě a ještě by zbyly nějaké drobné. Kdyby se pak 3 biliony dolarů rozdělily rovným dílem mezi všechny obyvatele Spojených států, každý by dostal přibližně 9 000 dolarů.

Druhou nejhodnotnější veřejně obchodovanou společností je Microsoft s hodnotou 2,5 bilionu dolarů. Ropný gigant Saudi Aramco pak má hodnotu 2,08 bilionu dolarů. Tržní kapitalizaci bilionu dolarů pak v současnosti přesahuje ještě Alphabet, Amazon a Nvidia.

Evropské akcie rovněž zakončily pololetí v kladných číslech

Panevropský index STOXX Europe 600 vzrostl na závěr uplynulého pololetí o 1,94 % díky naději, že Čína bude více podporovat spotřebu a že by nižší než očekávané údaje o inflaci mohly znamenat, že jsou úrokové sazby blízko svého vrcholu. Hlavní akciové indexy v jednotlivých zemích si rovněž připsaly zisky. Francouzský index CAC 40 si polepšil o 3,12 %, italský FTSE MIB vzrostl o 3,75 %, německý DAX o 1,72 % a britský index FTSE 100 přidal 0,93 %.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023

Inflace v eurozóně třetí měsíc zpomaluje, ECB však naznačuje další zvyšování úrokových sazeb

Podle předběžného odhadu statistického úřadu Evropské unie meziroční inflace v eurozóně v červnu již třetí měsíc zpomalila na 5,5 % z květnových 6,1 %. Výsledek byl nižší než prognóza ekonomů, kteří předpokládali 5,6 %. Jádrová inflace se však zvýšila z 5,3 % na 5,4 %.

Zprávy z výročního fóra ECB o centrálním bankovnictví však naznačily, že tvůrci měnové politiky budou v červenci stále pravděpodobně hlasovat pro další zvýšení úrokových sazeb. Prezidentka ECB Christine Lagardeová uznala, že centrální banka dosáhla významného pokroku v boji proti vysoké inflaci, ale ujistila, že tvůrci měnové politiky ještě nemohou vyhlásit vítězství. Podle Lagardeové znamená nejistota ohledně toho, jak napjaté trhy práce a velký růst mezd ovlivní ceny, že je nepravděpodobné, že by centrální banka mohla v blízké budoucnosti s plnou jistotou prohlásit, že bylo dosaženo vrcholu sazeb. Přesto se někteří členové Rady guvernérů včetně viceprezidenta Luise de Guindose vyjádřili, že další zvýšení sazeb v září je méně jisté, přičemž rozhodnutí závisí na příchozích ekonomických údajích.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců

Guvernér BoE Andrew Bailey naznačil, že sazby pravděpodobně zůstanou vyšší déle, než si trhy myslí

Guvernér Bank of England (BoE) Andrew Bailey na výročním fóru ECB o centrálním bankovnictví řekl, že úrokové sazby ve Spojeném království pravděpodobně zůstanou vyšší déle, než finanční trhy očekávají.

Derivátové nástroje naznačují, že výpůjční náklady by se mohly zvýšit ze současných 5 % na 6,5 % do konce roku a poté koncem jara 2024 klesnout. “Vždy mě překvapovalo, že si trhy ve světě, kde se potýkáme s trvalejší inflací, myslí, že vrchol bude krátkodobý,” uvedl guvernér BoE. Poté dodal, že rozhodování BoE o sazbách bude založeno na důkazech a že se centrální banka zabývá jak vrcholovou úrovní sazeb, tak i tím, jak dlouho se vrchol udrží po jeho dosažení.

Propad akcií ČEZ vedl k oslabení indexu PX

Ve čtvrtek došlo k výraznému poklesu hodnoty akcií energetické společnosti ČEZ. Akcie tohoto podniku se propadly o 13 procent, čímž jejich cena klesla na hodnotu přibližně 880 korun. Tento pokles byl způsoben tím, že ve čtvrtek byly akcie společnosti poprvé prodávány bez možnosti inkasovat rekordní dividendu ve výši 145 korun za akcii. Týdenní obchodování nakonec akcie ČEZ zakončily na hodnotě 892 korun. Tento propad nakonec vedl i k týdennímu oslabení indexu PX, který odepsal 1,67 % své hodnoty. Z dalších významných titulů pražské burzy se výrazně dařilo akciím Erste Group, které si naopak téměř 6 % připsaly. Ostatní tituly se obchodovaly téměř beze změny.

Za celé první pololetí pak index PX zaznamenal mírný růst a to o 2,32 %. Nejvíce se na tomto růstu podílel právě ČEZ, jehož akcie od začátku roku vzrostly o více než 13 %. Ačkoliv však pražský burzovní index zakončil pololetí v kladných číslech, výrazně zaostává za většinou akciových indexů v USA i západní Evropě – horší výkonnost než index PX zatím zaznamenává pouze britský FTSE 100. Slabší výkonnost je pravděpodobně způsobena nízkým zastoupením technologických akcií na českém trhu.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023

Máme za sebou velmi klidný týden na kryptoměnovém trhu

Lídr trhu Bitcoin i druhá největší kryptoměna Ethereum za sebou mají velmi poklidný týden, během kterého se jejich cena téměř nezměnila. Poté, co minulý týden překonal Bitcoin 50% tržní dominanci, se jeho podíl na trhu mírně snížil na 47,9 %.

Navzdory tomu, že se cena největší kryptoměny v tomto týdnu téměř nezměnila, je za celý červen ve více než 13% zisku. Za první pololetí pak Bitcoin posílil o masivních 83 %. Ethereum si pak v červnu připsalo zisk 3,5 % a od začátku roku více než 60 %.

Mezi předními mincemi tedy nedošlo k žádným výrazným ztrátám, ale tento týden došlo k několika pozoruhodným rally o více než 10 %. Dvě proof-of-work mince explodovaly poté, co je v týdnu uvedla na burzu společnost EDX Markets podporovaná Wall Street: Litecoin vzrostl o 18 % na více než 105 dolarů a Bitcoin Cash vyletěl o neuvěřitelných 52,6 % na 291,31 dolaru.

Za zmínku pak zajisté stojí, že Americká Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC) oznámila v pátek burzám NASDAQ a CBOE, na kterých mají být zalistovány spotové bitcoinové ETF, že žádosti o ně, podané správci aktiv BlackRock či Fidelity, nejsou “jasné ani úplné”.

Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
Ethereum / ETH
Načítání
Načítání
Načítání

Ceny komodit bez výraznějších změn

V New Yorku obchodovaná ropa WTI, skončila ve druhém čtvrtletí o 7 % a v pololetí o 14 % níže na úrovni 70,65 dolaru za barel. V Londýně obchodovaný Brent pak skončil čtvrtletí zhruba o 6 % a první pololetí téměř o 13 % níže na ceně 75,42 dolaru.

Saúdové, kteří stojí v čele OPEC+, oznámili od října tři snížení produkce, která by teoreticky znamenala odebrání 2,5 milionu barelů denně z jejich produkce, čímž by se v červenci těžba dostala na pouhých zhruba 9 milionů barelů denně. Ceny ropy však po každém z těchto oznámení rostly jen krátce, protože zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu a dalších centrálních bank se stalo důležitějším faktorem pro trh s ropou, který se obává celosvětového hospodářského zpomalení, jež by mohlo ovlivnit poptávku po energiích.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Jak spotové tak futures zlato si v první pololetí připsalo přibližně 5 %. Srpnový futures kontrakt zlata na newyorské burze Comex uskutečnil v pátek závěrečný obchod na úrovni 1 927,80 dolaru a za celý týden vzrostl referenční futures kontrakt na zlato o 0,4 %. Spotová cena zlata se pak během tohoto týdne nepatrně propadla na hodnotu 1 918 dolarů.

O přibližně procento pak stoupla spotová cena stříbra, které zakončilo týdenní obchodování na ceně 22,77 dolaru za unci. Na rozdíl od zlata si však jeho menší sourozenec v první pololetí připsal přibližně 5% ztrátu.

Číslo týdne

Jako číslo týdne volíme 3. Výrobce iPhonů Apple po závěru pátečního obchodování překonal tržní kapitalizaci 3 bilionů dolarů. Jedná se o první veřejně obchodovanou společnost, která na tento milník dosáhla.

Nedávno jsme také otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎