Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Akciové trhy se v minulém týdnu zelenaly a výrazně posilovaly! Největším vítězem však byla ropa

Burza s odstupem: Akciové trhy se v minulém týdnu zelenaly a výrazně posilovaly! Největším vítězem však byla ropa
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audio verzi:

Hezký den, vážení čtenáři! V minulém týdnu opět akciové trhy zalil optimismus a všechny námi sledované akciové benchmarky – americké, evropské i český PX – posílily minimálně o 3 %. Výrazně však rostla zejména cena ropy a obecně skvělý kvartál za sebou má i zlato – navzdory mírnému propadu z minulého týdne.

Jak se dařilo kryptoměnám a co zemní plyn nebo stříbro? To a mnoho dalšího se dozvíte v tomto článku. Rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je tu!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Americké akcie zaznamenaly solidní zisky

Hlavní americké akciové indexy zaznamenaly solidní zisky v relativně klidném týdnu na zveřejňování ekonomických údajů a finančních zpráv. Akcie se střední tržní kapitalizací překonaly akcie s velkou tržní kapitalizací a hodnotové akcie se posunuly výše výrazněji než růstové akcie. Rostoucí ceny ropy podpořily akcie energetických společností, které tvoří významnou část hodnotových indexů.

Tento týden také přinesl konec prvního čtvrtletí roku 2023. Technologický index Nasdaq Composite za čtvrtletí vyskočil o více než 16 %, zatímco index širokého trhu S&P 500 vzrostl přibližně o 7 %. Úzce zaměřený index Dow Jones Industrial Average akcií s velkou tržní kapitalizací pak zůstal téměř na svém.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023

Akcie bank v minulém týdnu překonaly širší trh

Akcie bank, které po březnovém krachu Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank prudce klesly, se posunuly vpřed a široce sledovaný bankovní index KBW překonal zisky širšího trhu. Ve čtvrtek totiž Bidenova administrativa zveřejnila soubor navrhovaných nových regulací pro středně velké banky, neboli banky s aktivy v rozmezí 100 až 250 miliard dolarů.

Potenciální nová pravidla by zavedla přísnější požadavky na kapitál a likviditu a také by vyžadovala, aby banky střední velikosti procházely častěji zátěžovými testy v širším rozsahu tržních scénářů. Navrhované změny by přiblížily regulaci středně velkých bank pravidlům, kterým čelí největší banky v USA.

Charakteristika uplynulého kvartálu: Technologické akcie opět v oblibě investorů

Bankovní turbulence vedly k prudkému poklesu akcií regionálních bank, velkých bank a obecněji investic hodnotového typu, byly však zároveň katalyzátorem pro technologický sektor a další růstové segmenty trhu, které se znovu ujaly vedení na akciovém trhu.

Pokles krátkodobých a dlouhodobých výnosů dluhopisů částečně zvrátil tlak na ocenění, kterému byly v loňském roce vystaveny rychle rostoucí společnosti. To zase podpořilo index S&P 500, kterému se v březnu podařilo vybojovat malý zisk i po 15% poklesu velkých bank a 22% poklesu regionálních bank. O tom, jak se mimořádně dařilo technologickým akciím, pak vypovídá fakt, že technologický index Nasdaq 100 zaznamenal nejlepší čtvrtletí od roku 2020 a od svých prosincových hodnot nyní vzrostl o více než 20 %.

Zdroj: bloomberg.com
Graf ukazuje výnosy různých investic od začátku bankovních turbulencí 8. března
Graf ukazuje výnosy různých investic od začátku bankovních turbulencí 8. března

Bude stačit pauza Fedu ve zvyšování sazeb k ukončení medvědího trhu?

Odpověď nemůže být jednoznačná. Přesto by podobnost současného medvědího trhu s trhem ze 70. let mohla nabídnout několik povzbudivých poznatků. V posledních několika desetiletích, kdy bylo pozadí do značné míry deflační, dosáhly akcie svého dna až poté, co Fed po agresivním zvýšení sazeb již dávno zahájil cyklus uvolňování. Konkrétně poslední dvě velké medvědí období v letech 2000-2002 a 2007-2009 skončila až poté, co úrokové sazby dosáhly svého minima.

Naproti tomu během vysoce inflačního prostředí (podobně jako nyní) v 70. letech 20. století dosáhly akcie svého dna krátce poté, co Fed zastavil své zpřísňování měnové politiky, a s dalším snižováním sazeb dále nabíraly na síle.

Vzhledem k úzkému inverznímu vztahu mezi sazbami a oceněním akcií v posledních 12 měsících je tak pravděpodobné, že akcie dosáhnou dna v době, kdy Fed ukončí cyklus zpřísňování.

Zdroj: bloomberg.com
Vývoj hodnoty indexu S&P 500 (oranžová) v závislosti na výši základní úrokové sazby Fedu (černá)
Vývoj hodnoty indexu S&P 500 (oranžová) v závislosti na výši základní úrokové sazby Fedu (černá)

Evropské akcie rostly podobně jako ty americké

Akcie v Evropě rostly, protože se zmenšily obavy z finanční nestability. Panevropský index STOXX Europe 600 skončil týden o 3,86 % výše. Výrazné zisky zaznamenaly také hlavní akciové indexy v jednotlivých zemích eurozóny: francouzský index CAC 40 vzrostl o 3,08 %, německý DAX přidal 3,27 % a italský FTSE MIB vzrostl o 4,72 %. Britský index FTSE 100 si pak připsal 3,06 %.

Evropské státní dluhopisy obecně rostly, když investoři vstřebávali důsledky silných údajů o jádrové inflaci a jestřábích komentářů tvůrců politiky Evropské centrální banky. Výnosy referenčních desetiletých německých státních dluhopisů se zvýšily. Zmírnění obav o globální bankovní sektor také zvýšilo výnosy francouzských a švýcarských dluhopisů.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023

Inflace v eurozóně zpomalila více, než se předpokládalo

Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně podle předběžného odhadu v důsledku poklesu cen energií v březnu zpomalil na 6,9 % z únorových 8,5 %. Výsledek byl nižší než konsenzuální prognóza 7,1 %. Jádrová míra inflace, která nezahrnuje volatilní ceny potravin a energií, však vzrostla na 5,7 % z únorových 5,6 %. Míra nezaměstnanosti se v únoru udržela na stabilní úrovni 6,6 %.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců

Spojené království se v roce 2022 vyhnulo recesi, Bailey z BoE říká, že se nadále soustředí na boj s inflací

Revidované oficiální údaje ukázaly, že se Spojené království v loňském roce vyhnulo recesi, k čemuž přispěly vládní dotace na účty za energie. Hrubý domácí produkt ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl o 0,1 %, namísto toho, aby byl stabilní, a ve třetím čtvrtletí se snížil pouze o 0,1 % – méně než původně odhadovaný pokles o 0,2 %. Mezitím zůstal slabý trh s bydlením. Poskytovatel hypotečních úvěrů Nationwide uvedl, že ceny nemovitostí v březnu klesaly nejrychlejším tempem od velké finanční krize, zatímco údaje Bank of England (BoE) ukázaly velký únorový pokles čistého objemu hypotečních úvěrů.

Guvernér BoE Andrew Bailey ve svém projevu uvedl, že nedávné problémy v bankovním sektoru neovlivní zaměření centrální banky na boj s inflací. Připustil, že v globálním bankovním systému existuje “velké napětí”, ale dodal, že britští věřitelé jsou odolní a schopni podpořit místní ekonomiku.

Pražská burza v první kvartále posílila o více než 11 %

Pražská burza po dvou negativních týdnech opět posílila a index PX uzavřel první čtvrtletí letošního roku na hodnotě 1352,46 bodu. Přestože v březnu index dosáhl více než 4% ztráty, za první tři měsíce letošního roku posílil o více než 11 %.

Jenom v minulém týdnu si pak index PX připsal více než 4 %. Vzhůru ho přitom táhly nejenom akcie ČEZ, ale také bankovní akcie, když tento sektor zalila vlna optimismu. Akcie ČEZ zatím dělají investorům v letošním roce značnou radost, když posílily o třetinu. Z hlavních titulů pražské burzy posílily o téměř 15 % také akcie MONETA a přes 8 % si připsaly akcie Komerční banky. Mírnou ztrátu v první kvartále letošního roku zaznamenaly pouze akcie Erste Group.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023

Bitcoin se krátce podíval nad 29 tisíc dolarů

Za celý minulý týden se cena nejvýznamnějších kryptoměn příliš nezměnila, když Bitcoin zakončil týdenní obchodování se ziskem 0,27 %, zatímco si Ethereum připsalo 1,06 %. V průběhu týdne se obě kryptoměny vyvíjely takřka ve shodě, nicméně jsme byli svědky mírné volatility. Během úterního obchodování se Bitcoin podíval až pod 26 tisíc dolarů, aby se ve čtvrtek krátce vyšplhal až nad 29 tisíc dolarů. Druhá polovina týdne se však nesla ve znamení klidu a obě kryptoměny, tak zakončily týden v minimálním zisku.

Jaké zásadní události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?

  • Asi největší zprávou bylo oznámení, že Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC) – přední americký regulátor derivátů – žaluje burzu Binance spolu s generálním ředitelem Changpeng “CZ” Zhaem, za údajné nelicencované obchodování s deriváty. Tím však žaloba nekončí. Burza je také obviněna z nedostatečných kontrol proti praní špinavých peněz (AML) a poznávání svých zákazníků (KYC), vědomého obcházení nebo napomáhání obcházení amerických regulačních orgánů ze strany klientů, a dokonce z obchodování proti vlastním zákazníkům.
  • Společnost Polygon v pondělí spustila dlouho očekávaný mainnet pro svou novou síť Polygon zkEVM. Polygon zkEVM je řešením pro škálování Etherea, což znamená, že zpracovává transakce rychleji a levněji než vlastní mainnet Etherea, čímž odlehčuje zátěž nejpopulárnějšího světového blockchainu podporujícího smart kontrakty.
  • Michael Saylor, zakladatel a předseda představenstva společnosti MicroStrategy, splatil obrovskou půjčku a nakoupil další bitcoiny. Celkový majetek jeho společnosti má dnes odhadovanou hodnotu 3,8 miliardy dolarů – ačkoliv loni vlastnila MicroStrategy méně BTC měly hodnotu přes 6 miliard dolarů.
Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
Ethereum / ETH
Načítání
Načítání
Načítání
Poznámka

Zajímá vás vývoj Bitcoinu a Etherea více? Přečtěte si naši nejnovější analýzu těchto dvou nejvýznamnějších kryptoměn.

Ropa WTI zdražila o téměř 16 %

Ropní býci navzdory očekávání dosáhli již druhý týden po sobě zisků, poté co ceny ropy výrazně snížily ztráty vyvolané bankovní krizí v USA před dvěma týdny.

V New Yorku obchodovaná ropa West Texas Intermediate neboli WTI v pátek uskutečnila závěrečný obchod na úrovni 75,70 dolaru – což znamenalo zisk 9,2 %. Během víkendu však futures na ropu WTI dále zdražovaly až na nedělních 81,02 dolaru, čímž celkový zisk americké ropy v minulém týdnu vzrostl na téměř 16 %. Za měsíc březen však americký ropný benchmark odepsal 1,8 %, zatímco za čtvrtletí vykázal ztrátu 6 %.

Londýnská ropa Brent uskutečnila v pátek závěrečný obchod na úrovni 79,94 dolaru za barel, což představuje týdenní růst o 6,4 %. Během víkendu však rovněž došlo ke zdražení futures na ropu Brent a tak za celý týden dosáhl globální ropný benchmark zisku více než 12 %. Za měsíc březen se však propadl o téměř 5 % a za čtvrtletí vykázal ztrátu 7,3 %.

Ceny zemního plynu zaznamenaly další propad a během prvního kvartálu klesly téměř o 50 %. Zemní plyn s dodáním v květnu uskutečnil v pátek závěrečný obchod na úrovni 2,06 dolaru za mmBtu, tedy milion metrických britských termálních jednotek. Za týden klesl referenční kontrakt na plyn o více než 9 %, zatímco za měsíc ztratil 19 %. Výprodej plynu se odehrál na pozadí slabší než obvyklé poptávky po vytápění, kvůli které zůstalo v zásobnících značné množství plynu. Současný stav zásob plynu v USA je o 31 % vyšší než ve stejném období před rokem a o 21 % vyšší než pětiletý průměr zásob.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu

Zlato s červnovým termínem dodání na newyorské burze Comex uskutečnilo v pátek závěrečný obchod za 1 986,70 dolaru za unci. Za celý týden klesl referenční futures kontrakt na americké zlato o 15,50 dolaru, tj. o 0,8 %. Za měsíc však vzrostl o 8 % a co je důležitější, za čtvrtletí si připsal 160 dolarů, což znamená téměř 9% zisk. Tento čtvrtletní zisk je obzvláště významný, protože je to poprvé, kdy zlato zaznamenalo tak velký čtvrtletní nárůst dvakrát po sobě. V předchozím čtvrtletí mezi zářím a prosincem si futures na zlato připsaly zisk 154 dolarů, tj. 9,2 %. Mírně pak v minulém týdnu klesla i spotová cena zlata a to o 0,67 %.

Naopak rostla spotová cena dalšího sledovaného drahého kovu stříbra. Menší sourozenec zlata otevíral týdenní obchodování na ceně 23,20 dolaru a týdenní obchodování zakončil na ceně 24,01 dolaru za unci. Jeho cena tak během týdne opět vzrostla o více než 3 %. Za měsíc březen si stříbro připsalo téměř 15 %, za celé první čtvrtletí roku 2023 však zůstalo téměř na svém.

Aktuální cena
Změna
Zlato / 1 oz zlata
Načítání
Načítání
Načítání
Stříbro / 1 oz stříbra
Načítání
Načítání
Načítání

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Na vašem názoru nám záleží! Máte něco na srdci? Napište nám. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá a pomůže nám s další tvorbou.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.