Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bude americký dolar oslabovat po rozhodnutí Fedu?

Bude americký dolar oslabovat po rozhodnutí Fedu?

Dnes proběhne zasedání americké centrální banky Fed. Zatímco v březnu centrální banka dvakrát překvapila prudkým snížením úrokových sazeb na mimořádných jednáních, tak na dnešním zasedání bude klíčová sazba pravděpodobně ponechána na 0,25 %.

Agresivní stimul v podobě neomezeného kvantitativního uvolňování, který Fed oznámil 23. 3. 2020, sice zastavil pád akciových trhů, ale pro další vývoj jsou nyní podstatné otázky, jak dlouho budou nízké úrokové sazby trvat, jak hluboký propad ekonomiky lze čekat a hlavně, zda a jaké další stimuly centrální banka připravuje.

Jak dramaticky koronavirus ovlivnil americkou ekonomiku můžeme vidět na vybraných makrodatech. Výrazný pokles retailových prodejů na -8,7 %, masivní nárůst žadatelů o podporu v nezaměstnanosti.

V posledním týdnu žádalo o podporu 4,4 miliónů nezaměstnaných (za poslední 4 týdny je v USA již více než 26 miliónů nově nezaměstnaných).

Dále bylo zrušeno 700 tisíc pracovních míst (pokles míst poprvé od roku 2010) a pesimistická PMI, to vše ukazuje na negativní ekonomické výhledy. Důležité bude tedy sledovat tiskovou konferenci, zda Fed vidí určité náznaky, které by mohly tržní nejistoty oslabit.

ekonomicke ukazatele USA
Vybrané ekonomické ukazatele USA

Informace k HDP za 1Q 2020 bude reportována dnes ve 14:30. Protože restriktivní opatření v USA nastala až od poloviny března, bude důležité sledovat, jak hluboký propad HDP v 1. čtvrtletí nastal.

Pokud se naplní očekávání analytiků a propad HDP bude 4 % a více, pak by mohl americký dolar silně oslabovat. Lze potom také očekávat, že dopad na HDP za 2Q bude pravděpodobně ještě výrazně horší.

I kdyby ale data k HDP pozitivně překvapila, obavy investorů ohledně vývoje ekonomiky v 2Q by i tak mohly tlačit dolar dolů.

Technická analýza měnového páru USDJPY k 28.4.2020

Japonský jen je stejně jako americký dolar považován za bezpečný přístav. V případě forexového páru USDJPY jsou tedy dvě rezervní měny postaveny proti sobě. V druhé polovině března se vítězem tohoto souboje stal dolar, to by se ale mohlo po zasedání Fedu změnit.

V grafu na obrázku níže vidíme, že měnový pár USDJPY poslední dva týdny konsolidoval v úzkém cenovém pásmu mezi 107 – 108. Klouzavé průměry naznačují medvědí kříž smrti, který se vytvořil dne 9.3.2020, což je situace, kdy denní EMA 50 je pod SMA 100 (viz bod A).

Medvědí tendenci také potvrzuje klesající trendová linie, kterou vymezují body DE. Kromě toho v grafu také vidíme, že cena dne 28.4.2020 prorazila pod první hladinu supportu, které je v pásmu 106,90 – 107,10 a dnes ráno v tomto pohybu pokračuje.

Graf: USDJPY na denním časovém rámci.

Zdá se tedy, že USDJPY má před sebou volný prostor k nejbližší hladině supportu, který je v pásmu 105.00 – 105.30, kde je 61,8 % Fibo z pohybu BC, což je pohyb v měsíci v březnu.

S tím, jak se snižuje volatilita na akciových trzích, tak se také snižuje denní rozpětí na měnových párech. Proto zda se cena dostane ke hladině 105,00 již dnes bude záviset na tom, jaká moc špatná data HDP budou ve 14:30 prezentována a jaký ekonomický výhled potvrdí guvernér Fedu.

Nejbližší rezistence je v pásmu 107.90 – 108.10. Další rezistence je pak v zóně 109.20 – 109.40.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.