Kryptoměny beru jako jednu z největších příležitostí svého života. Byla by škoda ji promeškat.
Nassim Nicholas Taleb, autor bestsellerů “Černá labuť” a “Antifragile”, se domnívá, že Sam Bankerman-Fried (alias “SBF”), zneuznaný spoluzakladatel a bývalý generální ředitel zkrachovalé krypto burzy FTX, by měl být právě teď “za mřížemi” a ne ve svém podkrovním bytě za 30 milionů dolarů na Bahamách.
Nassim Nicholas Taleb je libanonsko-americký esejista, vědec, matematický statistik a bývalý kvantitativní obchodník. Je všeobecně uznáván jako jeden z nejlepších světových odborníků na oblast pravděpodobnosti a nejistoty.
Je autorem mnoha přelomových knih, jako “Fooled by Randomness”, “The Black Swan”, “The Bed of Procrustes”, “Antifragile” či “Skin in the Game”, které byla přeloženy do jedenačtyřiceti jazyků. V nich se věnuje “zkoumání neprůhlednosti, štěstí, nejistoty, pravděpodobnosti, lidských chyb, rizika a rozhodování ve světě, kterému nerozumíme”.
Jeho vydavatel dále uvádí, že Taleb “tráví většinu času jako flâneur a medituje v kavárnách po celé planetě”. A to i přesto, že od roku 2008 působí jako významný profesor rizikového inženýrství na Tandon School of Engineering na New York University.
Ve své asi nejznámější knize Černá labuť z roku 2007 Taleb napsal, že “černá labuť” je událost, která má následující tři atributy:
Pokud to shrneme, tak by měla obsahovat tuto trojici: vzácnost, extrémní dopad a zpětná (i když ne perspektivní) předvídatelnost.
“Malý počet černých labutí vysvětluje téměř vše v našem světě. Od úspěchu myšlenek a náboženství přes dynamiku historických událostí až po prvky našich osobních životů.”
V sérii svých tweetů se pustil do osoby bývalého ředitele kryptoměnové burzy FTX, Sama Bankmana-Frieda. Neváhal jej dokonce přirovnat k osobě Bernarda Lawrence Madoffa. Pokud nevíte, tak Madoff byl americký investiční bankéř, jeden ze zakladatelů a (na čas i) předseda burzy NASDAQ. Krom jiného ovšem také pachatel největší zpronevěry v dějinách USA.
The Sam Bankman-Fried Affair in one Tweet.
He (illegally) gambled with his customers' funds, but (by his own admission) never thought the market would experience a tail event, so he believed the strategy was safe & customers would be OK, nobody wd know.
He needs to be behind bars— Nassim Nicholas Taleb (@nntaleb) December 2, 2022
A ani k Bitcoinu (BTC) nechová Taleb žádnou náklonost. Již 20. února 2022 se nechal slyšet, že toto kryptoaktivum neslouží jako vhodné zajištění proti řadě ekonomických faktorů.
Uvedl, že Bitcoin není zajištěním proti inflaci, ropným tlakům ani akciím, a poznamenal, že tato kryptoakcie číslo jedna (podle tržní kapitalizace) neslouží ani jako zajištění proti geopolitickým událostem. Taleb uvedl, že místo toho byl Bitcoin “ve skutečnosti přesným opakem” a fungoval jako “perfect sucker game” v obdobích nízkých úrokových sazeb.
Hannibal ad portas.
So it turns out #BTC is not a hedge against inflation, not a hedge ag. oil squeezes, not a hedge ag. stocks. And, of course, Bitcoin is not a hedge against geopolitical events –actually the exact opposite.
A perfect sucker game during low interest rates.
— Nassim Nicholas Taleb (@nntaleb) February 20, 2022
Taleb, který dříve podporoval růst kryptoměn jako alternativního zdroje peněz, je v poslední době vůči digitálním aktivům stále kritičtější. Na začátku tohoto měsíce prozradil, že začal prodávat své bitcoiny, přičemž upozornil na vysokou volatilitu tohoto kryptoaktiva a neschopnost realizovat se jako vhodná forma platby.
V červnu 2021 pak Taleb publikoval článek s názvem “Bitcoin, měny a bubliny”, v němž vyjádřil názor, že Bitcoin nenaplnil představu “měny bez vlády”. Taleb tvrdí, že Bitcoin nepředstavuje krátkodobé ani dlouhodobé uchování hodnoty a není vhodným bezpečným přístavem pro investory.
Kryptoměny beru jako jednu z největších příležitostí svého života. Byla by škoda ji promeškat.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.