Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza akcie ČEZ – Markantní růst zisku a velmi optimistický výhled na celý rok, vysoká dividenda jistá?

Publikováno
Analýza akcie ČEZ – Markantní růst zisku a velmi optimistický výhled na celý rok, vysoká dividenda jistá?
Zdroj: Depositphotos.com

Akcie ČEZ jsou v současnosti snad nejvíce probíraným titulem v rámci tuzemského veřejného prostoru. Díky makroekonomickým okolnostem totiž skupina ČEZ dosahuje enormně příznivých hospodářských výsledků. Jelikož je podnik z majoritní části ve vlastnictví státu, vláda již vymýšlí, jak toho využít pro sanaci nákladů vyplývajících z drastického růstu energií.

V každém případě ČEZ reportoval nejen velmi dobré výsledky, ale aktualizoval hospodářský výhled pro celý rok 2022. A právě tento výhled implikuje, že dividendy za letošní rok budou vážně rekordní. Pro představu, dividendová politika firmy počítá s rozdělením zisku mezi akcionáře podílem 60-80 %.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Stát použije výnos z dividendy na pomoc s energiemi

Již nyní je prakticky jisté, že skupina ČEZ dosáhne za celý rok 2022 rekordních zisků. A rekordní zisky znamenají rekordní dividendy. Stát proto počítá s tím, že jako majoritní vlastník získá 34-36 miliard korun. Dividendový výnos má putovat na pomoc lidem s vysokými cenami energií. Vzhledem k tomu, že vláda celkově vyhradí 66 miliard korun, více jak polovinu na tuto politiku získá právě díky ČEZu.

Mimochodem, popsaná politika je typická pro roztáčení inflační spirály. Nic to logicky nevyřeší, jenom to přidá pod ten pomyslný kotel. A ten je již teď pořádně rozpálený. Místo tvorby úspor a splácení dluhů se peníze lidově řečeno rozdají. To bylo ale jenom tak na okraj.

Schválení dividendy za rok 2021

Valná hromada ČEZ 28. června 2022 schválila protinávrh Ministerstva financí na výplatu dividendy 48 Kč na akcii. Pro obdržení dividendy bylo třeba držet akcie ČEZ před tzv. ex-date, prvního obchodního dne, kdy se akcie obchodují bez nároku na dividendu. Ex-date připadl na 1. července 2022 pro pražskou burzu a na 7. července 2022 pro RM-SYSTÉM.

Historicky tak jde v nominální výši o jednu z největších dividend vyplacených akcionářům. Na základě aktuální tržní ceny akcie ČEZ, dosahuje dividendový výnos zhruba 4,5 %. Na rok 2022 a 2023 činí odhady 71 a 103 korun za akcii.

Zdroj: fio.cz
Dividenda ČEZ
Dividenda ČEZ

Hospodářské výsledky za druhý kvartál, výhled na celý rok

Skupina ČEZ dosáhla ve druhém čtvrtletím obratu 54,5 miliardy korun, což je meziročně růst o 10,8 %. Zatímco provozní zisk (EBITDA) činil 15,6 miliardy korun. To je meziročně růst o 33,3 %. Tudíž za celé první pololetí podnik zaznamenal úroveň EBITDA ve výši 59,3 miliardy korun. Čistý zisk je za druhý kvartál 6,9 miliardy korun. Meziročně tak ziskovost vzrostla o 138 %.

Zdroj: cez.cz
Příčiny změny v EBITDA
Příčiny změny v EBITDA

Provozní výnosy za celé první pololetí dosáhly hodnoty 130,5 miliardy korun, meziročně o 21 % více. EBITDA za celé pololetí vzrostla o 88 % na 59,3 miliardy korun. Na tom se největší měrou podílel segment VÝROBA (+32,4 miliardy korun). Na růstu řečeného segmentu má primárně svůj díl extrémní růst tržních cen komodit na velkoobchodním trhu a vliv vyššího prodeje a aktivace podpůrných služeb v ČR (21,5 miliardy korun). Na druhém místě jsou zisky z obchodování na zahraničních trzích (+7,1 miliardy korun). A na třetím místě dočasné vlivy (+3,7 miliardy korun).

Zdroj: cez.cz
Výhled hospodaření za rok 2022
Výhled hospodaření za rok 2022

Skupina ČEZ zásadně upravila svůj výhled pro celý rok 2022. Úroveň EBITDA se posunula z intervalu 95-99 na 110-115 miliard korun. Zatímco výhled pro čistý zisk se posunul z intervalu 45-49 na 60-65 miliard korun. Důvodem jsou vyšší realizační ceny elektřiny, vyšší zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vyšší disponibilita jaderných zdrojů.

Podnik v souvislosti s tím odhaduje, že dividendový výnos se bude za celý rok 2022 pohybovat v intervalu 48-52 miliard korun.

Technická analýza cenového grafu

Akcie ČEZ musely v posledních několika týdnech čelit vůbec prvním větším propadům. Když bychom to měli vztáhnout na předešlé zprávy, začalo se hodně mluvit o sektorové dani a o dani z nadměrných zisků. Což nejsou úplně příznivé zprávy pro tituly jako je ČEZ.

Zdroj: lynxbroker.cz
Týdenní graf akcie ČEZ
Týdenní graf akcie ČEZ

Technicky mají však předešlé kurzové pády své opodstatnění. Cenový růst byl vážně agresivní po vcelku dlouhou dobu a nic neroste do nebes věčně. Kurz každopádně našel své dosavadní dno v blízkosti S/R levelu 990 korun. Po předchozích pádech nastalo oživení a částečný návrat ceny. Mimo jiné se hladina 990 korun retestovala. A nyní probíhá druhý pokus o průlom S/R levelu 1 090 korun.

Volatilita na trhu je skutečně značná. A takové volatilní časy implikují nemalou rizikovost.

Navíc ten velký pád z přelomu června/července nám říká, že vůbec poprvé za více jak dva roky se objevila velká motivace prodávat. A jak je vidno, postup kurzu už není tak snadný jako dříve.

Závěrem

Po prvním pololetí víme, že akcie ČEZ si fundamentálně dosti polepšily. A navíc je výhled pro celý rok 2022 vážně příznivý. Nicméně fundament podniku, jako je ČEZ, je velmi závislý na politice vlády. A to v mnohých investorech nyní budí nemalé obavy. I když zní report extrémně příznivě, na trhu panuje nejistota.

Líbil se vám tento článek?
25
3

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎