Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Microsoft na novém historickém maximu! Budou stoupat i dál?

Převratné iniciativy Microsoftu v oblasti umělé inteligence vynesly jeho akcie do nových výšin. Má potenciál růst i nadále?

Publikováno
Akcie Microsoft na novém historickém maximu! Budou stoupat i dál?
Zdroj: depositphotos.com

Nedávný prudký nárůst akcií Microsoftu a dosažení nového historického maxima lze přičíst jejímu strategickému vstupu do světa generativní umělé inteligence (AI).

Pozoruhodná je zejména prozíravost společnosti, která v roce 2019 brzy investovala miliardu dolarů do startupu OpenAI, čímž položila základy pro klíčové dlouhodobé partnerství, jež má zásadní význam pro rozvoj této technologie.

Tato spolupráce vedla k využití superpočítačů pro trénování velkých jazykových modelů (LLM), které tvoří páteř generativní AI.

Tyto pokroky usnadnily vývoj botů schopných vytvářet přesné obrázky z hlasových pokynů, řešit složité dotazy a dokonce dokončit nedokončené softwarové aplikace.

Náskok v oblasti umělé inteligence vedl k pozoruhodnému nárůstu ceny akcií o 57 % v roce 2023 a o dalších 13 % v letošním roce. Tento vzestup poháněl akcie společnosti k tomu, aby se neustále dotýkaly nových historických maxim.

Vývoj ceny akcií Microsoft od začátku roku 2023

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Microsoft Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Inovace v oblasti umělé inteligence

Příkladem inovací společnosti je integrace AI do vývojářské platformy GitHub, kterou Microsoft akvíroval v roce 2018.

Vydání GitHub Copilot na konci roku 2021 se setkalo s nadšením vývojářů. Na základě tohoto úspěchu Microsoft koncem roku 2022 představil verze Copilot pro každou aplikaci ze svého kancelářského balíku Office, které zdokonalovali testovací uživatelé.

Poznámka

Testovací verze generovaly dvě odpovědi na každý dotaz uživatele, který pak zvolil tu správnější. Tím se model dále zdokonaloval.

Pozitivní přijetí těchto nástrojů přimělo Microsoft k navýšení investic do OpenAI, které začátkem roku 2023 dosáhly 13 miliard dolarů, a dále tak podpořily revoluci v oblasti AI, kterou ChatGPT započal.

V současné době Microsoft nabízí celou řadu specifických Copilotů přizpůsobených profesionálům – například v oblasti prodeje, služeb nebo financí, přičemž ve vývoji jsou ještě specializovanější verze.

Potenciální finanční dopad

I když je předčasné vyčíslit přesný finanční dopad iniciativ Microsoftu v oblasti umělé inteligence, analytici se pokoušejí potenciální příjmy odhadnout .

Například společnost Piper Sandler předpokládá, že Copilot pro Microsoft 365, jehož cena je 30 dolarů za uživatele měsíčně, by mohl do roku 2026 vygenerovat dalších 10 miliard dolarů příjmů s velmi vysokou ziskovou marží.

Společnost Macquarie Research je ještě optimističtější a odhaduje, že pokud Copilot přijme pouze 10 % podnikových zákazníků Microsoftu, mohl by v prvním celém roce přinést 14 miliard dolarů.

Analytici společnosti Evercore předpokládají do roku 2027 ohromující přírůstek příjmů ve výši dokonce 100 miliard dolarů.

Očekávání jsou vysoká a tak není divu, že se akcie obchodují za zhruba 36násobek budoucích zisků, což je ve srovnání s indexem S&P 500 jehož forwardové P/E je rovno 28 vysoké ocenění.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete brokera Saxo Bank

Favorit redakce

U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Výhody
  • Saxo Bank umožňuje obchodování s více než 70 tisíci aktivy zahrnující akcie, forex, CFD, komodity, opce aj.
  • Zákaznická podpora je dostupná v českém jazyce
Nevýhody
  • Zdanění českých dividend 35% sazbou. 15% sazba pouze pro klienty Platinum a VIP na vyžádání
  • Broker neumožňuje obchodování s frakčními akciemi

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎