Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Avast končí 25. února – Co dělat, když nějaké vlastníte?

Publikováno
Akcie Avast končí 25. února – Co dělat, když nějaké vlastníte?
Zdroj: irozhlas.cz

Akcie Avast (AVST) se s námi loučí. Jak bylo řečeno v poslední prosincové analýze, fúze s NortonLifeLock je prakticky jistá, díky čemuž velmi brzy dojde k úplnému stažení akcií Avast.

Do kdy je možné s akciemi Avast obchodovat? Jak bude celý proces výměny probíhat? A co dělat, když jste akcionáři této společnosti?

Fúze s NortonLifeLock – Kdy se akcie Avast přestanou obchodovat?

Původně českou antivirovou firmu Avast koupil americký konkurent NortonLifeLock. Norton za spojení zaplatí až 8,6 miliardy dolarů, což je v přepočtu zhruba asi 190 miliard korun. Úplné dokončení spojení by mělo proběhnout 4. dubna, ještě ji musí odsouhlasit regulační úřady – stále probíhá vyjednávání, ale s největší pravděpodobností dojde ke schválení. Akcionáři si fúzi schválili v listopadu. Pro spojení hlasovalo 86 % držitelů akcií.

Avast 18. února aktualizoval harmonogram týkající se dokončení fúze s NortonLifeLock. Dle čerstvých informací se akcie Avast přestanou na burzách obchodovat 4. dubna. Přitom se předtím počítalo s 24. únorem. Akcie mají být tudíž staženy z trhu ve chvíli, kdy se transakce zcela realizuje. Avast kvůli tomuto zpoždění vyplatí akcionářům menší dividendu, tj. v hodnotě 11,2 centu amerického dolaru na akcii. Čili jsou zde možná nějaké průtahy kvůli regulatorním požadavkům.

Poznámka

Akcie Avast bude podle nejnovějších informací možné obchodovat na pražské burze do 4. dubna.

Jak bude celý proces výměny probíhat?

A) Až do dne, kdy dojde k zániku akcií emitenta, mají akcionáři obou firem možnost si vybrat mezi dvěma variantami výměny stávajících akcií. Ta první je akciová, díky které akcionář jednak získá 2,37 USD za akcii Avast a jednak 0,1937 akcie NortonLifeLock – čili je to 31 % v hotovosti a 69 % v akciích.

B) Pak je tu možnost hotovostní, kdy investor obdrží 7,61 USD za akcii Avast a 0,0302 akcie NortonLifeLock. Až 90 % je tedy formou hotovosti a pouhých 10 % v akciích.

Pokud tedy kdokoliv drží akcie Avast na londýnské burze, stačí si vybrat jednu ze dvou možností. Po zániku emise by pak mělo dojít automaticky k výměně.

Bohužel držitelé akcií na pražské burze budou muset povinně zvolit hotovostní variantu. Respektive nemají na výběr. Čili držitelé akcií Avast dostanou 7,61 USD za akcií a 0,0302 akcie NortonLifeLock. Nebylo ovšem řečeno, proč neexistuje možnost volby, když by to oficiálně mělo jít. Dle Centrálního depozitáře cenných papírů (CDCP) nebude akceptována výměna v jiném poměru.

Pražská burza ztratí další výborný titul

Avast byl asi nejlepší titul, který se dal obchodovat na pražské burze. Nově se akcie budou obchodovat pouze na newyorské burze NASDAQ, takže tuzemská burza přijde vážně o velký klenot. Už tak těch titulů tam moc není.

Líbil se vám tento článek?
4
1

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎