Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(4) Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: Akcie BAE Systems na vrcholu, akcie Citygroup na dně

(4) Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: Akcie BAE Systems na vrcholu, akcie Citygroup na dně
Zdroj: depositphotos.com

Před třemi měsíci jsme investovali 300 000 Kč do diverzifikovaného portfolia 25 akcií. Právě skončil srpen a tak pro vás máme čtvrtý díl našeho seriálu, ve kterém vás s vývojem našeho investičního portfolia seznamujeme.

Jak už jsme avizovali v předcházejících dílech, naše cíle jsou dlouhodobé. Tříměsíční časový horizont tak je stále příliš krátký na to, abychom mohli vyvozovat nějaké závěry. I srpen nám však opět přinesl zajímavý vývoj, u kterého se vyplatí pozastavit.

Po ziscích v červnu a červenci za sebou bohužel máme první ztrátový měsíc. Srpen však byl obecně slabý i optikou nejvýznamnějších globálních indexů. Navíc nám byly vyplaceny nějaké dividendy, což výkonnost portfolia částečně zlepšuje.

Zajímá-li vás, které akcie z našeho portfolia dosáhly v srpnu nejlepších a nejhorších výsledků a jaká byla výkonnost naší investice ve srovnání s indexem S&P 500 a dalšími významnými benchmarky, čtěte dále, protože to a mnoho dalšího se dozvíte na následujících řádcích.

TIP

Pokud chcete zjistit, na základě jaké metodiky jsme portfolio sestavovali a jaké jsou naše investiční cílepak vám doporučujeme si přečíst první díl tohoto seriálu

Obsah článku

Ztrátový srpen odnesly nejvíce bezpečné akcie

V srpnu jsme zaznamenali ztráty ve všech čtyřech kategoriích našeho portfolia, což odráželo širší tržní trendy – během srpna se akciovým trhům obecně příliš nedařilo. Benchmark amerického akciového trhu index S&P 500 zaznamenal v srpnu první záporný měsíc od února a nedostatečnou výkonnost vykazoval i evropských akciový trh.

Jak se konkrétně dařilo jednotlivým kategoriím akcií našeho portfolia?

Vývoj hodnoty jednotlivých kategorii akcií našeho portfolia v průběhu srpna
Vývoj hodnoty jednotlivých kategorii akcií našeho portfolia v průběhu srpna
  • Nejvýrazněji se negativní nálada projevila v kategorii bezpečných akcií, které klesly o 1,95 %. I přes tento měsíční propad si však bezpečné akcie dokázaly udržet chvályhodnou celkovou výkonnost 5,76 % a od nákupu našeho portfolia v červnu vygenerovaly zisk ve výši 6772,72 Kč.
  • Stejně tak dividendové akcie zaznamenaly v srpnu ztrátu -1,63 % (v peněžním vyjádření 1082 Kč). Tato kategorie zůstává mírně v záporném teritoriu i celkově se ztrátou 0,16 %.
  • Segment evropských akcií, nesoucí v srpnu ztrátu 1,27 %, byl nakonec vítězem druhého prázdninového týdne. Přesto je zatím nejméně výkonnou součástí našeho portfolia se ztrátou 2,66 %, což odpovídá peněžní ztrátě 1781,60 Kč.
  • Růstové akcie si udržely slušný celkový růst o 5,01 % představující zisk 2447,34 Kč, přestože v srpnu čelily propadu o 1,85 %.
Celkový vývoj hodnoty jednotlivých kategorii akcií našeho portfolia
Celkový vývoj hodnoty jednotlivých kategorii akcií našeho portfolia

V porovnání s globálními benchmarky jsme si v srpnu nevedli špatně

Jak už bylo naznačeno, v srpnu si naše investiční portfolio prošlo těžším obdobím a celkově kleslo o 1,64 %. Při srovnání s globálními akciovými benchmarky se však zdá, že jeho výkonnost byla v souladu s převládajícím trendem, kdy většina indexů zaznamenala záporné výnosy. Výkonnost našeho portfolia přitom dokázala zastínit některé klíčové indexy, což svědčí o slušné diverzifikaci.

Konkrétně naše portfolio překonalo index Dow Jones, který se propadl o výrazných 2,55 %, což odráží celkově napjatou ekonomickou náladu, která ovlivnila i zavedené blue-chip společnosti. Dále jsme si udrželi výrazný náskok před indexem Euro Stoxx 50 – index evropských blue-chip akcií, který zaznamenal prudký pokles o 4,35 %.

Ve srovnání s indexy S&P 500 a Nasdaq 100, jejichž hodnota se propadla o 1,51, respektive 1,38 %, však naše portfolio mírně zaostalo. Tyto dva indexy jsou výrazně více vystaveny výkonosti růstových technologických firem, což je pravděpodobně důvod, proč naše diverzifikované portfolio v průběhu srpna překonaly.

Na dividendách nám bylo vyplaceno již téměř 2 000 Kč

Výše čisté dividendy, vyplacená jednotlivými akciemi našeho portfolia
Výše čisté dividendy, vyplacená jednotlivými akciemi našeho portfolia

Za první tři měsíce jsme zatím inkasovali dividendy v celkové čisté výši 1 809,00 Kč. Ty jsou osvěžujícím majákem pozitivity uprostřed náročné fáze trhu a podtrhují výhody dobře diverzifikované investiční strategie, která přináší investorovi hodnotu různými způsoby, včetně výplaty dividend.

Výrazným přispěvatelem do tohoto dividendového fondu byly akcie ČEZ s významnou výplatou 942,50 Kč, což se výrazně projevuje i do celkové návratnosti investice do akcií tohoto energetického giganta. Zatímco vyjádřeno cenou akcií, je tato investice za první tři měsíce v 5% ztrátě, po započtení dividendy se návratnost investice vyšplhala na kladná 4 %.

Poznámka

Hodláte-li primárně investovat do českých dividendových titulů, broker XTB není ideálním kandidátem, neboť české dividendy stále daní 35% sazbou.

Za ČEZem následují příspěvky společností Citigroup a OneMain Holdings, které přinesly 150,22, respektive 222,92 Kč – akcie z finančního sektoru se tak zdají být rovněž slušnými plátci dividend. Dalším plátci dividend byly společnosti PepsiCo, General Motors a Verizon, které jsou rovněž známí tím, že pravidelně vrací část svých zisků akcionářům.

Obdržené výplaty dividend znamenají dvojí přínos našemu portfoliu – jednak částečně dorovnávají případné kapitálové ztráty portfolia, ale také zajišťují stabilní příjem. Do budoucna lze tyto dividendy strategicky reinvestovat a využít tak výhod složeného úročení, což může v dlouhodobém horizontu posílit růstovou trajektorii našeho portfolia.

Poznámka

Na obrázku výše jsou uvedeny nejenom čisté vyplacené dividendy, ale také poplatky. Ve Velké Británii jsou přitom nákupy akcií zatíženy jednorázovou “Stamp duty” daní – daň z nabytí majetku ve výši 0,5 %. Ve Francii je pak od roku 2020 účtována při nákupu akcií jednorázová “FTT” daň – transakční daň ve výši 0,3 %. Proto v tabulce vidíte u akcií BAE Systems a Thales záporné hodnoty. 

Zářily akcie BAE Systems, propadákem naopak akcie Citigroup

Naše srpnové ohlédnutí by nebylo kompletní, kdybychom se nepodívali na vítěze a poražené druhého prázdninového měsíce.

V čele výkonnosti portfolia stály společnosti BAE Systems a Mastercard. Akcie BAE Systems táhly naše portfolio vzhůru s výraznou srpnovou výkonností 8,82 %, po drobné ztrátě v prvních dvou měsících aktuálně vykazují celkový zisk 8,48 %. Společnost Mastercard, titán v sektoru finančních služeb, nezůstala o mnoho pozadu, když v srpnu zaznamenala solidní růst o 6,11 % a kumulativně již dosáhla skvělé celkové výkonnosti 12,76 %. Třetím výkonným titulem pak byly akcie Verizon, u nichž došlo po červencové ztrátě k obratu. Tato pozice však stále vykazuje mírnou celkovou ztrátu.

Nejvýkonnější a nejslabší složky našeho portfolia v průběhu srpna
Nejvýkonnější a nejslabší složky našeho portfolia v průběhu srpna

Ne všechny složky našeho portfolia se však vyhřívaly na srpnovém slunci. General Motors a Citigroup se ocitly v zajetí poklesu. Akcie General Motors – červnový vítěz – v srpnu výrazně poklesly o 10,75 %, což utlumilo její celkovou výkonnost na 2,27 %. Akcie Citygroup se pak v srpnu propadly dokonce o 11,81 %, což stáhlo jejich celkovou výkonnost na záporných -7,88 %. Třetím poraženým se staly akcie OneMain Holdings se ztrátou 7,63 %, se svou celkovou výkonností 7,02 %, však patří k lépe performujícím titulům z našeho portfolia.

Poznámka

Po započtení vyplacených dividend by se ztráta z investice do Citigroup přibližně o procento snížila, zatímco zisk z investice do OneMain Holding by o přibližně 2 % vzrostl. 

Kterým akciím se dařilo nejlépe:

BAE Systems

BAE Systems, největší britská obranná společnost, zaznamenala v srpnu pozoruhodný růst svých akcií, který byl podpořen kombinací dobrých finančních výsledků a zvýšené globální poptávky po vojenském vybavení v souvislosti s rostoucím geopolitickým napětím.

V první polovině roku 2023 společnost vykázala výrazný nárůst tržeb, které se zvýšily o 11 % na 12 miliard liber, a rekordní objem nevyřízených objednávek ve výši 66,2 miliardy liber, což svědčí o silné poptávce po jejích výrobcích a službách. O tom svědčí i výrazný nárůst zisku před zdaněním, odpisy a úroky – EBITDA, který meziročně vyskočil o 54 % na 1,2 miliardy liber.

Prudký nárůst akcií souvisí také se strategickou expanzí a novými partnerstvími společnosti. BAE Systems získala několik lukrativních zakázek, včetně kontraktu s Českou republikou v hodnotě 1,8 miliardy liber a dohod o podpoře Saúdské Arábie a Austrálie v jejich obranném úsilí.

Kromě toho eskalace napětí po ruské invazi na Ukrajinu podnítila prudký nárůst poptávky po vojenském vybavení, z čehož BAE Systems významně profituje díky své roli ve výrobě různých obranných prostředků, včetně stíhaček a bojových vozidel. Probíhající konflikty a rostoucí hrozby v asijsko-pacifickém regionu dále podpořily poptávku, což přispělo k prudkému růstu akcií společnosti.

Načítání
Načítání
Koupit akcie BAE Systems! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Mastercard

Akcie Mastercard dosáhly v srpnu nového historického maxima. Tento vzestup lze přičíst řadě pozitivních událostí a dobrým finančním výsledkům ve druhém čtvrtletí roku 2023.

Společnost vykázala čistý zisk ve výši 2,8 miliardy dolarů, čímž překonala očekávání. Tento růst byl podpořen oživením spotřebitelských a obchodních aktivit, zejména v oblasti cestování a zážitků, které se po pandemii výrazně zotavily. Hrubý dolarový objem zprostředkovaných plateb pak vzrostl o 12 %, což ukazuje na odolnou strukturu spotřebitelských výdajů jak na americkém, tak na mezinárodním trhu.

Významným faktorem nedávného úspěchu společnosti Mastercard byl i její inovativní přístup k vyvíjejícímu se platebnímu prostředí. Společnost využívá měnícího se chování a trendů spotřebitelů, zavádí nové platební sítě a expanduje v oblasti cestovního ruchu. Strategické iniciativy, jako je síť Mastercard Multi-Token Network (MTN) a program Strive, jejichž cílem je zapojit více podniků a jednotlivců do digitální ekonomiky, navíc mají dále posílit její pozici na trhu.

Načítání
Načítání
Koupit akcie MasterCard! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Verizon

V srpnu zaznamenaly výrazný vzestup i akcie telekomunikačního giganta Verizon. Jedním z významných podnětů bylo zvýšení výhledu akcií Verizon ze stupně “neutrální” na “koupit”, které provedla banka Citigroup. Toto pozitivní přehodnocení bylo podpořeno slibnými finančními prognózami společnosti.

Verizon navíc vyhlásil pravidelnou čtvrtletní dividendu ve výši 0,65 dolaru na akcii, což znamená anualizovanou částku 2,61 dolaru, která nabízí solidní dividendový výnos 7,78 % – výrazně nad historickým průměrem.

Současný býčí sentiment se odráží i na trhu, kde poměr prodejů a nákupů akcií Verizon činí 0,67 – realizuje se o polovinu více nákupu akcií než jejich prodejů – což naznačuje pozitivní výhled pro akcie. Tento sentiment se odráží také v investičních vzorcích různých fondů a institucí, přičemž mnohé z nich zvýšily svůj podíl ve společnosti, což ukazuje na důvěru v její růstové vyhlídky.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Verizon! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Kterým akciím se se naopak dařilo nejhůře:

Citigroup

V srpnu došlo k prudkému poklesu akcií Citigroup, což byl trend, který převládal v celém bankovním sektoru. Tento pokles lze přičíst řadě nepříznivých událostí, které otřásly důvěrou investorů v odvětví.

14. července oznámila Citigroup čtvrtletní výsledky hospodaření, což znamenalo začátek klesajícího trendu ceny jejích akcií. Během jednoho měsíce akcie ztratily více než 10 % své hodnoty, přičemž značná část tohoto poklesu nastala po oznámení výsledků. Čistý zisk společnosti zůstal za očekáváním, což dále podpořilo klesající trend.

Bankovní sektor navíc čelil neutěšeným podmínkám, protože hlavní ratingové agentury včetně Moody’s a Fitch Ratings signalizovaly potenciální snížení ratingu několika bank včetně Citigroup. Tyto agentury uváděly ve svých zdůvodněních obavy, jako je vysoká expozice vůči komerčním nemovitostem a rostoucí náklady na financování v prostředí vysokých úrokových sazeb, což by potenciálně mohlo vést k recesi.

Zvýšení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem během fáze oživení po pandemii navíc vytvořilo další tlak na bankovní sektor. V neposlední řadě pak Federální korporace pro pojištění vkladů (FDIC) rovněž naznačila zavedení nových pravidel pro banky, jejichž cílem je změnit přístup velkých finančních institucí k plánování případných obchodních úpadků, na což investoři také nereagovaly právě pozitivně.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Citigroup! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

General Motors

Propad akcií General Motors během srpna lze přičíst řadě makro i mikro faktorů, které ovlivňují činnost společnosti a její vnímání na trhu.

Automobilka se potýká s důsledky celosvětového nedostatku mikročipů, který významně ovlivnil výrobu a dodávky vozidel, což vedlo k pozastavení výroby několika modelů. K tomu se přidaly další logistické problémy, včetně nedávného krupobití v Missouri, které poškodilo tisíce nových vozů General Motors čekajících na expedici.

Ambiciózní přechod General Motors na elektromobily se pak setkává se smíšenými reakcemi investorů. Společnost sice představila několik nových modelů elektromobilů a oznámila značné investice do technologií elektromobilů a autonomních vozidel, někteří investoři však vyjádřili zklamání nad tempem, jakým se v této oblasti postupuje. Investiční banka Morgan Stanley tak snížila cílovou cenu pro akcie General Motors, což přispělo k poklesu hodnoty akcií.

Pozitivní však je, že společnost dělá pokroky ve svých strategiích v oblasti elektromobilů, kdy uvádí na trh několik nových produktů a spolupracuje na zajištění potřebných zdrojů pro výrobu baterií. General Motors také pracuje na obnově svého dodavatelského řetězce, aby předešel budoucímu nedostatku, a oznámil, že do roku 2025 plánuje uvést na trh svou řadu mikročipů, aby zmírnil dopady pokračujícího nedostatku mikročipů.

Navzdory těmto snahám jsou finanční výsledky General Motors turbulentní a v posledních čtvrtletích dochází k výkyvům čistého zisku a tržeb. I kvůli tomu jsou akcie tohoto výrobce automobilů v posledních měsících značně volatilní.

Načítání
Načítání
Koupit akcie GM! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

OneMain Holdings

V srpnu zažila společnost OneMain Holdings sérii výkyvů hodnoty svých akcií, ale několik ukazatelů naznačuje, že společnost je odolná a může mít slibnou budoucnost. Negativně byla vnímána zpráva, že významná správcovská společnost American Century Companies snížila svůj podíl ve společnosti o 17,8 % a nyní vlastní 654 300 akcií.

OneMain Holdings také vykázal za čtvrtletí končící 26. července zisk na akcii (EPS) ve výši 1,01 dolaru, což mírně zaostalo za konsensuálním odhadem 1,24 dolaru. Společnost však vykázala solidní návratnost vlastního kapitálu ve výši 22,23 % a čistou marži ve výši 14,60 %, přičemž za čtvrtletí vykázala tržby ve výši 1,12 miliardy dolarů, čímž překonala očekávání analytiků. Nad společností určitě nemá smysl lámat hůl. Nadále vykazuje růst a stabilitu, slibné finanční prognózy a závazek odměňovat akcionáře prostřednictvím výplaty značných dividend.

Akcie společnosti nyní charakterizuje impozantní dividendový výnos téměř 10 %. Dividendový výplatní poměr činí 75 %, což naznačuje, že podstatná část zisku je rozdělována akcionářům ve formě dividend. Tento krok znamená změnu investiční strategie společnosti a představuje pozitivní zprávu pro stávající akcionáře.

Krom toho akcie OneMain Holdings zaznamenaly pokles ze svého ročního maxima, a tak je charakterizují příznivější poměry ocenění. Institucionální investoři projevují o akcie rostoucí zájem, což naznačuje potenciální dlouhodobou stabilitu a ziskovost.

Načítání
Načítání
Koupit akcie OMF! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Slovo závěrem: Shrnutí aktuální situace

Po skončení měsíce srpna je zřejmé, že se naše investiční cesta nadále vyvíjí slibně, ačkoli se vyznačuje směsicí vzestupů a pádů. Poprvé jsme čelili měsíční ztrátě, to však není důvod k obavám, protože naše dlouhodobá perspektiva nám diktuje spíše komplexní pohled než úzké zaměření na měsíční výkyvy.

Dosavadní výkonnost akcií z našeho portfolia
Dosavadní výkonnost akcií z našeho portfolia

Přestože byl srpen na globálních akciových trzích obecně slabším měsícem, což se projevilo poklesem několika významných benchmarků, naše portfolio nevykázalo nikterak hrozivou výkonnost. Povzbudivé byly zejména výnosy společností BAE Systems a Mastercard. Tyto zisky podpořily výkonnost celkového portfolia a ukazují na hodnotu diverzifikovaných investic, zejména do sektorů, které zůstávají odolné i uprostřed tržních otřesů.

Na druhé straně výrazné propady, kterých jsme byli svědky u akcií General Motors a Citigroup, podtrhují volatilitu trhu. Jejich neuspokojivý průběh v srpnu výrazně ovlivnil jejich celkovou výkonnost, snížil jejich kumulativní zisky a posunul Citigroup do záporných hodnot. Přesto je nezbytné zdůraznit, že OneMain Holdings si i přes srpnový propad stále udržuje slibný celkový výnos, což svědčí o jeho potenciální odolnosti a perspektivě růstu.

Navíc obdržené dividendy, blížící se 2 000 Kč, podtrhují dvojí výhodu, kterou do našeho portfolia přinášejí – nejen tlumení případných kapitálových ztrát, ale také zajištění stabilního příjmu. Tyto dividendy by při strategickém reinvestování mohly v dlouhodobém horizontu posílit růstovou trajektorii našeho portfolia.

Pokud jde o další vývoj, nepříznivou fázi, které jsme byli svědky v srpnu, bychom měli považovat spíše za přechodnou než za prediktivní trend. Naše dobře zvolená, diverzifikovaná investiční strategie má za cíl zachytit hodnotu různými způsoby, včetně výplaty dividend, což slibuje světlejší a odolnější budoucnost.

Doporučujeme i nadále sledovat náš seriál, kde najdete podrobné analýzy stávající výkonosti našeho portfolia a náhled do naší investiční kuchyně.

Líbil se vám tento článek?
15
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Marek Heřman

Zdravím,

Proč jste zvolil právě vyšší hranici počtu akcií dle B. Grahama? Četl jsem metodiku, ale stejnak se zeptám. Jaká je za portfóliem investiční teze? Je to opravdu pouze diverzifikace?

Osobně mi na portfoliu přijdou zvláštní dvě akcie. Zmiňujete sázku na budoucnost – elktoromobilitu a investice proběhla do GM. Zaběhlé firmy, která se s nástupem hodně pere na místo progresivní strategie jako Rivian nebo pokud budeme konzervativnější Stellantis. Druhá je Citigroup zde bych volil kombinaci bezpečné, české a dividendové akcie Erste group.
Jsem zvědav na Vaše výsledky za rok.

Přeji dobré výsledky v příštím měsíci,
Marek Heřman

Ing. Patrik Kudláček

Zdravím Marku,

primární důvodem byla skutečně diverzifikace a druhým zejména můj postoj vůči riziku. Osobně jsem píše konzervativním investorem, proto v portfoliu převládají spíše stabilnější akcie, případně dividendové tituly a růstové akcie jsou v portfoliu pouze 4.

S tím souvisí i volba GM například na úkor Rivianu či Stellantis. Tradiční automobilka, která se zavázala výrazně investovat do elektromobility. Kdybychom chtěli čistě investovat do elektromobility tak by se třeba nabízel i ten Rivian, ale následně vstoupilo do hry i ohodnocení akcií a akcie GM, ačkoliv to není čistá sázka na EV, tak jsou zkrátka výrazně podhodnocené. Netvrdím, že to je ideální investice – ty se hledají těžko – ale za mě tam hraje v náš prospěch výrazná asymetrie rizika – nízká pravděpodobnost další ztráty a na druhé straně značný potenciál, což zkrátka u nových automobilek není.

Co se týče Citigroup, opět to je investice, za kterou si stojím. (Tím neříkám, že by třeba Erste Group nemohla být zajímavá investice). Chtěli jsme americkou banku, z konkurentů jsou její akcie optikou tradičních oceňovacích měřítek výrazně nejlevnější, má z nich také nejvyšší dividendový výnos navíc je C výborně kapitalizovanou bankou. Tím opět neříkám, že se jedná o ideální investici. Citigroup pokulhává za konkurenty v provozní efektivitě, stejně tak jsou průměrně její provozní ukazatele. Hlavně globální divizi, na kterou momentálně klade banka značný důraz se aktuálně nedaří, jak by si vedení (i investoři představovali). Hlavně kvůli ceně a div. výnosu jsme však nakonec dali přednost Citigroup.

Zkrátka byla nějaká představa o skladbě portfolia a počtu akcií a některé volby jednoduché nebyly, stále si však za nimi stojím.

Snad jsem vám odpověděl. :-)
Mějte se pěkně!