Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Uzavíráte novou smlouvu s dodavatelem energií? Na co byste si měli dát pozor?

Plánujete podepsat novou smlouvu s dodavatelem energií? Důležité je vědět, zda se jedná o smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou. Pokud vyberete špatně, může vás to stát tisíce!

Uzavíráte novou smlouvu s dodavatelem energií? Na co byste si měli dát pozor?
Zdroj: midjourney.com

Orientace ve smlouvách o dodávkách energií může být pro spotřebitele náročná, zejména pokud zvažují případnou nutnost změny dodavatele. V poslední době mnoho lidí uzavírá nové smlouvy s dodavateli energií – ať se jedná o novou nabídku od stávajícího dodavatele nebo o cenově výhodnou nabídku od nového poskytovatele.

Zásadní je pochopit rozdíl mezi smlouvami na dobu určitou a neurčitou. Protože to, jaký typ smlouvy vyberete, neovlivní pouze možnost odchodu jinam, ale také vás uchrání před zbytečnými pokutami za předčasné ukončení smlouvy.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Jak funguje smlouva na dobu neurčitou?

Smlouva na dobu neurčitou nabízí spotřebitelům větší flexibilitu. Nemá stanovené datum ukončení a umožňuje kdykoli ukončit smlouvu jednostrannou výpovědí bez udání důvodu.

Je zde ale jeden háček, a to tříměsíční výpovědní lhůta. K přechodu k novému dodavateli může dojít až po uplynutí této lhůty, protože současné dodávky od dvou dodavatelů nejsou možné.

Jak funguje smlouva na dobu určitou?

Jak již název napovídá, smlouva na dobu určitou je uzavřena na určitý časový úsek, obvykle na jeden až tři roky. Po tuto dobu může být (ale nemusí) cena elektřiny nebo plynu fixována.

Tento typ smlouvy lze za splnění stanovených podmínek automaticky prodlužovat, a to až na 36 měsíců. Poté se z ní může stát smlouva na dobu neurčitou.

Obecně je smlouva na dobu určitou spíše nevýhodná vzhledem k tomu, že není flexibilní. Pokud se rozhodnete pro změnu dodavatele v průběhu doby trvání smlouvy, může vás čekat úhrada sankcí a náhrada škody nebo ušlého zisku, kterou jste dodavateli povinni uhradit.

Naštěstí existují právní předpisy, které umožňují odstoupení od smlouvy nebo její zrušení bez jakýchkoli sankcí.

Podmínky pro odstoupení od smlouvy bez pokut

Existují zákonné podmínky, za kterých lze od smlouvy na dobu určitou odstoupit bez sankcí. Například pokud byla smlouva uzavřena na dálku (telefonicky, přes internet či mimo obchodní prostory dodavatele) nebo od jejího podpisu uplynulo méně než 14 dní, anebo v případě, že dodávání elektřiny či plynu začalo v období kratším než čtrnáct dní.

Dojde-li ke splnění těchto zákonných podmínek, máte právo odstoupit od smlouvy s dodavatelem a nebude po vás vyžadována žádná smluvní pokuta. Stejně tak, pokud byla smlouva uzavřena na pobočce společnosti prostřednictvím zprostředkovatele. I v tomto případě je však třeba respektovat podmínku, že od začátku dodávek energie nesmí uplynout více než patnáct dní.

Platným důvodem pro ukončení smlouvy bez sankcí je také stěhování nebo prodej nemovitosti, případně zvýšení ceny ze strany dodavatele, které dodavatel patřičně oznámil 30 dní předem. Kdykoliv a bez sankcí můžete také ukončit tzv. smlouvy se spotovou cenou.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.