Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Útok na ropná zařízení v Saúdské Arábii pobláznil trh. Cena za barel se může dostat až na 100 dolarů

Publikováno
Útok na ropná zařízení v Saúdské Arábii pobláznil trh. Cena za barel se může dostat až na 100 dolarů

V sobotu zasáhl ropnou společnost Saudi Aramco útok dvou dronů. Ty poničily její dvě hlavní ropná zařízení.

Podle agentury Reuters má za útokem stát jemenská povstalecká skupina Húsiů. Naopak ministr zahraničí USA, Mike Pompeo, obvinil Irán. Tato událost přivedla trh do nejistoty a očekává se růst cen.

Saúdská Arábie přijde o 5,7 milionu barelů za den

Saúdská Arábie každodenně vyváží přes 7 milionů barelů ropy do celého světa. Útok však zasáhl strategické body, a to ropná pole Abkajk a Churajs. Právě proto je společnost nucena snížit produkci ropy o 5,7 milionů barelů.

Saúdská Arábie se teď v první řadě pokusí ztráty nahradit svými zásobami. V současné době má v zásobě 200 milionů barelů, což je nejméně od roku 2008. Pomocnou ruku nabídly i Spojené státy americké, které jsou ochotny částečně pokrýt ztráty ze svých rezerv.

Této nepříjemné situace může využít i vy a to spekulací na cenu ropy. Vše zvládnete z pohodlí domova a to u jednoho z ověřených brokerů.

Naše recenze XTB

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.

Barel ropy by mohl vyjít i na 100 dolarů

Do pátku se ropa obchodovala za 60 dolarů na barel. Podle některých odhadů, by však cena ropy mohla vzrůst maximálně o 10 dolarů. To však vyvrací některé jiné odhady, které v nejhorším případě počítají s růstem na 100 dolarů za barel. Taková situace by však podle odborníků mohla nastat jen v případě dlouhodobého výpadku.

Situace není plně v rukách společnosti a prozatím není jisté, jak dlouho potrvá náprava škod na obou ropných zařízeních. Právě tento fakt přináší na trh paniku a nejistotu, která není pro cenu ropy v žádném případě pozitivní.

Zdraží i benzín a nafta v ČR

Událost se podepíše i na cenách benzínu v České republice. Podle předpovědí se cena benzínu bude pohybovat kolem 40 korun. Změnu pocítíme už v následujících týdnech, kdy se cena zdvihne o dvě koruny za litr.

Přehled ceny benzínu a nafty v České Republice (zdroj: Kurzy.cz)
Přehled ceny benzínu a nafty v České republice (zdroj: Kurzy.cz)

Co od ceny ropy očekáváte vy? Podělte se o svůj názor v komentářích.

Líbil se vám tento článek?
11
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎