Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Trump novými cly rozbouřil globální trhy! Je to horší, než se čekalo

Donald Trump opět rozvířil trhy svou agresivní ekonomikou. Investoři napjatě čekali na „Den Osvobození“ s oznámením cel – realita ale překonala obavy.

Trump novými cly rozbouřil globální trhy! Je to horší, než se čekalo
Zdroj: depositphotos.com

Trump uvalil plošná 10% cla na více než 20 zemí, přičemž u některých zavedl vyšší sazby – přibližně poloviční oproti sazbám, které tyto země uplatňují vůči USA.

Například v případě Číny Bílý dům potvrdil, že nová 34% sazba se přičte k existujícím 20 %, což znamená celkovou celní zátěž až 54 %. Trumpovy kroky tak připomínají známé spory s Pekingem z jeho prvního volebního období.

Výjimkou z cel jsou ocel, hliník a automobily a jiné produkty, které už spadají pod dříve aplikovaná cla. Kanada a Mexiko jsou také prozatím od nových cel osvobozeny.

Ekonomické dopady a možné reakce světa

Tarify v praxi znamenají daň na dovoz. Zvyšují sice příjmy země, která je uvalí, avšak jejich reálný dopad závisí na elasticitě ceny – tedy na tom, jestli náklady nese dovozce, nebo spotřebitelé.

Z makroekonomického pohledu jde o brzdu pro mezinárodní obchod, která vytváří umělé obchodní bariéry a působí stagflačně.

Pokud vývozci neabsorbují cenový šok snížením svých marží, může to mít výrazné inflační tlaky v USA, které budou muset být vyvažovány restriktivní politikou centrální banky. To by však bylo v rozporu se slábnoucí ekonomikou USA, Trupovými cly, ale také očekávaními trhu.

Strategické cíle versus globální důsledky

Cla zároveň chrání domácí výrobce před zahraniční konkurencí, což je v souladu s Trumpovou snahou posílit ekonomickou soběstačnost USA.

V kontextu globálního napětí to může být dobrý strategický krok. Z krátkodobého hlediska je to však velký zásah do fungování globální ekonomiky, který způsobí řadu problémů pro všechny zúčastněné strany.

Důležité je si uvědomit, že dotčené země budou na cla reagovat. To, jak velcí hráči jako je Čína a EU na Trumpova cla odpoví, bude klíčové pro další vývoj globální ekonomiky i kapitálových trhů. Představitelé americké administrativy upřesnili, že pokud partneři nezavedou reciproční opatření, USA nebude sazbu dále zvyšovat.

V platnost vstoupila také 25% cla na veškeré automobily dovezené do USA. Přidejme k tomu 20% celní sazbu na EU, a máme problém.

Právě Česká republika by díky výraznému zastoupení automobilového průmyslu mohla být jednou z nejvíce zasažených ekonomik v rámci Evropské unie. I když do USA neexportujeme mnoho aut napřímo, nepřímý dopad skrze dodavatelské řetězce může být výrazný.

Zasáhne to zejména vývoz do Německa a na Slovensko. Nejvíce dotčené automobilky by mohly být Volkswagen, BMW a Mercedes.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Jakub Rochlitz je vycházející hvězdou ve světě financí a investic, kde působí jako investiční analytik a populární investor na platformě eToro. Díky svému důslednému přístupu k hodnotovému investování se zaměřuje na fundamentálně silné společnosti, které nabízejí dlouhodobý růstový potenciál. Jeho portfolio zahrnuje odvětví jako umělá inteligence, zelená energie a retail. V posledních dvou letech dosáhl dvakrát po sobě více než 25% ročních výnosů, čímž překonal výkonnost trhu.

Jakubova investiční strategie vychází z jeho analytického zázemí. Je certifikovaným investičním analytikem na úrovni CISI Level 3 a dokončuje studium financí na Vysoké škole ekonomické v Praze. Jeho analýzy jsou pravidelně publikovány na platformách jako Seeking Alpha, Guru Focus a Yahoo Finance, kde sdílí své hloubkové fundamentální analýzy společností. Inspiruje se významnými investory, jako jsou Warren Buffett a Peter Lynch, a řídí se pravidlem, že „pro úspěšné investování musíte mít nejen co nejvíc informací, ale také je umět co nejlépe zpracovat a vyvodit si ty správné závěry“.

Kromě investování se Jakub věnuje i vzdělávání v oblasti financí a pravidelně komunikuje se svou komunitou na sociálních sítích a na různých událostech. Aktivně mimo jiné také přispívá k zvyšování finanční gramotnosti, zejména mezi mladšími investory, a své znalosti sdílí na různých fórech, včetně účasti na Abu Dhabi Finance Week, eToro Popular Investor Summitu či Prague Money Expo.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat