Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tesla odhalila Cybertruck. Geniální tah nebo předzvěst konce? Zemřel miliardář Charlie Munger | Burza s odstupem

Tesla odhalila Cybertruck. Geniální tah nebo předzvěst konce? Zemřel miliardář Charlie Munger | Burza s odstupem
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! Máme za sebou další týden na finančních trzích nabitý událostmi, které by vám neměly ujít. Dnes se mimo jiné dozvíte, s jakou novinkou přišla v týdnu Tesla, proč rostly americké i evropské akcie a také pro vás máme jednu nemilou zprávu, neboť nás opustil jeden investiční velikán.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Americké akcie i dluhopisy rostly díky ochlazení inflace

Americké indexy skončily v tomto týdnu výše, přičemž indexy S&P 500 a Nasdaq 100 ve čtvrtek dosáhly svých nejlepších měsíčních zisků (8,8 %, resp. 10,4 %) od července 2020. V týdnu se pak vůbec nejlépe dařilo indexu Russell 2000 – akcií s malou tržní kapitalizací, zatímco hodnota indexu Nasdaq 100 se téměř nezměnila.

Klesající výnosy státních dluhopisů pak nadále posilovaly sentiment a široký index dluhopisového trhu zaznamenal nejlepší měsíční zisk od roku 1985.

Týden přinesl několik dobrých zpráv na poli inflace. Ve čtvrtek ministerstvo obchodu oznámilo, že Federálním rezervním systémem preferovaný ukazatel inflace – jádrová inflace – v říjnu vzrostl o 0,2 %, což je oproti září zpomalení.

Tím se jeho meziroční růst snížil na 3,5 % – stále výrazně nad 2% cílem Fedu, ale na nejnižší úroveň od dubna 2021. Za posledních šest měsíců pak činí americká jádrová inflace pouze 2,5 %.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023

Cybertruck je konečně tady, ale stálo za to čekat?

Lepší pozdě než nikdy? Těžko říct. Dlouho očekávaný vůz Tesla Cybertruck – první automobil společnosti po téměř čtyřech letech – byl konečně uveden na trh. V Muskově – či Baťově – stylu stojí 60 990 dolarů, jeho dojezd na jedno nabití činí až 500 mil (805 km) a rychlostí překoná i Porsche 911.

Je Cybertruck předzvěstí konce Tesly?

Více než milion lidí složilo vratnou zálohu 100 dolarů na koupi dosud nejunikátnějšího vozu Tesly. Na jeho nejlevnější verzi, která je mnohem dražší než cena 39 900 dolarů slibovaná při prvním oznámení, si však budou muset většinově počkat až do roku 2025.

Vyšší cenu lze přičíst na vrub problémům s výrobou futuristického celoocelového pickupu – což by mohlo omezit schopnost společnosti dosáhnout zisku ze své velké investice.

  • Výroba byla drahá a analytici se obávají, že by Cybertruck mohl být pro Teslu ztrátový – přinejmenším do roku 2025, kdy podle Muska budou vyrábět 250 tisíc pickupů ročně.
  • Vozidlo se bude u některých kupců prodávat opravdu dobře – podle nedávného průzkumu by o koupi Cybertrucku uvažovalo 37 % majitelů Tesly – tento futuristicky pickup by však mohl mít problém s přijetím na masovém trhu.

Náročná cesta k ziskovosti

Akcie Tesla letos vzrostly o 120 % navzdory obavám investorů z klesající ziskovosti, zpomalujících prodejů elektromobilů a rostoucí konkurence.

Cybertruck by přitom mohl zisky společnosti ještě zhoršit. Musk však trvá na tom, že šíleně obtížné výrobní problémy jsou normální – zejména pokud jde o nové a pokročilé technologie.

  • Vozidlo se zpozdilo o více než dva roky a ve čtvrtek, v den jeho uvedení na trh, bylo dodáno pouze 10 vozů Cybertruck.
  • Musk očekává, že do roku 2025 prodá přibližně 250 tisíc Cybertrucků ročně, ale tvrdí, že bude trvat 18 měsíců, než se vůz stane významným přispěvatelem ke kladnému cash-flow.

Tesla bude muset přilákat majitele tradičních pickupů, aby si koupili jejich železného obra místo konkurenčního Fordu F-150 nebo RAM 1500.

Analytici se domnívají, že pokud se jí to podaří, Tesla by se mohla vyhrabat zpět k valuaci bilionu dolarů. Největší výzva však Cybertruck teprve čeká: Generovat společnosti zisk.

Vývoj ceny akcií Tesla v letošním roce

Načítání
Načítání
Koupit akcie Tesla! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Zemřel geniální investor a prvá ruka Warrena Buffetta – Charlie Munger

Miliardář Charlie Munger během svého 99letého života vydělal i ztratil jmění. Proslavil se však díky svému působení v Berkshire Hathaway.

Zde působil jako důvěrník mimořádného investora Warrena Buffetta po více než pět desetiletí a pomohl vybudovat nadnárodní impérium s tržní kapitalizací přes 785 miliard dolarů:

  • Munger pomáhal utvářet investiční filozofii firmy založenou na hodnotě, analýze a fundamentech – a dostal také právo veta při velkých rozhodnutích generálního ředitele Warrena Buffetta, když radil při velkých nákupech, jako byly akcie Coca Cola nebo American Express.
  • V posledních letech svého života Munger svůj majetek v hodnotě 2 miliard dolarů rozdával prostřednictvím charity – zatímco akcie Berkshire pod jeho spoluvedením stále rostly.

Co bude s Berkshire dál? Generální ředitel Warren Buffett opakovaně prohlásil, že pro svá zásadní rozhodnutí povolal Charlieho. Firma bude muset nahradit díru po Mungerovi další generací investorů Berkshire.

To ostatně Munger naznačil už v roce 2021, když prohlásil, že místopředseda představenstva Greg Abel bude udržovat firemní kulturu poté, co obě investiční legendy odejdou.

Evropským akciím se v týdnu rovněž výrazně dařilo

Panevropský index STOXX Europe 600 skončil týden o 1,43 % výše, protože prudký pokles inflace a klesající výnosy dluhopisů zlepšily náladu investorů.

Rostly i hlavní akciové indexy v největších evropských ekonomikách. Německý DAX vzrostl o 2,44 %, italský FTSE MIB si připsal 1,69 %, francouzský index CAC 40 přidal 0,73 % a britský index FTSE 100 si připsal 0,55 %.

Výnosy evropských státních dluhopisů celkově klesly, protože nižší než očekávané údaje o inflaci zvýšily očekávání, že by Evropská centrální banka (ECB) mohla v příštím roce začít snižovat úrokové sazby.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023

Míra inflace v eurozóně klesá, ale podle tvůrců politiky ještě nenastal čas na snižování sazeb

Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v listopadu zpomalil na 2,4 %. To je méně než 2,9 % v říjnu a méně, než očekávali ekonomové, kteří počítali s inflací na úrovni 2,7 %.

Zmírnily se také základní cenové tlaky. Jádrová inflace, která nezahrnuje náklady na potraviny a energie, klesla ze 4,2 % na 3,6 %. Krom toho se také míra nezaměstnanosti udržela na rekordně nízké úrovni 6,5 %.

Před zveřejněním údajů o inflaci přesto několik tvůrců měnové politiky zopakovalo svůj jestřábí názor, že sazby budou muset zůstat vyšší, aby se inflace udržela na uzdě. Prezidentka ECB Christine Lagardeová řekla výboru Evropského parlamentu, že silný růst mezd a nejistý výhled znamenají, že stále není čas začít vyhlašovat vítězství v boji za omezení inflace.

Guvernér německé Bundesbanky Joachim Nagel a španělský guvernér Pablo Hernandez de Cos zopakovali, že je příliš brzy začít hovořit o snižování sazeb.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců

České akcie v týdnu mírně posílily

Pražská burza rostla již třetí týden v řadě, když index PX nepatrně posílil o 0,14 %. Největších poraženým se staly akcie Photon Energy, které odepsaly přibližně 4,5 %. Vítězem týdne se na druhé straně staly akcie Erste Group, které si téměř 3 % připsaly.

Z dalších významných akciových titulů posilovaly ještě akcie ČEZ – o více než procento a nepatrný zisk si připsaly i akcie Komerční banky. Okolo 2,5 % naopak ztratily akcie Philip Morris a Moneta.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023

Kryptoměny: Bitcoin i Ethereum pokračují v růstu

Bitcoin pokračoval v růstu na maxima, která nebyla zaznamenána od pádu digitálních aktiv v květnu 2022: Největší virtuální mince v pátek překonala cenu 39 000 dolarů a během nedělního odpoledne se držela ještě o 400 dolarů výše. Za celý týden si Bitcoin připsal 4,5 %.

Důvodem prudkého růstu aktiva byla pravděpodobně částečně holubičí prognóza Federálního rezervního systému: Guvernér Christopher J. Waller v úterý uvedl, že ačkoli je inflace v USA stále vysoká, je stále více přesvědčen, že politika je v současné době dobře připravena zpomalit ekonomiku a dostat inflaci zpět na 2 %.

Od loňského roku, kdy Fed začal agresivně zvyšovat úrokové sazby, se investoři vyhýbali rizikovým aktivům, jako jsou technologické akcie a kryptoměny, což se nyní – zdá se – začíná měnit.

V týdnu rostly kromě Bitcoinu i další významné kryptoměny – Ethereum si připsalo necelá 4 % a překonalo úroveň 2 100 dolarů, Solana po ospalejším předchozím týdnu opět začala růst a připsala si necelých 11 %.

Závěrem pak jedna zajímavost: Jak už jsme říkali, začátkem týdne zemřel Charlie Munger. Tento legendární investor se proslavil mimo jiné také tím, že Bitcoinu nevěřil. Po jeho úmrtí se začal obchodovat token MUNGER založený na Ethereu. Než se propadl, stoupl o neuvěřitelných 31 000 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a od začátku roku
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a od začátku roku

Zlato se usadilo výrazně na 2 000 dolary

Ropa padá již 5. týden v řadě, když se na této sestupné trajektorii nic nezměnilo ani v posledním týdnu. Globální benchmark pro ropu – ropa brent – uzavřel týdenní obchodování pod úrovní 79 dolarů za barel, což představuje týdenní pokles o přibližně 2 %. Během listopadu pak ropa Brent zlevnila o necelých 6 %.

Něco málo přes 2 % pak ztratila i americká ropa WTI, jejíž cena se usadila lehce nad 74 dolary za barel. Během listopadového výprodeje pak americká ropa ztratila přibližně 7 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Zcela opačný vývoj naopak sledujeme u drahých kovů, které naopak již 4 týdny v řadě rostou.

Spotová cena zlata v týdnu vzrostla o více než 3 % a usadila se na úrovni 2 071 dolarů za unci. Nejaktivněji obchodovaný únorový futures kontrakt zlata pak týdenní obchodování zakončil ještě o 20 dolarů výše, když jeho cena v týdnu vzrostla o 4,5 %.

O téměř 5 % pak v týdnu vzrostla cena stříbra. Fyzické stříbro se v pátek na konci dne obchodovalo za cenu 25,44 dolaru za unci a ještě o tři desetiny dolaru výše se držel i nejaktivněji obchodovaný únorový futures kontrakt stříbra. Za poslední měsíc vzrostla cena stříbra více než o desetinu.

Co mě tento týden zaujalo:

Volkswagenu dochází baterie – a v dohledu není žádná nabíječka. Společnost se snaží udržet krok na přeplněném trhu elektromobilů a šéf značky Thomas Schaefer varoval zaměstnance, že společnost “již není konkurenceschopná”. Volkswagen v čele s generálním ředitelem Oliverem Blumem se však tak snadno nevzdává.

Blume přišel s programem snižování nákladů, aby ušetřil 10,9 miliardy dolarů a zvýšil ziskovost. I proto volíme jako číslo týdne 10,9.

Na čem chce Volkswagen především šetřit? Chystá další snižování počtu zaměstnanců a to už od příštího roku. Volkswagen přitom již v posledních třech měsících zrušil 2 200 pracovních míst v různých závodech.

číslo týdne

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.