Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Stát nasměroval ČEZ k výplatě nejvyšší dividendy v historii: 145 Kč na akcii!

Publikováno
Stát nasměroval ČEZ k výplatě nejvyšší dividendy v historii: 145 Kč na akcii!
Zdroj: Depositphotos.com

Valná hromada energetické společnosti ČEZ odsouhlasila návrh ministerstva financí na výplatu rekordní dividendy 145 Kč na akcii, což představuje téměř celý loňský čistý zisk (78 miliard z 80,7 miliard korun). Jedná se o téměř trojnásobek dosud nejvyšší dividendy, kterou ČEZ ve své historii akcionářům vyplatil.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Hlasování o výši dividendy bylo velmi sledované

Jedním z klíčových momentů, který byl s napětím očekáván během valné hromady energetického giganta ČEZ, bylo právě hlasování o výši vyplácené dividendy. Tento bod jednání vyvolával všeobecný zájem, protože akcionáři se museli rozhodnout mezi dvěma předloženými návrhy.

Zpočátku měli na stole návrh představenstva, který navrhoval vyplácení dividendy ve výši 117 korun na jednu akcii. Tento návrh předpokládal, že by bylo rozděleno přibližně 80 procent zisku, který společnost ČEZ dosáhla v předchozím roce, což je standardní přístup, který ČEZ v minulých letech v rámci své dividendové politiky realizoval. Tento návrh však nakonec akcionáři odmítli. Druhý návrh z pera ministerstva financí už schválen ovšem byl.

Tímto rozhodnutím tedy ČEZ vytvořil nový rekord ve výši vyplácené dividendy – téměř trojnásobně překonal svůj předchozí rekord z roku 2009, kdy dosáhla hodnota dividendy 53 korun za jednotlivou akcii. Rozhodný den pro výplatu dividendy byl stanoven na 30. června 2023, zatímco den výplaty byl stanoven na období od 1. srpna 2023 do 31. července 2027.

Zdroj: cez.cz
Vývoj dividendy společnosti ČEZ za posledních 10 let
Vývoj dividendy společnosti ČEZ za posledních 10 let

Rekordní dividenda znamená změnu dividendové politiky?

Rok 2022 byl pro ČEZ výjimečně úspěšný. Energetický gigant vykázal rekordní zisk 80,7 miliardy korun, což je v porovnání s předchozím rokem nárůst na více než osminásobek. Tento úspěch byl dosažen zejména díky rekordním burzovním cenám elektřiny a plynu, které v EU dosáhly historických maxim.

Rozhodnutí vyhlásit rekordní dividendu s sebou nese dopady na čistý zisk společnosti. Oproti minulosti, kdy bylo na dividendách vypláceno standardně 80 % čistého zisku společnosti, se tentokrát jedná o téměř 100 %. Je však také ukázkou dobré finanční výkonnosti společnosti a důvěry v její budoucí ziskovost.

Poznámka

Mimochodem, investovali jsme do akcií 300 000 Kč a jedním z titulů, který je součástí našeho investičního portfolia, jsou i akcie ČEZ. Chcete-li se dozvědět o složení našeho investičního portfolia více, přečtěte si tento úvodní článek.

Obecně takový krok signalizuje akcionářům a potenciálním investorům, že se společnosti daří a že je schopna rozdělit značnou svého čistého zisku ve formě dividend a zároveň zajistit udržitelný růst. Rozhodnutí vyplácet dividendy by také mohlo zvýšit náladu a loajalitu akcionářů, a tím posílit pověst společnosti na trhu. Navíc by Skupina ČEZ mohla díky oznámení rekordní dividendy přilákat nové investory, kteří hledají pravidelný příjem, což by mohlo potenciálně vést ke zvýšení ceny akcií a celkové hodnoty společnosti.

Zde se však můžeme ptát, zda ČEZ krátkodobě na investice do růstových příležitostí nerezignoval, když téměř veškerý čistý zisk za rok 2022 vyplatí v podobě dividend. Vzhledem k tomu, že je 70% vlastníkem akcií ČEZ český stát, vzbuzuje toto rozhodnutí o změně dividendové politiky také drobné rozpaky.

Nabízí se zřejmá otázka: “Nejedná se pouze o krátkozraké rozhodnutí, které sleduje především zájmy hlavního akcionáře – českého státu?” Ten se potýká se značně napnutým státním rozpočtem a každá miliarda navíc vyplacena do státního rozpočtu se určitě bude hodit.

Líbil se vám tento článek?
9
1

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎