Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ruská ekonomika ve 2. kvartálu spadla o 4 %

Ruská ekonomika ve 2. kvartálu spadla o 4 %
Zdroj: Depositphotos.com

V dnešním článku se krátce podíváme na aktuální vývoj ruské ekonomiky. V závěru si můžete přečíst odhad ruské centrální banky na budoucí vývoj tamější ekonomiky.

Pokles ekonomiky o 4 % ve 2. čtvrtletí

Ruská ekonomika ve druhém čtvrtletí podle předběžných údajů klesla v meziročním srovnání o 4 %. Vyplývá to ze zprávy, kterou bez jakýchkoliv podrobností v pátek zveřejnil ruský statistický úřad. Podle analytiků byl pokles způsoben slabou spotřebitelskou poptávkou a následky sankcí.

Pokles hrubého domácího produktu ve druhém čtvrtletí nebyl tak vysoký, jak se očekávalo. Analytici oslovení agenturou Reuters v průměru předpovídali propad o 7 %. V prvním čtvrtletí se HDP zvýšil o 3,5 %.

Ruská ekonomika se začala propadat do recese poté, co Moskva koncem února vyslala své ozbrojené síly na Ukrajinu. To vyvolalo rozsáhlé sankce Západu, které se dotkly energetického a finančního sektoru, včetně zmrazení ruských rezerv v zahraničí, a způsobilo odchod desítek západních společností z ruského trhu. Druhé čtvrtletí bylo prvním celým čtvrtletím, kdy se do vývoje ekonomiky invaze promítla.

Jak se bude ruské hospodářství vyvíjet dále?

Ruská centrální banka odhaduje, že ve třetím čtvrtletí dojde k propadu o 7 % a že ekonomika se začne oživovat ve druhé polovině roku 2023. Z důvodu nestabilního politického prostředí a obtížnosti odhadnout konflikt na Ukrajině se ale oficiální prognózy hloubky ruské recese liší.

Ministerstvo hospodářství v dubnu uvedlo, že HDP by mohl letos klesnout o více než 12 % po loňském růstu o 4,7 %. Letošní pokles by znamenal nejhorší výkon od poloviny 90. let. Od té doby se ale prognózy zmírnily. Centrální banka v dubnu očekávala pokles o 8 až 10 %. Minulý měsíc však svoji předpověď revidovala a čeká snížení ruského HDP o 4 až 6 % v roce 2022.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.