Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Problémy Boeingu přibývají, zlom může nastat v říjnu

Problémy Boeingu přibývají, zlom může nastat v říjnu

Problémy Boeingu přibývají, zlom může nastat v říjnu

Amerického výrobce letadel Boeing sužuje stále více problémů. A netýkají se jen letadel 737 MAX, která už od března nelétají, ale i dalších strojů.

Firma přijímá opatření, která mají zvýšit bezpečnost letadel a hlavně vylepšit pošramocenou pověst Boeingu. Velmi důležitý bude pro společnost nadcházející měsíc.

Boeing nezažívá dobrý rok a je to vidět i na vývoji akcií firmy. Od začátku března, kdy došlo k tragickému pádu stroje 737 MAX v Etiopii, poklesly akcie Boeingu o přibližně 17 %.

A i když to v srpnu vypadalo, že se dotkly pomyslného dna a znovu porostou, ke konci září opět přichází mírný pokles (viz následující graf).

vývoj akcií Boeingu
Vývoj akcií Boeingu, leden až říjen 2019, zdroj: Yahoo Finance

Jaké má Boeing problémy?

Podle agentury Reuters nařídil Americký Federální úřad pro letectví (FAA) do týdne (do 9. 10. 2019) zkontrolovat 165 často používaných letadel Boeing 737 NG kvůli možným prasklinám. Později projdou kontrolou i méně často nasazované stroje, celkem jich je registrováno ve Spojených státech 1 911.

O problému informoval FAA sám Boeing, když se praskliny objevily na jednom stroji v Číně a následné kontroly je objevily i na dalších letadlech. Stroje 737 NG jsou nejpoužívanějším typem boeingů a předcházely letadlům 737 MAX.boeing akcie

Stroje 737 MAX byly letos v březnu na celém světě odstaveny poté, co při haváriích letadel v Etiopii (březen 2019) a Indonésii (říjen 2018) zahynulo 346 lidí. K pádům letadel přispěly chyby softwaru, o kterých navíc, jak se později ukázalo, Boeing delší dobu věděl. Návrat těchto strojů do vzduchu je zatím nejistý.

Šetřil Boeing až příliš?

V srpnu se zase objevila kritika dalšího typu letadel – 787 Dreamliner. Jak citoval deník Post and Courier, aerolinky si v interním průzkumu stěžovaly Boeingu na časté vady těchto strojů, od chybějících dílů až po nedotažené matice. Analytici tyto problémy dali do souvislosti se snahou Boeingu ušetřit a zrychlit produkci.

Na snahu šetřit si vedení Boeingu interně stěžoval také jeden z jejich inženýrů Curtis Ewbank. Jeho tým měl v roce 2014 představit vedení firmy návrhy různých bezpečnostních opatření, která mohla předejít nedávným fatálním nehodám. Manažeři ale návrhy odmítli ve snaze mít za každou cenu nízké náklady. Stížnost se dostala až k FBI, která už od března spolu s ministerstvem dopravy vede trestní vyšetřování udělení certifikace Boeingu 737 MAX.

Informace o Ewbankově stížnosti se dostaly do médií a akcie Boeingu zareagovaly poklesem o 1,3 %.

Jak reaguje Boeing?

Vedení společnosti minulý týden oznámilo několik změn, které mají zvýšit bezpečnost letadel a vylepšit pověst Boeingu. V rámci představenstva navíc vznikne nový bezpečnostní výbor, čímž vedení zareagovalo na častou kritiku, že mezi svými členy nemá někoho erudovaného z oblasti bezpečnosti.

V červnu Boeing založil fond, z kterého bude vyplácet pozůstalé po neštěstích v Etiopii a Indonésii. Za každou oběť Boeing vyplatí 144,5 tisíce dolarů (3,4 milionu korun). To vše nad rámec soudních žalob, v kterých mohou pozůstalí získat ještě vyšší odškodné.

Co se očekává v říjnu?

Říjen bude pro Boeing zřejmě přelomový měsíc. Očekává se, že firma představí opravený software svých letadel. 23. října se chystá zveřejnění výsledků hospodaření za třetí čtvrtletí a na konci měsíce bude CEO společnosti Dennis Muilenburg poprvé vypovídat o problémech letadel v americkém Kongresu.

Podaří se Boeingu napravit reputaci, uklidnit investory a dostat své akcie zpět na růstovou křivku?

Aktuální cena akcií Boeing

Boeing
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo