V dnešním článku se podíváme na americký dolar s ohledem na aktuální geopolitickou situaci na Ukrajině. Globální finanční scénu svírá napjatá atmosféra a někteří analytici se domnívají, že východiskem z této situace je vytvoření nového měnového systému.
Zoltan Pozsar, analytik z Credit Suisse, říká, že v případě vytvoření nového měnového systému bude americký dolar patřit k minoritním měnám. Pozice dolaru v novém finančním řádu nebude nutně vedoucí.
Ve zprávě Bretton Woods III prezentuje své stanovisko k vytvoření nového systému zúčtování a měnových vztahů. Jsme svědky zrodu Bretton Woods III – nového světového (měnového) řádu, v jehož středu budou komoditní měny na Východě a který pravděpodobně oslabí eurodolarový systém a podpoří inflační síly na Západě.
Zdůraznil, že nyní se rozvíjí komoditní krize a tato krize souvisí s rostoucí přitažlivostí peněz zvenčí, ne peněz zevnitř. Podle Pozsara byly základem systému Bretton Woods II interní platební prostředky. Tato masa, která byla považována za neotřesitelnou, se ale před týdnem rozpadla, když se G7 zmocnila devizových rezerv Ruska.
Devizové rezervy jsou v přesném slova smyslu pouze depozita zahraniční měny držené centrálními bankami a finančními institucemi. Termín se však běžně používá i jako označení zlata a rezervních pozic MMF. Většinou se jedná o dolary, ale v menší míře se vyskytuje i euro, libra či japonský jen.
Odborníci říkají, že svět se na prahu konce “eurodolarové éry” připravuje na aktualizaci stávajícího měnového řádu. Na Východě začíná éra regionálních měn, které jsou kryty zbožím. Takový scénář spustí v západních zemích další kolo inflace.
Jiní odborníci na tuto problematiku ovšem nesouhlasí a říkají, že věří ve stabilitu dolaru. Dle analytiků je konec “éry hegemonie dolaru” v příštích několika letech nepravděpodobný. Jako důkaz uvádějí argumenty o převažujícím počtu měnových transakcí, které jsou prováděny v dolarech. Zároveň je v dolaru uložen hlavní podíl světových bankovních rezerv. Odmítnout dolar je možné jen v případě rozsáhlé globální krize srovnatelné s 2. světovou válkou.
Právě po skončení 2. světové války získal americký dolar pozici světové měny číslo 1.
Nahrazení dolaru jüanem?
Odborníci tvrdí, že nahradit dolar jüanem je v současné době téměř nemožné. Čínská měna nemá tak silnou základnu a celosvětové uznání jako dolar. Taková míra důvěry v jüan jako v dolar tu v současné době není.
Analytici doplňují, že Čína je zároveň lstivým a opatrným hráčem na trhu. Čínská vláda dokáže se svými obchodními partnery tvrdě vyjednávat a velmi nerada ustupuje ze svých zájmů, které se týkají především asijsko-pacifického regionu.
Analytici upozorňují, že nevýhodou jüanu je malé zastoupení ve světovém finančním systému. Podíl dolaru na vypořádání mezinárodních obchodů se aktuálně blíží k hodnotě 50 % a v rezervách dosahuje 60 %. Podíl jüanu zároveň nepřesahuje 5 %.
Závěr
Jelikož žádná měna kromě dolaru nemá tak silnou základnu a celosvětové uznání, je konec “éry hegemonie dolaru” v příštích několika letech nepravděpodobný. Jako důkaz existují argumenty o převažujícím počtu měnových transakcí, které jsou prováděny v dolarech. Zároveň je v dolaru uložen hlavní podíl světových bankovních rezerv.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.