Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Prezidentské volby v USA jsou u konce, jak reagují akciové trhy?

Prezidentské volby v USA jsou u konce, jak reagují akciové trhy?

Vliv prezidentských voleb na akciový trh byl v poslední době dost významným tématem, což není nic zvláštního. Je to součást politického cyklu, kdy výsledky voleb mohou výrazně ovlivnit postavení ekonomiky v mezinárodním měřítku, makroekonomické výsledky, rating, ceny akcií a rizika na finančním trhu.

Politický cyklus a vliv na akciové trhy

Vliv politiky na tyto ukazatele je mnohem výraznější v dobách předvolebních klání, než během funkčního období. Politici chtějí být znovuzvoleni a proto jim v předvolebním období záleží především na výstupu ekonomiky, míře inflace, míře nezaměstnanosti a s tím související životní úrovňí obybatelstva v dané zemi.

Poznámka

Modelů politických cyklů je vícero, kdy nejznámější z nich jsou například Politicko-podnikatelský cyklus a Partizánský cyklus. První řečený se snaží sledovat snahu politiků o jejich popularitu a ten druhý se zaměřuje na preferenci politiků snižovat nezaměstnanost, což je na úkor vyšší inflace.

Pojďme se podívat, jaký je pravděpodobný vývoj trhu na základě historických dat a analýz posledního vývoje.

Demokratický kandidát vs. republikánský kandidát

V kontextu politických cyklů bylo samozřejmě zpracováno mnoho studií, které se věnovaly vlivu politické příslušnosti vítězného kandidáta prezidentských voleb na akciové indexy.

Docentka Kotlebová a kol. (2017) uvádí slovní výčet těchto studií a zároveň přikládá tabulku, ze které vyplývá, že trh generuje vyšší výnosy v průběhu funkčního období demokratických kandidátů za posledních padesát let.

Akciový index S& 500 (futures) denní graf
Akciový index S&P 500 (futures) denní graf

Co se týče prezidentských voleb v roce 2016, tak těsně před volebním dnem kurz akciového indexu S&P 500 šel spíše do strany a po zveřejnění výsledků se výrazněji propadnul.

Nicméně, jak můžeme vidět z grafu, tak tento pokles byl okamžitě agresivně zamítnut v doprovodu mohutného bull volume. Poté akciový index “naskočil” na expanzivní trend, který se v podstatě drží do dnešních dní.

Akciový index S&P 500 (futures) denní graf
Akciový index S&P 500 (futures) denní graf

Hodnota akciového indexu S&P 500 tedy za prezidentské období Donalda Trumpa vzrostl přibližně o 78 %. Trh je ovšem více jak dva měsíce v korekci, která má podobu spíše stranového pohybu. Po technické stránce se index po ty dva měsíce nikam neposunul.

Akciový index S&P 500 (futures) 4H graf
Akciový index S&P 500 (futures) 4H graf

Vývoj kurzu připomíná volby v roce 2016, kdy po zveřejnění výsledků dost možná dojde k výraznějšímu propadu, který ovšem býci mohou okamžitě vykoupit.

Co se týče samotného volebního kláni, tak během volebního dne a noci kurz vzrostl o cca 5 %, což je pozoruhodné.

V rámci premarketu je i nadále snaha kurz tlačit nahoru. Nicméně volatilita je dle knotům z aktuální svíce očividně na obě strany docela vysoká.

Jaký může být nejbližší vývoj akciového trhu?

Všeobecně lze říci, že investoři by byli raději, kdyby zvítězil Donald Trump. Jeho výhra měla investorům dodat odvahu.

Silné trhy byly pro Trumpa volební gró a za jeho prezidentského mandátu tlačil na Fed, aby trh stimuloval. Kromě toho přislíbil další fiskální stimul (Biden však taktéž), když dojde k jeho znovuzvolení. Lze tedy očekávat, že po fiskální a monetární stránce by ve stejném úsilí pokračoval. Alespoň investoři s tím počítali.

U Bidena se investoři mohou naopak obávat možných tržních regulací, zvýšení daní a jakožto demokratický kandidát, vzhledem k událostem minulým, úplně nebudí důvěru ve stabilitu politického systému – to žádný investor nevidí rád.

Proto ze střednědobého hlediska lze očekávat spíše pokles, když vyhraje demokratický kandidát. Ovšem v dlouhodobém měřítku má na akciový trh vliv tolik makroekonomických a mikroekonomických faktorů, že už tolik nezáleží, jaký kandidát vyhraje. Minimálně to není ten nejdůležitější faktor.

Finišující volební den

Průběžné výsledky prezidentských voleb v USA. Zdroj: SeznamZpravy.cz

Volební maraton se blíží do svého závěru, podíl hlasů už není pro oba kandidáty tak vyrovnaný jako tomu bylo včera. Joe Biden díky korespondenčním hlasům nejspíš dosáhne přesně potřebných 270 volitelů. Nic ale není úplně rozhodnuto, protože se tenhle rok hlasovalo v rekordní míře korespondenčně a nějakou dobu ještě sčítání hlasů potrvá.

Některé zdroje uvádí, že právě kvůli korespondenčnímu hlasování se může sčítání protáhnout i na týdny. Je povinnost podpisy ověřovat a to si žádá více času. Donald Trump se každopádně už dříve nechal slyšet, že pokud tyto hlasy víceméně rozhodnou pro Joe Bidena, tak výsledky napadne. Možná pak bude muset rozhodnout soud.

Závěrem

Hlasy se budou ještě dlouho sčítat a osobně se přikláním k tomu, že to bude dost těsné. I přesto, že Trump vede v některých klíčových státech, je zdlouhavé počítání korespondenčního hlasování ve prospěch demokratického kandidáta.

Co se týče akciového trhu s futures na S&P 500, tak průběžné výsledky jsou v těchto chvílích vesměs brány kladně, ale v závěru může dojít k zvýšené volatilitě, jako tomu bylo v roce 2016. Ze střednědobého a dlouhodobého hlediska nám historická data napovídají, že vývoj trhů bude pozitivní.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.