Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Pražská burza roste již šestý týden v řadě, vzhůru ji táhnou akcie ČEZ

Publikováno
Pražská burza roste již šestý týden v řadě, vzhůru ji táhnou akcie ČEZ
Zdroj: Pse.cz

Celosvětové akciové oživení přineslo svěží nákupní vítr i na skromné české investiční hřiště. Index pražské burzy roste již šestý týden v řadě a některé tituly vykázaly za pouhé čtyři týdny nového roku zhodnocení i v řádu desítek procent.

Jaké jsou nejsilnější a jaké nejslabší akciové tituly na pražské burze a co přináší oživení PX indexu pro českého investora? Na to vše se podíváme v tomto článku.

Globální investiční prostředí se s příchodem nového roku razantně změnilo a z medvědího trhu se rázem stává trh býčí. Býci dorazili i na pražskou burzy, která za posledních 6 týdnů posílila o 14 %. Tato pozitivní nálada se rovněž promítá i do obchodní aktivity, která je nejsilnější za poslední tři týdny, přičemž likvidita pražské burzy činí téměř 3 miliardy Kč.

Vítězové a poražení

Mezi jedno z největších překvapení letošního roku patří raketový nárůst ceny akcií Pilulka, které si v prvním měsíci polepšily o 15,4 %. V těsném závěsu za nimi jsou akcie Erste se ziskem 13,19 %. Celému indexu ovšem vévodí akcie ČEZ, které v letošním roce posílily o 19,48 %. I díky těmto titulům si PX index v letošním roce polepšil o téměř 11 %.

Nový svěží vítr akciových investorů ovšem nedokázaly zachytit akcie společnosti Photon Energy, které se v letošním roce propadly o 1,79 %, a akcie Philip Morris, které sice vykazují ztrátu, ale jedná se o pouhých 0,72 %. Tato dvě rudá čísla nicméně nijak nekazí náladu na české akciové scéně.

Zdroj: kurzy.cz
Přehled výkonnosti vybraných akcií na Pražské burze
Přehled výkonnosti vybraných akcií na Pražské burze

PX indexu vévodí akcie ČEZ

Akcie ČEZ na pražské burze od začátku roku posílily téměř o 19,5 %. Největší cenový skok přitom zaznamenaly v posledním obchodním týdnu, kdy jejich cena vzrostla o 12,47 %. Za tímto silným nárůstem ceny je výsledek jednání vlády ČR, která přednesla novelu zákona, který by umiňovala vládě ČR snáze odhlasovat na valné hromadě rozdělení firmy. Snahy o restrukturalizaci společnosti ČEZ byly avizovány přitom již koncem loňského roku.

Závěr

Pražská burza zachytila optimistickou náladu investorů a vykázala již šestý týden růstu. Od začátku roku PX index posílil o necelých 11 %. K růstu mu v posledním týdnu pomohly především akcie ČEZ, které fundament o restrukturalizaci společnosti vystřelil vzhůru. Pozitivní výsledky PX indexu drobet kazí ztráty společností Photon Energy a Philip Morris, které od začátku letošního roku vykazují drobný akciový pokles.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎