Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Pražská burza roste již šestý týden v řadě, vzhůru ji táhnou akcie ČEZ

Pražská burza roste již šestý týden v řadě, vzhůru ji táhnou akcie ČEZ

Pražská burza roste již šestý týden v řadě, vzhůru ji táhnou akcie ČEZ
Zdroj: Pse.cz

Celosvětové akciové oživení přineslo svěží nákupní vítr i na skromné české investiční hřiště. Index pražské burzy roste již šestý týden v řadě a některé tituly vykázaly za pouhé čtyři týdny nového roku zhodnocení i v řádu desítek procent.

Jaké jsou nejsilnější a jaké nejslabší akciové tituly na pražské burze a co přináší oživení PX indexu pro českého investora? Na to vše se podíváme v tomto článku.

Cenový graf indexu PX
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Globální investiční prostředí se s příchodem nového roku razantně změnilo a z medvědího trhu se rázem stává trh býčí. Býci dorazili i na pražskou burzy, která za posledních 6 týdnů posílila o 14 %. Tato pozitivní nálada se rovněž promítá i do obchodní aktivity, která je nejsilnější za poslední tři týdny, přičemž likvidita pražské burzy činí téměř 3 miliardy Kč.

Vítězové a poražení

Mezi jedno z největších překvapení letošního roku patří raketový nárůst ceny akcií Pilulka, které si v prvním měsíci polepšily o 15,4 %. V těsném závěsu za nimi jsou akcie Erste se ziskem 13,19 %. Celému indexu ovšem vévodí akcie ČEZ, které v letošním roce posílily o 19,48 %. I díky těmto titulům si PX index v letošním roce polepšil o téměř 11 %.

Nový svěží vítr akciových investorů ovšem nedokázaly zachytit akcie společnosti Photon Energy, které se v letošním roce propadly o 1,79 %, a akcie Philip Morris, které sice vykazují ztrátu, ale jedná se o pouhých 0,72 %. Tato dvě rudá čísla nicméně nijak nekazí náladu na české akciové scéně.

Přehled výkonnosti vybraných akcií na Pražské burze
Přehled výkonnosti vybraných akcií na Pražské burze
Zdroj: kurzy.cz

PX indexu vévodí akcie ČEZ

Akcie ČEZ na pražské burze od začátku roku posílily téměř o 19,5 %. Největší cenový skok přitom zaznamenaly v posledním obchodním týdnu, kdy jejich cena vzrostla o 12,47 %. Za tímto silným nárůstem ceny je výsledek jednání vlády ČR, která přednesla novelu zákona, který by umiňovala vládě ČR snáze odhlasovat na valné hromadě rozdělení firmy. Snahy o restrukturalizaci společnosti ČEZ byly avizovány přitom již koncem loňského roku.

Akciový graf společnosti ČEZ
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Závěr

Pražská burza zachytila optimistickou náladu investorů a vykázala již šestý týden růstu. Od začátku roku PX index posílil o necelých 11 %. K růstu mu v posledním týdnu pomohly především akcie ČEZ, které fundament o restrukturalizaci společnosti vystřelil vzhůru. Pozitivní výsledky PX indexu drobet kazí ztráty společností Photon Energy a Philip Morris, které od začátku letošního roku vykazují drobný akciový pokles.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo