Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Obchodní válka velmocí – hrozba nebo příležitost?

Obchodní válka velmocí – hrozba nebo příležitost?

Počínaje lednem 2018 začal prezident Donald Trump zavádět řadu dovozních cel na vše od oceli a hliníku až po solární panely nebo pračky. Tato cla měla dopad na cenu dovezeného zboží z Evropské unie, Kanady, Mexika a především Číny. Kanada v reakci zavedla řadu dočasných omezení na dovoz americké oceli, EU naproti tomu omezila dovoz některých zemědělských produktů či motocyklů Harley Davidson.

Do května letošního roku pak cla na čínský import do USA dosáhla výše téměř 200 miliard dolarů. Stejně jako u většiny obchodních válek i Čína zavedla odvetná opatření a uložila cla na americké dovozy.

Z hlediska světové ekonomiky se jedná o seriózní hrozbu. Do budoucna eskalující obchodní válka mezi USA a Čínou může představovat pomyslnou zápalku, která rozhoří další globální ekonomickou krizi. Jako drobný investor, který může obchodovat prostřednictvím obchodní platformy akcie i Forex, máte možnost profitovat na případných negativních dopadech obchodní války, neboť můžete své pozice shortovat.

Americké akcie reagují téměř okamžitě

Nejnovější zprávy o obchodní válce mezi Čínou a USA poslaly během května hned 9 z 11 sektorů na burzovním indexu S&P 500 hluboko do červených čísel, přičemž největším poraženým jsou firmy pohybující se na čínském trhu.

Trhy tak berou hrozbu poměrně vážně, navíc se nezdají být na situaci příliš připravené. Jako investor však máte možnost vydělat na pohybech trhů oběma směry. Co máte v současnosti za možnosti, abyste z případné obchodní války profitovali?

Vyhněte se americkým akciím se zájmy v Číně

Tři ze čtyř sektorů s největší měsíční ztrátou ke 24. 5. jsou informační technologie (-7,2 %), materiály (-7 %) a průmyslové odvětví (-5,8 %), přičemž všechna tato odvětví mají nadprůměrné zájmy v Číně, potažmo jsou závislé na vývoji její ekonomiky.

Cena akcií apple
V rámci informačních technologií poklesly nejvíce akcie Apple, které od začátku května klesly o více než 13 %.

Prodej čínských akcií

Akcie čínských společností kótovaných na burzách v Šanghaji a Shenzhenu jsou drceny pod tlakem obrovských výprodejů. Šanghajský Composite Index tak jenom v květnu klesl o 7,3 %.

Trh očekával jednoznačně uzavření obchodní dohody. Protože byl opak pravdou, jeden z nejúčinnějších způsobů, jak využít této situace je právě spekulace na oslabení čínské měny.

Již brzy bychom mohli být svědky oslabení měny pod 7 Yuanů za dolar. Tedy hodnoty, na které se v páru s americkým dolarem pohyboval naposledy v květnu 2008. Obchodovat s cizími měnami pak můžete například u XTB.

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou

Nicnedělání

Popravdě je v současné době možný jakýkoliv scénář a celá situace se špatně odhaduje. Steve Chiavarone, portfolio manager Federated Investors, pro web Investopedia řekl, že v současnosti není žádný z budoucích výsledků předvídatelný. Pokračující obchodní napětí podle něho může vést k dlouhodobému poklesu indexu S&P 500 o 5 až 8 %, zároveň však očekává, že případná dohoda by naopak nabídla výrazný prostor pro růst.

Naopak ze zprávy Bloombergu vyplývá, že Goldman Sachs, JPMorgan a Nomura patří ke skeptikům a očekávají, že konflikt bude přetrvávat minimálně do konce roku 2020.

Jaká strategie je nejúčinnější?

Těžko doporučit, která strategie je nejlepší, buď se můžete schovat do přístřešku a v klidu počkat až se bouřka přežene, nebo použít deštník v podobě shortování yuanu nebo amerických akcií. Ať tak či onak, je důležité si uvědomit, že i obchodní válka může přinést mnoho investičních příležitostí.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.