Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Na moskevské burze se opět obchoduje – Jak si stojí tamní akciové společnosti?

Publikováno
Na moskevské burze se opět obchoduje – Jak si stojí tamní akciové společnosti?
Zdroj: depositphotos.com

Dobrou zprávou pro investory je znovuotevření moskevské burzy MOEX, která se ve čtvrtek 24. března opět otevřela investorům. K jejímu uzavření došlo 25. února, kvůli ochraně ruských akciových společností před uvalenými sankcemi především z EU a USA, které by mohly poškodit finanční stabilitu ruských společností.

Znovuotevření moskevské burzy je ovšem doprovázeno prozatímními omezeními činnosti. O jaká omezení se jedná a jak si stojí ruský akciový index a vybrané ruské společnosti, si ukážeme v tomto článku.

Prvním zásadním omezením chodu moskevské burzy je to, že tamní akciový trh je přístupný pouze pro ruské občany. Zahraničním investorům není prozatím přístup na burzu umožněn. Toto nařízení ruského regulátora s sebou přináší i zvýšené riziko nízké likvidity, což může způsobovat vysokou volatilitu.

Aby nedošlo k degradaci hodnoty jednotlivých akciových titulů, které jsou otevřeny pro obchodování, je investorům umožněno provádět pouze nákupní příkazy. Provozovatelem moskevské burzy MOEX není investorům umožněno zadávat tzv. sell (prodejní) objednávky.

Mnohými očekávaný propad ruských akcií se při jejím znovuotevření nekonal. Jednak tomu pomohly opatření, která MOEX první obchodní den zavedla, jednak se také spekuluje o tom, že Kreml využívá své rezervní finanční fondy k nákupu ruských akcií tak, aby tamní společnosti netrpěly kvůli politickým rozhodnutím.

Ruský akciový index první den obchodování posílil o téměř 13 %, které byly druhý den z velké části výprodejem negovány. V následující tabulce jsou zobrazeny obchodní výsledky jednotlivých akciových společností za první dva dny obchodování po znovuotevření MOEX.

Zdroj: tradingeconomics.com
Přehled akciových společností kotovaných na burze MOEX
Přehled akciových společností kotovaných na burze MOEX

Závěr

Prozatím částečné obnovení obchodování na moskevské burze je doprovázeno omezením obchodních hodin, kdy lze zadávat obchodní příkazy pouze v čase 7:50 – 12:00 SEČ. Dále je zakázáno spekulovat na pokles ruských akcií a trh není přístupný pro zahraniční investory. Všechna tato opatření mají za cíl ochránit ruské společnosti před vysokou volatilitou a navrátit ruský akciový trh opět do stabilních kolejí. Částečného obnovení se také dočkaly ruské státní dluhopisy. Na úplné obnovení obchodování na burze MOEX si budou muset investoři ještě nějakou dobu počkat.

Líbil se vám tento článek?
7
1

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.