Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Na moskevské burze se opět obchoduje – Jak si stojí tamní akciové společnosti?

Na moskevské burze se opět obchoduje - Jak si stojí tamní akciové společnosti?

Na moskevské burze se opět obchoduje - Jak si stojí tamní akciové společnosti?
Zdroj: depositphotos.com

Dobrou zprávou pro investory je znovuotevření moskevské burzy MOEX, která se ve čtvrtek 24. března opět otevřela investorům. K jejímu uzavření došlo 25. února, kvůli ochraně ruských akciových společností před uvalenými sankcemi především z EU a USA, které by mohly poškodit finanční stabilitu ruských společností.

Znovuotevření moskevské burzy je ovšem doprovázeno prozatímními omezeními činnosti. O jaká omezení se jedná a jak si stojí ruský akciový index a vybrané ruské společnosti, si ukážeme v tomto článku.

Cenový graf ruského akciového indexu
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Prvním zásadním omezením chodu moskevské burzy je to, že tamní akciový trh je přístupný pouze pro ruské občany. Zahraničním investorům není prozatím přístup na burzu umožněn. Toto nařízení ruského regulátora s sebou přináší i zvýšené riziko nízké likvidity, což může způsobovat vysokou volatilitu.

Aby nedošlo k degradaci hodnoty jednotlivých akciových titulů, které jsou otevřeny pro obchodování, je investorům umožněno provádět pouze nákupní příkazy. Provozovatelem moskevské burzy MOEX není investorům umožněno zadávat tzv. sell (prodejní) objednávky.

Mnohými očekávaný propad ruských akcií se při jejím znovuotevření nekonal. Jednak tomu pomohly opatření, která MOEX první obchodní den zavedla, jednak se také spekuluje o tom, že Kreml využívá své rezervní finanční fondy k nákupu ruských akcií tak, aby tamní společnosti netrpěly kvůli politickým rozhodnutím.

Ruský akciový index první den obchodování posílil o téměř 13 %, které byly druhý den z velké části výprodejem negovány. V následující tabulce jsou zobrazeny obchodní výsledky jednotlivých akciových společností za první dva dny obchodování po znovuotevření MOEX.

Přehled akciových společností kotovaných na burze MOEX
Přehled akciových společností kotovaných na burze MOEX
Zdroj: tradingeconomics.com

Závěr

Prozatím částečné obnovení obchodování na moskevské burze je doprovázeno omezením obchodních hodin, kdy lze zadávat obchodní příkazy pouze v čase 7:50 – 12:00 SEČ. Dále je zakázáno spekulovat na pokles ruských akcií a trh není přístupný pro zahraniční investory. Všechna tato opatření mají za cíl ochránit ruské společnosti před vysokou volatilitou a navrátit ruský akciový trh opět do stabilních kolejí. Částečného obnovení se také dočkaly ruské státní dluhopisy. Na úplné obnovení obchodování na burze MOEX si budou muset investoři ještě nějakou dobu počkat.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo