Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Koruna posiluje. Ztrácí dolar status bezpečného přístavu? Co to znamená pro investory?

Dolar padá, koruna sílí. Jaké faktory stojí za aktuálním oslabením americké měny a jaký dopad to má na české investory a světové trhy?

Koruna posiluje. Ztrácí dolar status bezpečného přístavu? Co to znamená pro investory?

V posledních dnech jsme byli svědky výrazného oslabení amerického dolaru, a to nejen vůči české koruně.

Investoři od dolaru odcházejí kvůli kombinaci negativních faktorů: zhoršující se výhledy americké ekonomiky, sílící euro, ale také rozruch na kapitálovém trhu, zejména u amerických dluhopisů.

Jsme svědky měnícího se světového finančního řádu?

Obchodní válka vyvolaná americkou administrativou nabírá na obrátkách, což znejisťuje investory. Poslední rozruch vyvolala eskalace cel vůči Číně, na což investoři zareagovali rapidním výprodejem amerických dluhopisů a vyhnali tak jejich efektivní sazby na vyšší úroveň než před začátkem obchodní války.

To jsou pro Trumpa špatné zprávy, jelikož jeho cílem je, mimo jiné, snižovat úrokové sazby pro úlevu nákladů na financování vládního dluhu.

Nejistota na amerických dluhopisových trzích se přelila i do měnového trhu a ovlivnila i Českou republiku. Dolar vůči koruně (USD/CZK) za poslední týden ztratil téměř 5 %.,

Z dat lze pozorovat, že v posledních dnech kurz prolomil důležitou hranici kolem 22,50 CZK a momentálně míří směrem k 22 korun za dolar.

Technické indikátory ale naznačují překoupenost koruny a přeprodanost dolaru, což může vést ke krátkodobému obratu trendu. Kurz dolaru k euru (USD/EUR) pak vykazuje stejné rysy. Dolar se vůči euru propadl na tříleté minimum.

Slabší dolar prospívá americkému exportu, jelikož pro zahraniční dovozce jsou americké výrobky levnější. To může stimulovat poptávku po americké výrobě. Mohlo by to také pro státy snížit dopad recipročních cel na růst cenové hladiny. Naopak, pro americké dovozce je to jako sypat sůl do rány, jelikož slabší dolar dělá import dražší.

Slábnoucí dolar naopak prospívá investorům do zlata, jehož ceny se kótují právě v dolarech, a tak v tomto období rostou. Z nižší hodnoty dolaru těží i ti investoři, kteří plánují vstup na americké akciové trhy – aktuálně výhodnější měnový kurz totiž zlepšuje jejich vstupní podmínky.

Načítání
Načítání
Obchodujte zlato U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Logo sponzora Obchodovat!

Zatím je příliš brzy vyvozovat, že by dolar skutečně ztrácel svou roli světové rezervní měny nebo bezpečného přístavu. Současný sentiment ale ukazuje, že investoři ztrácí trpělivost, a to především s nepředvídatelnými zásahy americké administrativy.

Dominující silou na měnovém trhu jsou ale teď jednoznačně fundamentální faktory – zejména tedy politické rozhodnutí vlády USA. Ty nadále zůstanou klíčovým hybatelem kurzu dolaru i v nejbližším období.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Jakub Rochlitz je vycházející hvězdou ve světě financí a investic, kde působí jako investiční analytik a populární investor na platformě eToro. Díky svému důslednému přístupu k hodnotovému investování se zaměřuje na fundamentálně silné společnosti, které nabízejí dlouhodobý růstový potenciál. Jeho portfolio zahrnuje odvětví jako umělá inteligence, zelená energie a retail. V posledních dvou letech dosáhl dvakrát po sobě více než 25% ročních výnosů, čímž překonal výkonnost trhu.

Jakubova investiční strategie vychází z jeho analytického zázemí. Je certifikovaným investičním analytikem na úrovni CISI Level 3 a dokončuje studium financí na Vysoké škole ekonomické v Praze. Jeho analýzy jsou pravidelně publikovány na platformách jako Seeking Alpha, Guru Focus a Yahoo Finance, kde sdílí své hloubkové fundamentální analýzy společností. Inspiruje se významnými investory, jako jsou Warren Buffett a Peter Lynch, a řídí se pravidlem, že „pro úspěšné investování musíte mít nejen co nejvíc informací, ale také je umět co nejlépe zpracovat a vyvodit si ty správné závěry“.

Kromě investování se Jakub věnuje i vzdělávání v oblasti financí a pravidelně komunikuje se svou komunitou na sociálních sítích a na různých událostech. Aktivně mimo jiné také přispívá k zvyšování finanční gramotnosti, zejména mezi mladšími investory, a své znalosti sdílí na různých fórech, včetně účasti na Abu Dhabi Finance Week, eToro Popular Investor Summitu či Prague Money Expo.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat