Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Konec zastropování cen energií. Jak se vyhnout vyšším nákladům za elektřinu a plyn?

Konec zastropování cen energií. Jak se vyhnout vyšším nákladům za elektřinu a plyn?
Zdroj: depositphotos.com

Energetický sektor prochází v letošním roce významnými změnami. U mnoha domácností vyvolává paniku blížící se konec stanovených cenových stropů na elektřinu a plyn. Vzhledem k tomu, že cenový strop končí 31. prosince 2023, mohli by spotřebitelé, kteří si zafixovali ceny energií, zažít šok. Ceny se totiž vrátí na původní úroveň.

Velkoobchodní ceny elektřiny a plynu od loňského roku klesají. Dodavatelé po původním vyčkávání od jara do podzimu nyní nabízejí konkurenceschopné sazby, často pod vládním stropem.

Přesto by zrušení limitu mohlo znamenat prudký nárůst nákladů. Podle ministerstva průmyslu a obchodu by elektřina mohla stát až o 7 000 korun za megawatthodinu více než současné tržní ceny. Pro průměrnou domácnost by to mohlo znamenat 21 000 korun ročně navíc.

U plynu se předpokládané zvýšení pohybuje okolo 3 000 korun za megawatthodinu. Domácnosti, které spotřebují průměrně deset megawatthodin ročně, by mohly zaznamenat nárůst o 30 000 korun.

Energetický regulační úřad odhaduje, že se toto zdražení dotkne 367 tisíc domácností a malých firem. Toto číslo by však mohlo do konce roku klesnout.

Spotřebitelé, kteří jsou často vázáni smlouvami, mají omezené možnosti volby. Mnozí dodavatelé aktivně oslovují zákazníky s možností přejít na sazby odrážející trh. Jiří Gavor, odborník na energetiku, upozorňuje, že dodavatelé si sice chtějí zákazníky udržet, ale případné nabízené slevy nebudou patřit k těm nejlepším. Zákazníci by měli počítat s tím, že se zavážou k další dlouhodobé fixní sazbě.

Odběratelé by měli zůstat ostražití vůči nabídkám dodavatelů, protože mohou zahrnovat změny smlouvy vyžadující souhlas zákazníka. Energetický regulační úřad doporučuje proaktivní komunikaci těm, které jejich dodavatelé dosud nekontaktovali. Změna dodavatele by mohla být výhodná, vzhledem k výrazným cenovým výkyvům, a to i přes případné sankce.

Všechny domácnosti by se měly připravit na vyšší náklady na energie v příštím roce. To se týká i zvýšení regulované části nákladů na elektřinu, která tvoří zhruba 40 % celkových nákladů. Energetický regulační úřad navrhl zvýšení této složky pro domácnosti o 71 %. To by však mohlo být zmírněno na 68 %, přičemž oficiální oznámení by mělo být zveřejněno v nejbližší době.

Vývoj ceny akcií ČEZu za posledních 6 měsíců

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Zmírnění nákladů na energie

Za účelem snížení nákladů na energie představilo ministerstvo průmyslu a obchodu dva návrhy. Jeden umožňuje vládě finančně podpořit úpravy regulované složky ceny elektřiny v průběhu roku. Druhý návrh by mohl vést k odpuštění plateb za podporované zdroje energie pro určité kategorie spotřebitelů.

Velkoobchodní ceny energií sice klesly a stabilizovaly se zhruba na dvojnásobku úrovně z roku 2021, ale jsou mnohem nižší než ceny na vrcholu v loňském roce. Distributoři na to reagují snížením cen s potenciálem dalšího snížení pro spotřebitele. Tato stabilita je však křehká a ceny by mohly opět vzrůst.

Ukončení cenových stropů může vést k cenovému šoku pro zákazníky, kteří si během vysokých cen uzamkli sazby. Celkový počet postižených není zatím znám, ale Energetický regulační úřad pracuje na shromažďování údajů.

Někteří dodavatelé již nabízejí nové tarify před vypršením platnosti fixních sazeb. Nemusí jít o nejvýhodnější nabídky, ale obecně jsou lepší než vysoké fixní ceny nebo poplatky za předčasné ukončení smlouvy. Velcí dodavatelé učinili takové nabídky více než 350 000 zákazníkům.

Strategie pro spotřebitele

Jiří Tyleček z XTB doporučuje se zatím vyhnout dlouhodobě fixovaným sazbám, protože se mohou objevit lepší ceny. Trpělivost radí i Petr Šmelhaus, právník z dTestu. Navrhuje, že prozkoumání možnosti změny dodavatele by mohlo vést k lepší nabídce s možností proces zastavit, pokud se podmínky zlepší.

Závěrem lze říci, že trh s energiemi je stále v pohybu. Dodavatelé snižují ceny v reakci na velkoobchodní trh, ale konec cenových stropů představuje výzvu. Spotřebitelé musí pečlivě zvážit své možnosti a včas jednat, aby mohli efektivně ukočírovat své výdaje za energie.

Líbil se vám tento článek?
5
2

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.