Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kde teď hledat investiční příležitosti? Je čas dát sbohem americkým akciím?

Investoři prchají z amerických akcií kvůli nejistotě ohledně Trumpovy politiky a hrozbě dlouhé obchodní války. Evropě a Asii se naopak daří – akcie prudce rostou, zlato překonalo 3 000 USD. Kde hledat příležitosti?

Kde teď hledat investiční příležitosti? Je čas dát sbohem americkým akciím?

Investoři na americké burze zažili v posledních týdnech nepříjemný střet s realitou. Nejistota ohledně vývoje americké ekonomiky způsobila paniku. Ta vedla k propadu trhu, který se na krátký moment dokonce ocitl v korekci – tedy poklesu o více než 10 %.

Na trzích mimo USA však žádné známky propadu nevidíme. Evropské trhy dokonce letos zaznamenávají již dvouciferné tempo růstu.

Co stojí za odlivem investorů z amerických akcií?

Důvodů je několik. Hlavním z nich je, že Trumpova politika přivádí investory i firmy do rozpaků.

Eskalující celní válka, nejistý ekonomický výhled v USA a měnící se očekávání ohledně trajektorie úrokových sazeb – to vše přispělo k poklesu na americkém trhu.

Tyto faktory totiž zvyšují nejistotu, a ta trhům nesvědčí. Musíme však mít na paměti, že americký trh v posledních letech rostl výrazně rychleji než jiné světové trhy. Nic ale netrvá věčně. S prvními náznaky oslabení ekonomiky se investoři rozhodli “nejprve střílet, pak se ptát”.

Mimo USA je situace naprosto odlišná

Riziko zpomalení mezinárodního obchodu vnímají investoři i firmy jako impuls k oživení evropské ekonomiky, která se stále snaží vzpamatovat z ekonomických šoků pandemie.

Info

Kombinace pozitivních faktorů, jako je stabilní inflace, klesající úrokové sazby a rostoucí vládní stimuly, v kombinaci s historicky nízkými cenami evropských akcií, vytváří pro evropské trhy ideální podmínky pro růst.

Například německý trh, měřený indexem DAX, letos vzrostl o více než 15 %. Jeho růst byl podpořen rostoucími výdaji na obranný průmysl, jako např. nový 500 miliardový fond Německé vlády na rozvoj obrany a infrastruktury.

Vývoj indexu DAX v letošním roce

Načítání
Načítání
Obchodujte DAX U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Logo sponzora Obchodovat!

Růst trhů podpořil také bankovní sektor, který zažil od začátku roku masivní vzestup díky zvýšenému zájmu investorů o podhodnocené evropské finanční instituce.

Díky této rotaci do bank ani pražská burza nezůstala pozadu – díky velkému podílu finančních institucí s výnosem 17,6 % od začátku roku patří mezi nejrychleji rostoucí evropské trhy.

Apetit investorů sahá dokonce i za hranice Evropy. Index hongkongské burzy Hang Seng letos vzrostl už o 23 %. V Číně vláda nešetří dobrými zprávami – fiskální stimuly na podporu regionálních ekonomik, deregulace finančního sektoru a masivní investice do AI průmyslu jsou silnými pozitivními faktory pro investory.

Akcie čínských technologických gigantů, kteří v poslední době přinesli revoluční pokroky v oblasti umělé inteligence, zažívají silný růst.

Zlato v centru dění

Kromě akciových trhů roste i zájem o zlato, které historicky poskytuje investorům ochranu v obdobích ekonomické nejistoty.

Nedávno překonalo symbolickou hranici 3 000 dolarů a od začátku roku si připsalo již více než 15 %. V dobách zvýšené volatility mohou komodity pro investory představovat zajímavou možnost diverzifikace.

Vývoj ceny zlata od začátku roku

Načítání
Načítání
Investujte do zlata U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Logo sponzora Investovat!

Ačkoliv politická situace zůstává nejistá, není důvod k panice. Americký trh v posledních dnech ukázal první známky zotavení. Pokud Trump bude na vývoj na trhu stejně citlivý, jako v jeho prvním volebním období, mohl by se snažit zabránit výrazným přepadům změnou svého přístupu k ekonomické politice.

Klesající ceny akcií ale vytvářejí na americkém trhu mnoho investičních příležitostí pro všímavé investory.

Světové ekonomiky prozatím vykazují uspokojivý růst, přestože eskalace obchodní války by ještě mohla zamíchat kartami.

S tolika neznámými proměnnými je moudré diverzifikovat své investice napříč odvětvími, regiony i třídami aktiv. Rozložení rizika je koneckonců klíčové nejen v investování.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Jakub Rochlitz je vycházející hvězdou ve světě financí a investic, kde působí jako investiční analytik a populární investor na platformě eToro. Díky svému důslednému přístupu k hodnotovému investování se zaměřuje na fundamentálně silné společnosti, které nabízejí dlouhodobý růstový potenciál. Jeho portfolio zahrnuje odvětví jako umělá inteligence, zelená energie a retail. V posledních dvou letech dosáhl dvakrát po sobě více než 25% ročních výnosů, čímž překonal výkonnost trhu.

Jakubova investiční strategie vychází z jeho analytického zázemí. Je certifikovaným investičním analytikem na úrovni CISI Level 3 a dokončuje studium financí na Vysoké škole ekonomické v Praze. Jeho analýzy jsou pravidelně publikovány na platformách jako Seeking Alpha, Guru Focus a Yahoo Finance, kde sdílí své hloubkové fundamentální analýzy společností. Inspiruje se významnými investory, jako jsou Warren Buffett a Peter Lynch, a řídí se pravidlem, že „pro úspěšné investování musíte mít nejen co nejvíc informací, ale také je umět co nejlépe zpracovat a vyvodit si ty správné závěry“.

Kromě investování se Jakub věnuje i vzdělávání v oblasti financí a pravidelně komunikuje se svou komunitou na sociálních sítích a na různých událostech. Aktivně mimo jiné také přispívá k zvyšování finanční gramotnosti, zejména mezi mladšími investory, a své znalosti sdílí na různých fórech, včetně účasti na Abu Dhabi Finance Week, eToro Popular Investor Summitu či Prague Money Expo.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat