Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kam investovat v roce 2024 peníze? Popřemýšlejte o těchto nezastavitelných trendech!

Kam investovat v roce 2024 peníze? Popřemýšlejte o těchto nezastavitelných trendech!
Zdroj: Midjourney.com

Za poslední tři dekády rozhodně neměla Wall Street nouzi o “další velké investiční trendy”, kterých se mohla chytit. Některé z nich změnily pravidla hry, jako například nástup internetu v 90. letech 20. století, zatímco jiné ani zdaleka nenaplnily velká očekávání – například 3D tiskárny pro drobné spotřebitele.

Bez ohledu na to, co se stane s ekonomikou a akciovým trhem v roce 2024, následující investiční trendy přetrvají a budou stále poutat pozornost profesionálních i drobných investorů.

O jaké trendy se jedná?

1. Kybernetická bezpečnost

Pravděpodobně nejjistějším trendem, s nímž mohou investoři počítat i v nadcházejícím roce, je kybernetická bezpečnost. Bez ohledu na to, jak dobře či špatně se daří ekonomice a akciovému trhu, hackeři a roboti si nedávají pauzu od snahy ukrást citlivé informace o podnicích nebo jejich zákaznících.

Každá společnost, která má byť jen webové stránky, potřebuje kybernetickou ochranu a tu stále častěji poskytují třetí strany.

Jednou z nejúspěšnějších společností z oblasti kybernetické bezpečnosti se zdá být CrowdStrike Holdings. Cloudová bezpečnostní platforma CrowdStrike, známá pod názvem Falcon, se spoléhá na řešení umělé inteligence a strojového učení, aby byla v průběhu času efektivnější při identifikaci a reakci na potenciální hrozby pro koncové uživatele. Falcon přitom dnes dohlíží na biliony událostí týdně.

Přestože se jedná o dražší cloudové řešení než v případě mnoha konkurentů založené na principu softwaru jako službě (SaaS), společnost nemá problém s udržením zákazníků. 63 % stále rostoucí klientské základny společnosti si navíc zakoupilo alespoň pět nebo více předplatných cloudových modulů.

Nepřehlédněte ani společnost Okta. Navzdory negativním zprávám spojeným s nedávným narušením bezpečnosti se Okta, která se zabývá ověřováním identit, rovněž spoléhá na umělou inteligenci a strojové učení, aby neustále zlepšovala efektivitu svých řešení kybernetické bezpečnosti.

Zejména akvizice společnosti Auth0 otevírá společnosti nové dveře na mezinárodních trzích a také jí dává pevnější základ pro budování segmentu zákaznických identit, který podle Okty představuje oslovitelný trh v hodnotě 30 miliard USD.

Vývoj ceny akcií Crowdstrike a Okta za poslední rok

Aktuální cena
Změna
CrowdStrike / CRWD
Načítání
Načítání
Načítání
Okta / OKTA
Načítání
Načítání
Načítání

2. Editace genů

Druhým zajímavý trendem roku 2024 by mohla být editace genů. Investoři nemusí pátrat příliš hluboko, aby našli vzrušující a slibné nové výzkumy v oblasti vývoje léčiv. Editace genů je však shodou okolností jedním z nejrevolučnějších přístupů.

Jak už název napovídá, editace genů zahrnuje úpravu DNA. Malý kousek vodicí ribonukleové kyseliny (RNA) je připojen k enzymu (např. enzymu Cas9) a zaveden do cílových buněk. Enzym pak “přestřihne” DNA v cílovém místě. Vědecká komunita se domnívá, že by editace genů mohla být úspěšným přístupem k léčbě jednogenových poruch, mezi něž patří i cystická fibróza.

To, co skutečně staví genové editace na mapu jako horký investiční trend, je schválení přípravku Casgevy ve Velké Británii – vůbec první schválení léku na úpravu genů kdekoli na světě.

V listopadu oznámily společnosti Vertex Pharmaceuticals a CRISPR Therapeutics průlomové schválení terapie s využitím enzymu Cas9 pro léčbu srpkovité anémie a beta talasemie.

Stojí za zmínku, že editace genů může být slibná i pro léčbu jiných chorob než jen pro jednogenové poruchy. CRISPR Therapeutics již zkoumá možnosti editace genů v rámci léčby různých typů rakoviny.

Vývoj ceny akcií Vertex Pharmaceuticals a CRISPR Therapeutics za poslední rok

Aktuální cena
Změna
Vertex Pharmaceuticals / VRTX
Načítání
Načítání
Načítání
Crispr Therapeutics / CRSP
Načítání
Načítání
Načítání

3. Finanční technologie (fintech)

Třetím nezastavitelným trendem jsou finanční technologie, které pravděpodobně znáte spíše jako “fintech”. Fintech zahrnuje využití softwaru nebo technologií k usnadnění bankovních a úvěrových služeb.

Na základě zprávy společnosti Boston Consulting Group, která byla vydána v květnu, se očekává, že celosvětové příjmy z fintech do roku 2030 vzrostou o více než 500 % na 1,5 bilionu dolarů. Takovému růstu není těžké uvěřit, vezmeme-li v úvahu, že mnoho rozvíjejících se světových trhů, včetně jihovýchodní Asie, Blízkého východu a Afriky, je stále nedostatečně bankovně vybaveno.

V pozici lídra v oblasti fintech se v současné době nachází společnost PayPal. I při nadprůměrné míře inflace, která zatěžuje kupní sílu zaměstnanců s nižšími příjmy, zaznamenala společnost PayPal v měnově neutrálním vyjádření nepřetržitý růst celkového objemu plateb dvouciferným procentním tempem.

Aktivní uživatelé služby PayPal jsou navíc angažovanější než kdykoli předtím. To je obzvláště důležitý bod vzhledem k tomu, že hlavní platformy společnosti PayPal (PayPal a Venmo) vydělávají na transakčních poplatcích. Jinými slovy, více transakcí se bude rovnat vyššímu hrubému zisku společnosti.

Vývoj ceny akcií PayPal za poslední rok

4. Ekonomika datových center

Posledním trendem, kterým se budeme zabývat v rámci tohoto článku, je ekonomika datových center. Tím je na mysli téměř vše, co je přímo či nepřímo spojeno s rostoucí poptávkou po datových centrech.

Vzhledem k tomu, že se svět stále více digitalizuje a data se zrychleným tempem přesouvají do cloudu, poptávka po všem, od fyzických zařízení, v nichž se nacházejí serverové věže datových center, až po řadu řešení, která tuto expanzi pohánějí, bude pohánět ekonomiku datových center.

Možná nejbezpečnějším způsobem, jak na tuto expanzi vsadit, je realitní investiční fond (REIT) American Tower. Jen několik dní před koncem roku 2021 dokončila společnost akvizici CoreSite Realty, která v té době vlastnila 25 datových center. Nákup nemovitostí a jejich dlouhodobý pronájem obvykle vede k vysoce předvídatelným provozním peněžním tokům a výnosům. Právě datová centra pak patří ke špičce na trhu s REITy.

Investoři s vyšší tolerancí k riziku mohou uvažovat o společnostech Amazon nebo Alphabet. Amazon Web Services a Google Cloud se ve třetím čtvrtletí letošního roku podílely 31 %, resp. 10 % na celosvětových výdajích na cloudovou infrastrukturu – a výdaje na podnikový cloud jsou přitom stále teprve v plenkách.

Vývoj ceny akcií American Tower, Amazon a Alphabet za poslední rok

Aktuální cena
Změna
American Tower / AMT
Načítání
Načítání
Načítání
Amazon / AMZN
Načítání
Načítání
Načítání
Alphabet / GOOGL
Načítání
Načítání
Načítání

Slovo závěrem: Jak se se orientovat v nadějných investičních trendech roku 2024?

Investiční prostředí v roce 2024 výrazně ovlivní čtyři klíčové trendy: kybernetická bezpečnost, editace genů, finanční technologie a ekonomika datových center. Každý z těchto trendů přináší jedinečné příležitosti a výzvy.

  • Kybernetická bezpečnost, poháněná neustálým technologickým pokrokem a stále přítomnou hrozbou kybernetických útoků, podtrhuje zásadní potřebu robustní digitální ochrany. V čele stojí společnosti jako CrowdStrike Holdings a Okta, které nabízejí sofistikovaná řešení poháněná umělou inteligencí.
  • Editace genů se svým převratným potenciálem ve zdravotnictví přináší revoluci v medicíně, jak dokládají průkopnické terapie společností Vertex Pharmaceuticals a CRISPR Therapeutics.
  • Finanční technologie v čele s gigantem PayPal, mění tradiční bankovní a platební systémy, což naznačuje lukrativní budoucnost ve stále digitálnějším světě.
  • Ekonomika datových center, která je v naší éře založené na datech zásadní, nabízí stabilní investiční příležitosti do infrastruktury, v čele se společnostmi jako American Tower, Amazon a Alphabet.

Tyto trendy, odolné vůči ekonomickým výkyvům, by měly přitahovat pozornost investorů, přičemž nabízejí zajímavou kombinaci rizika a výnosu na současném akciovém trhu.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.