Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Přes 60 kilometrů kabelů aneb jak může fyzika zlepšit finanční trhy

Přes 60 kilometrů kabelů aneb jak může fyzika zlepšit finanční trhy
Zdroj: Depositphotos.com

Možná někteří z vás četli knihu Flash boys, která pojednává o tzv. high-frequency tradingu (HFT) a vzniku burzy IEX. Tato burza získala od americké Komise pro burzy a cenné papíry (SEC) status plnohodnotné burzy. Ve jednom ze svých white papers SEC pochválila její celkový pozitivní dopad burzy na trh.

Vysokofrekvenční obchodování je o rychlosti. Primárně o rychlosti výpočtu a rychlosti přenosu dat. Vysokofrekvenční obchodníci se spoléhají na to, že získají informace o zlomek sekundy dříve, než ostatní obchodníci, a využijí nepatrných cenových rozdílů, aby vydělali peníze.

Snaha získat tuto výhodu zavedla celé HFT odvětví až do absurdností typu, jak blízko bude v rámci datového centra burzy umístěn server HFT společnosti od serveru burzy a jak dlouhý bude optický kabel, který bude servery spojovat.

HFT firma, která získá důležitou informaci nejdříve, vydělá nejvíce peněz. Druhou stranou mince však je fakt, že tyto peníze musí někdo zaplatit. A ten někdo jsou investoři, kteří chtějí dané aktivum vlastnit. Tím jim logicky rostou náklady na obchod.

Stručně o HFT

High-frequency trading (HFT) firmy se snaží vydělat zlomek procenta na každém z milionů vysokorychlostních obchodů prováděných počítačem. HFT firmy vydělávají hodně peněz po troškách. Těží z nákupu a držení akcií na pouhou zlomek sekundy, než je přenechají někomu jinému za mírně vyšší cenu. Nebo shortují půjčené akcie za vyšší cenu a její prodej o milisekundy později za nižší cenu a profitují z rozdílu, jakmile akcie vrátí.

Existuje ale další metoda, kterou HFT firmy používají, aby přeměnily mikrosekundy na mikro-zisky: latenční arbitráž. V zásadě jsou HFT systémy použity k vyzvednutí takzvaných “zpožděných kotací”. Ty jsou výsledkem milisekundových zpoždění, něž se aktualizují kotace pro stejný instrument na různých trzích. Program HFT hledá zpožděné kotace na jedné burze a poté rychle odešle příkaz k nákupu nebo prodeji této akcie na jiný trh s jinou zastaralou informací, přičemž využije rozdíl v cenách. Někdy program HFT vyhraje, což má za následek malý zisk pro firmu HFT.

Udělejte to několik milionkrát denně a máte jasný obchodní model. Tento obchodní model ale nakonec způsobí na trzích velké škody. Často totiž dojde k tomu, že se cena některých akcií zvýší uměle, protože algoritmy HFT se vrhnou na zastaralé kotace.

Jak fyzikální zákony narovnaly tržní prostředí

Aby se zamezilo umělému navyšování ceny kvůli latenční arbitráži, burza cenných papírů IEX se rozhodla zkusit něco drastického. Usoudili, že zpomalením všech obchodů procházejících jejich burzou mohou zabránit latenční arbitráži.

Kvůli tomu uvedli do provozu svou “kouzelnou krabici”. Jde o “krabici”, kterou lze vložit do držáku (racku) pro servery. Tato krabice obsahuje 3 cívky z optických vláken a je umístěna v datovém centru IEX ve Weehawken v New Jersey. Tři cívky jsou spojeny dohromady, aby vytvořily souvislou smyčku dlouhou 61 km. Délka byla vypočítána tak, aby způsobila přesné 350 mikrosekundové zpoždění pro veškerý datový provoz přicházející a odcházející do burzy, včetně 16 km kabelu z optických vláken vedoucích do budovy burzy. Veškerá komunikace prochází zpožďovací linkou, včetně systémů HFT, které se snaží najít zastaralé kotace. Zpoždění tak dává čas, aby systém filtroval informace z více trhů, čímž se eliminuje potenciál pro vyzvednutí zastaralých kotací.

Ve světě, kde rychlejší vždy bylo lepší, postavila burza IEX konvenční moudrost na hlavu a našla vítěznou strategii. Nejen, že jejich kouzelná krabice eliminuje latenční arbitráž, ale také dává IEX výhodu oproti svým konkurentům. IEX přežila dlouhý a náročný proces žádostí u Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) a nedávno jí byl udělen status plné burzy cenných papírů, k velkému zlosti firem HFT a některých obchodníků.

IEX stále podniká se svým 350 mikrosekundovým retardérem. Navzdory svým kritikům prokázali, že mohou vyrovnat podmínky na finančních trzích.

Tým RoboMarkets
[email protected]
+420 800 088 482
https://www.robomarkets.cz/

Upozornění na rizika:

  1. Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.
  2. Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků nebo budoucího výkonu.
Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

RoboMarkets je broker založený v roce 2012, který se specializuje na obchodování s akciemi. Kromě toho ale nabízí také možnost obchodování s různými dalšími aktivy včetně indexů, ETF, forexu a komodit. Zákazníci RoboMarkets ocení zejména českou zákaznickou podporu přes telefon či chat, vedení obchodního účtu v CZK a možnost bezpoplatkového vkladu bankovním převodem v rámci ČR.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.