Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Index Dow Jones se propadl během jediného dne o 500 bodů! Co bylo důvodem?

Index amerických blue-chip akcií, Dow Jones, se přiblížil k rekordním hodnotám a následně spadl o 500 bodů během jediného dne. Jde o signál recese, nebo za tím stojí jiné důvody?

Publikováno
Index Dow Jones se propadl během jediného dne o 500 bodů! Co bylo důvodem?
Zdroj: depositphotos.com

Benchmark amerického akciového trhu index S&P 500 spadl ve středu níže, přestože měl poprvé za poslední dva roky nakročeno k rekordním hodnotám.

Za den se propadl o 1,5 %. Po delší dobu utěšeně rostoucí index Dow Jones Industrial Average se za ten samý den propadl níže hned o 500 bodů. Tyto propady přitom byly provázeny i dalšími negativními signály.

Index Volatility VIX ve středu stoupl o 7 % a této hodnoty dosáhl zhruba ve stejný čas, kdy došlo k propadům. Tento vývoj v podstatě odpovídá trendu, který se opakuje vždy v posledních týdnech roku. Většina obchodníků slaví svátky nebo je na dovolené a tím se objem uskutečněných obchodů propadne na velmi nízké hodnoty.

Tento efekt pak vede k Santa Claus rally, kdy cena akcií stoupne až na přelomu roku, kdy většina lidí nedává pozor.

Aktuální vývoj indexů S&P 500 a Dow Jones Industrial Average

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
Dow Jones Industrial Average / DJIA
Načítání
Načítání
Načítání

Zachovejte klid, panika není na místě

Navzdory poklesům není třeba panikařit, neboť okolo svátků obchody vždy podstatně zpomalí. Tento názor uvádí i společnost FactSet ve svém prohlášení investorům. Podle jejich vyjádření není pro pokles žádný jiný aktuální důvod.

Nízký objem obchodů může také znamenat vysokou volatilitu trhu. Dynamika se mění i se zbývajícími obchodníky, kteří se rozhodli vybrat nějaké nedávno získané zisky. Lidé během svátků doslova míří k východům z burzy.

Exkurze do historie

V polovině prosince 2022 se Dow propadl o 765 bodů, a to bez jakéhokoli skutečného důvodu. Někteří analytici trhu tehdy vyjadřovali obavy z recese, které se nepotvrdily. A 30. prosince 2019 Dow klesl o 200 bodů, opět bez katastrofických důsledků

Největší z takovýchto momentů chaosu na trzích se ale odehrál v 10denním úseku do konce roku 2018, kdy Dow Jones klesl o 4 000 bodů. Následně investorům ukázatel jeden z nejlepších dnů v historii – zisk 1 086 bodů. V roce 2018 se ale jednalo o zcela jinou situaci a pád ceny akcií měl jasné a známé příčiny. I tak ale může sloužit jako ukázka dynamických změn v indexech na konci roku.

Index Dow Jones na konci roku 2018

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎