Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Hrozba pro společnost Nvidia? Čipy od Huawei dobývají čínský trh

Publikováno
Hrozba pro společnost Nvidia? Čipy od Huawei dobývají čínský trh

Na trhu s čipy s umělou inteligencí roste konkurence a společnost Nvidia. čelí významným výzvám ze strany Huawei, nemluvě o nově vznikajících polovodičových startupech. Čínský technologický gigant se vrátil na scénu se svými pokročilými, v Číně vyráběnými, procesory pro chytré telefony.

Společnost Huawei poprvé vstoupila do závodu o technologie umělé inteligence v roce 2018 se svými řadami čipů Ascend AI. Původní čipy Ascend 310 a Ascend 910 nijak výrazně neovlivnil vedoucí postavení společnosti Nvidia, Huawei však pokračovala v inovacích a nejnovější čip Ascend 910B již upoutal pozornost většiny čínských firem zabývajících se umělou inteligencí.

Huawei získala domácí trh

Americká obchodní omezení bránila prodeji špičkových čipů Nvidia pro umělou inteligenci do Číny – pravidla amerického ministerstva obchodu zastavila prodej procesoru Nvidia H100 a jeho variant do Číny. Čínské společnosti proto byly nuceny hledat alternativy. Významnou domácí volbou se tak stal Ascend 910B od společnosti Huawei.

Společnost Baidu si u Huawei objednala 1 600 čipů Ascend 910B pro použití ve 200 serverech. Toto rozhodnutí Baidu, která byla kdysi věrným zákazníkem Nvidie, naznačuje posun směrem k domácím dodavatelům vzhledem k omezením vývozu ze strany USA.

Ascend 910B je nyní nejsofistikovanějším čipem pro umělou inteligenci vyráběným v Číně, který svým výpočetním výkonem konkuruje nabídce společnosti Nvidia, i když může zaostávat v celkovém výkonu.

Čínská snaha o soběstačnost v této oblasti je patrná z růstu čínského průmyslu čipů umělé inteligence. Rotující předseda představenstva společnosti Huawei Eric Xu naznačil, že omezení ze strany USA nakonec posílí čínský polovodičový sektor. S podporou čínské vlády jsou místní podniky zabývající se umělou inteligencí a polovodiči připraveny snížit rozdíl oproti produktům společnosti Nvidia.

Nvidia, která v Číně generuje přibližně 20 % svých tržeb, se v americko-čínských obchodních sporech pohybuje opatrně. Společnost se přizpůsobuje obchodním zákonům a plánuje uvést na čínský trh nové produkty, které splňují americké předpisy. Navzdory těmto překážkám je po čipech společnosti Nvidia v rozvíjejícím se odvětví umělé inteligence stále vysoká poptávka.

Prognóza trhu a technologické inovace

Očekává se, že celosvětové tržby z prodeje polovodičů v roce 2024 přesáhnou 588 miliard USD, a to díky nárůstu poptávky po paměťových čipech. Umělá inteligence jednoduše přetváří prostředí kybernetické bezpečnosti a správa dat tak je stále důležitější.

Pokrok společnosti Huawei v oblasti čipů s umělou inteligencí a rozšiřující se schopnosti Číny v oblasti polovodičů však představují strategickou výzvu pro USA.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎