Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Dozví se veřejnost po více než 15 letech, kdo se skrývá za pseudonymem Satoshi Nakamoto a také za převratným technologickým vynálezem, kryptoměnou Bitcoin?
Tvůrci filmu “Money Electric: The Bitcoin Mystery”, který bude debutovat na HBO příští úterý, 8 října, naznačují, že ano.
Za dokumentem stojí režisér Cullen Hoback známý zejména díky své minisérii “Q: Into the Storm”, ve které odhalil několik jednotlivců stojících za vznikem konspirační teorie QAnon (označení pro řadu krajně pravicových konspiračních teorií, které mj. podnítily vniknutí podporovatelů Donalda Trumpa do Kapitolu v roce 2021).
Hoback láká na svůj snímek slovy, že se bude jednat o “horskou dráhu”. Také svůj odchod z Twitteru (nyní X), ze kterého zmizel téměř před 2 lety odůvodnil prací na přelomovém snímku. “Někteří z vás se možná divili, proč jsem zmizel. No, hledal jsem někoho dalšího, kdo zmizel,“ napsal doslova.
Po oznámení možného blížícího se odhalení tajemného tvůrce Bitcoinu (BTC) se opět začalo diskutovat o tom, kdo by tajemný Satoshi, který se bitcoinové komunitě naposledy ozval 12. prosince 2010, mohl být.
Jeho nalezení totiž již většina lidí vzdala. Ačkoli se v minulosti objevili jednotlivci, na které některá vodítka ukazovala, nakonec se vždy ukázalo, že oni tajemným Satoshim nejsou. O Nakamotovi toho vlastně víme jen velmi málo.
Není známa jeho národnost ani to, zda žije a ani, kdy se narodil. Profil na platformě P2P Foundation uvádí datum narození 5. dubna 1975, ale tento údaj samozřejmě není jak ověřit. Nejasnou a neurčitou odpověď ohledně informací o Satoshim poskytly na vyžádání v minulosti jak americká CIA, tak FBI.
Veřejnost v uplynulých letech oblétlo zejména 5 jmen, která by s nejtajemnější osobou současnosti mohla být spojena nebo být přímo jí. Craig Wright, Dorian Satoshi Nakamato, Hal Finney, Wei Dai a Nick Szabo.
První dva nemají nejspíše s Bitcoinem nic společného. Wright se za Satoshiho pouze vydával, pravděpodobně v touze získat slávu, což potvrdil i britský soud.
Japonce Doriana Nakamota pak proslavila pouze shoda jmen a také nedorozumění, kdy reportérovi na otázku týkající se Bitcoinu napoprvé odpověděl, že “se v tom již neangažuje a nemůže o tom diskutovat, předal to jiným lidem a nemá žádné spojení”. Následně však uvedl, že mluvil o své bývalé práci pro armádu.
To jména Hal Finney, Wei Dai a Nick Szabo už s Bitcoinem co dočinění mají. Zesnulý, resp. “zmražený” Hal Finney je nejbližším pojítkem se samotným tvůrcem Bitcoinu. Právě on byl totiž v lednu 2009 příjemcem první bitcoinové transakce.
Wei Dai je citovaný v bitcoinovém whitepaperu, že je jeho tvůrcem však popřel. Stejně tak Nick Szabo toto tvrzení odmítl, pozoruhodná je však podobnost Bitcoinu se Szabovým projektem “bit gold”, na kterém pracoval mezi lety 1998 a 2005.
Jednou z hlavních vlastností největší kryptoměny je její neovlivnitelnost a také fakt, že “patří všem”. “My všichni jsme Satoshi” říkají s oblibou bitcoineři a tento fakt má připomínat i první Nakamotova socha v Budapešti, na jejímž lesklém povrchu se odráží podoba každého, kdo na ni pohlédne.
Pokud tedy za pár dní zjistíme, kdo stojí za Bitcoinem, bude to pro kryptoměny převrat. Kdo se však těší na senzaci, toho bychom rádi umírnili. Satoshiho nalezení je vysoce nepravděpodobné a 8. října se asi nedozvíme o mnoho víc, než již víme.
Přihlaste se k odběru našeho kryptoměnového newsletteru a už vám nic neuteče. Newsletter vám budeme posílat pokaždé, když budeme mít k situaci na krypto trhu co říct.
Díky nám budete mít přehled, co se stalo a co můžete do budoucna očekávat.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.