Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Hackeři napadli SEC. Zpozdí to rozhodnutí o ETF?

Hackeři napadli účet SEC na sociální síti X (dříve Twitter), čímž způsobili okamžitý nárůst ceny Bitcoinu a následný propad. Zdrží to schválení ETF?

Hackeři napadli SEC. Zpozdí to rozhodnutí o ETF?
Zdroj: Depositphotos.com

Narušení kybernetické bezpečnosti oficiálního účtu americké Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC) na X a následný falešný tweet o schválení všech ETFs na Bitcoin, mělo za následek extrémní výkyvy ceny Bitcoinu (BTC).

Hackeři v úterý napadli účet SEC a zveřejnili zavádějící příspěvek, který oznamoval schválení burzovně obchodovaného fondu (ETF) pro Bitcoin.

Tato dezinformace způsobila, že cena Bitcoinu prudce vzrostla z 46 800 USD na nejvyšší hodnotu téměř 48 000 USD, aby pak stejně prudce klesla až na 44 800 USD, když byla zveřejněna informace, že jde o fake news.

Rychlý pohyb ceny vyvolal vlnu likvidací na trhu s futures. Krátce po prvním tweetu bylo otevřeno přes 500 milionů USD ve futures pozicích. Pád ceny, který vyvolala následná zpráva o zneužití účtu SEC, pak zlikvidoval long pozice za 50 mil. USD.

Důsledky falešných tweetů se přenesly i mimo kryptoměnovou komunitu. Incident přiměl americké senátory JD Vance (R-OH) a Thomas Tillise (R-NC), aby napsali dopis předsedovi SEC Garymu Genslerovi, v němž vyjádřili obavy z komunikace SEC na sociálních sítích a požádali o podrobnosti o plánech SEC na vyšetření chyby a řešení finančních ztrát, které investoři v důsledku zavádějícího oznámení utrpěli.

Načasování nebylo náhodné

K tomuto pochybení došlo v kritické době pro krypto komunitu, kdy roste očekávání spojené s potenciálním schválením několika spotových ETF na Bitcoin.

Analytici agentury Bloomberg odhadují šance na schválení na více než 90 %. Očekává se, že rozhodnutí SEC o 13 žádostech bude oznámeno již dnes, tedy ve středu 10. ledna.

V nastalém zmatku by SEC však mohl rozhodnutí odložit. Navzdory nejistotě se to ale v komunitě obecně považuje za velmi nepravděpodobné. Například podle Nata Geraciho, generálního ředitele ETF Storu: “Neexistuje žádný rozumný důvod, aby SEC odložila své rozhodnutí na základě hackerského útoku na sociální média.”

SEC po incidentu potvrdila, že její účet na X byl napaden, a zdůraznila, že žádný spotový Bitcoin ETF nebyl schválen. Regulátor rovněž uvedl, že hodlá spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení a vládními partnery na vyšetřování.

Sociální síť X se pak vyjádřila, že kompromitace byla důsledkem toho, že někdo získal kontrolu nad telefonním číslem spojeným s účtem SEC prostřednictvím třetí strany.

Bezpečnostní tým rovněž uvedl, že účet SEC neměl v době hackerského útoku zapnuté dvoufaktorové ověřování, což je bezpečnostní opatření, k jehož aktivaci předseda Gensler své sledující dříve paradoxně vyzýval.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.