Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomika » Důvěra v českou ekonomiku roste – díky rozvolňování je již nad předpandemickou úrovní

Důvěra v českou ekonomiku roste – díky rozvolňování je již nad předpandemickou úrovní

Důvěra v českou ekonomiku roste - díky rozvolňování je již nad předpandemickou úrovní
Zdroj: anglija.lt

Věří v současné době spotřebitelé a podnikatelé v naší ekonomiku? Chystají se podnikatelé nabírat nové zaměstnance a mají už konečně dostatečnou poptávku po svých produktech? Pokud vás zajímá aktuální ekonomická nálada v naší zemi, čtěte dále.

Nejvyšší důvěra v českou ekonomiku

V květnu byla důvěra v českou ekonomiku nejvyšší od začátku pandemie. Vzrostla na hodnotu 99,7 bodu. V dubnu tato hodnota činila 94,7 bodu, dle průzkumu Českého statistického úřadu. Sběr dat za podnikatele a spotřebitele probíhal v období od 1. do 18. května 2021.

Důvěra roste především díky rozvolňování protikoronavirových opatření.

Důvěra v českou ekonomiku. Zdroj: ČSÚ
Důvěra v českou ekonomiku. Zdroj: ČSÚ

Na grafu výše můžeme pozorovat vývoj důvěry v českou ekonomiku, která poměrně přesně zrcadlově (negativně) kopíruje vývoj pandemické situace v České republice (na grafu níže). Hodnota 100 bodů v indexu určuje dlouhodobý průměr z let 2003 až 2020. Tento index byl naposledy nad stovkou v září 2019, v květnu 2020 byl na hodnotě 75,7 bodu.

Případy pandemie covid-19 v ČR. Zdroj: google.com
Případy pandemie covid-19 v ČR. Zdroj: google.com

Podnikatelé

Vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst uvádí, že v průběhu května avizované a částečně realizované rozvolňování proti šíření koronaviru významně přispělo k růstu podnikatelského indikátoru důvěry – především v odvětvích obchodu a vybraných segmentů služeb. 

Respondenti z odvětví obchodu a služeb hodnotili svou současnou ekonomickou situaci mnohem lépe než v předchozích měsících. Optimistická jsou i jejich očekávání pro nadcházející měsíce.

Spotřebitelé

Důvěra spotřebitelů v naši ekonomiku se podruhé v řadě výrazně zvýšila. Indikátor důvěry dosáhl hodnoty 102,8 (vzrostl o 8,9 bodu). Procento respondentů očekávajících pro období následujících 12 měsíců zhoršení ekonomické situace se snížil a to druhý měsíc v řadě. Poklesly také obavy z růstu nezaměstnanosti. 

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku. Zdroj: ČSÚ
Důvěra spotřebitelů v ekonomiku. Zdroj: ČSÚ

Nezměnilo se hodnocení vlastní finanční situace spotřebitelů a počet respondentů, kteří předpokládají, že v následujícím období uspoří nějaké finanční prostředky. 

Mezi spotřebiteli vzrostla obava z růstu inflace a zároveň důvěra v ekonomiku.

Silvie Vyplašilová z oddělení konjunkturálních průzkumů doplňuje, že u spotřebitelů je růst důvěry v ekonomiku mnohem vyšší než u podnikatelů. Občané se mnohem méně než v předešlých měsících obávají zhoršení celkové ekonomické situace a ztráty zaměstnání. Očekávání růstu spotřebitelských cen jsou vysoko nad svým dlouhodobým průměrem.

Průmysl

Také důvěra v průmyslu se v květnu zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl na hodnotu 103,6 (o 1,3 bodu). Ve srovnání s květnem 2020 panuje mnohem vyšší důvěra. Poprvé od ledna 2018 převažuje množství průmyslových podniků hodnotících svou poptávku jako více než uspokojivou.

Analytik ČSOB Petr Dufek doplňuje, že nálada se zlepšila ve všech odvětvích českého hospodářství. V průmyslu je sentiment nejlepší za téměř 3,5 roku. Firmy výrazně lépe hodnotí svoji aktuální situaci než před měsícem a optimistické jsou i do budoucna, pokud jde o poptávku a nabírání zaměstnanců.

Stavebnictví

Také v odvětví stavebnictví se důvěra zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl na 115,2 (o 4,3 bodu). Mírně se zvýšil podíl respondentů očekávajících v příštích 3 měsících zvýšení stávajícího počtu zaměstnanců. Oproti roku 2020 je důvěra ve stavebnictví mnohem vyšší.

Obchod

Zvýšila se i důvěra v odvětví obchod. Hodnota vzrostla na 99,3 (o 4,4 bodu). Výrazně se zvýšil podíl podnikatelů hodnotících celkovou ekonomickou situaci jako dobrou oproti dubnu 2021. Také vrostl podíl podnikatelů, kteří očekávají zlepšení své ekonomické situace v následujících 3 měsících. Meziročně je důvěra mnohem vyšší.

Služby

Už druhý měsíc v řadě se výrazně zvýšila důvěra podnikatelů ve službách (vč. bankovního sektoru). Indikátor vzrostl na hodnotu 92,7 (o 7,3 bodu). V meziměsíčním srovnání se hodnocení aktuální ekonomické situace podniků v tomto sektoru zlepšilo. 

Závěr

Můžeme říci, že s rostoucím rozvolňováním v České republice roste také důvěra v naši ekonomiku. Dle zveřejněných květnových dat ČSÚ je tato důvěra nejvyšší od začátku pandemie. Všechny zkoumané sektory vykazují pozitivní výsledky důvěry. Nejlépe si vede průmysl, kde je sentiment nejlepší za téměř 3,5 roku.

Spotřebitelé se vedle vyšší důvěry v ekonomiku obávají zejména vyšší inflace. Firmy očekávají nabírání nových zaměstnanců v následujícím období, což je velice pozitivní zpráva.

S růstem důvěry v naši ekonomiku souvisí také aktuální výrazné posilování koruny, o kterém si můžete přečíst v našem článku: Koruna se blíží k nejsilnější hodnotě vůči dolaru a euru za posledních 5 let – Kdy měnit koruny na zahraniční dovolenou?

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo