Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dostává se inflace v Česku konečně pod kontrolu, přestože potraviny stále nezlevňují?

Dostává se inflace v Česku konečně pod kontrolu, přestože potraviny stále nezlevňují?
Zdroj: Depositphotos.com

Jak je na tom tuzemská inflace? Český statistický úřad (ČSÚ) vydal na svém webu nová data o vývoji tuzemské inflace. Pojďme si shrnout nejdůležitější data, fakta a informace.

Inflace v červnu klesla na 9,7 %

ČSÚ uvádí, že meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v letošním červnu zpomalil na 9,7 % z květnových 11,1 %. Nižší byla inflace naposledy v prosinci 2021, pod 10 % se dostala poprvé od loňského ledna. Předtím se ale pod 10 % držela nepřetržitě od července roku 1998, a to většinou výrazně. Ve srovnání s květnem roku 2023 spotřebitelské ceny vzrostly o 0,3 %. Analytici pokles meziroční inflace pod 10 % očekávali. 

Místopředseda ČSÚ Jaroslav Sixta uvádí, že zpomalení růstu cen bylo ovlivněno zejména vývojem v oddíle potravin a nealkoholických nápojů a v oddíle bydlení. Ceny potravin zpomalily v červnu meziroční růst na 12 % z květnových 14,5 % a ceny bydlení na 14,4 % z 16,1 %. Ceny zboží v červnu úhrnem vzrostly o 10,7 % a ceny služeb o 7,9 %.

Co se podle statistiků podepsalo na meziročním růstu je zdražení nájemného o 6,9 %, potom vodného o 16,3 %, stočného o 26,9 %, elektřiny téměř o čtvrtinu a tepla a teplé vody o více než 40 %. Například za vejce lidé platili meziročně o 28,8 % více, za margarín a ostatní rostlinné tuky o 17,1 %, za ovoce o 15,2 %, za zeleninu o 28,2 % a cena cukru pak vzrostla o více než 50 %.

Statistici a odborníci upozorňují, že v meziměsíčním srovnání se zvýšily zejména ceny dovolených, a to zvýšení o 8,7 %. Ceny potravin a nealkoholických nápojů se jako celek ve srovnání s květnem nezměnily, ale určité druhy potravin zaznamenaly výrazné cenové pohyby směrem vzhůru. Například zelenina zdražila o více než 5 %, naopak vepřové maso proti květnu zlevnilo o 3,9 %, sýry a tvarohy o 1,6 %, ovoce o 1,4 %, vejce o 3,7 %, mouka o 9 % a drůbež o 1,1 %.

Nižší inflace než predikovala Česká národní banka

Ředitel měnové sekce ČNB, Petr Král, uvádí, že inflace 9,7 % byla o 0,4 procentního budu nižší, než očekávala Česká národní banka (ČNB) ve své květnové prognóze. Král říká, že červnový výsledek inflace je velice dobrý. Potvrzuje se, že dlouho očekávaný a ČNB předpovídaný pokles inflace se dostavuje a dostavuje se zhruba v tom tempu, jak očekávali.

Dle Krále k ještě nižší než očekávané inflaci přispěl také hlubší meziroční pokles cen pohonných hmot. Snížily se o 28 %, zatímco prognóza ČNB předpokládala 23,6 %. Ceny pohonných hmot nadále pokračují v hlubokém meziročním propadu, což je důsledkem vysokých cen z loňského roku ovlivněných ruskou invazí na Ukrajině.

Vývoj cen potvrzuje očekávání jarní prognózy, že inflace bude během jara a léta pokračovat v započatém strmém poklesu. I v následujících měsících bude meziroční cenový růst zpomalovat a předpokládá, že koncem léta by mohla být inflace 7 % a ve druhém a třetím čtvrtletí příštího roku inflace podle něj klesne k dvouprocentnímu cíli ČNB.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.