Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dojde v příštím roce k propadu akcií Apple?

Publikováno
Dojde v příštím roce k propadu akcií Apple?
Zdroj: depositphotos.com

V roce 2023 zaznamenala společnost Apple prudký nárůst hodnoty svých akcií a dosáhla rekordních hodnot. Podaří se jí navázat na tento úspěch i v roce následujícím? 

Rekordní růst akcií Apple podpořily dobré výsledky společnosti a pozitivní nálada investorů. Vzhledem ke smíšeným výsledkům v jednotlivých segmentech podnikání společnosti se však objevily obavy ohledně udržitelnosti tohoto trendu.

Vlajkový produkt společnosti Apple, smartphone iPhone, se na tržbách společnosti podílí téměř polovinou. Aktuálním problémem tak je, že růst prodejů iPhonů ve fiskálním roce 2023 (12 měsíců končících 30. září 2023) byl mírný. Ve dvou kvartálech dokonce prodeje klesaly.

Toto zpomalení růstu u tak důležité produktové řady je znepokojivé, zejména s ohledem na výrazný nárůst hodnoty akcií.

Navzdory neuspokojivým výsledkům prodeje iPhonů se Applu podařilo udržet relativně stabilní zisk na akcii (EPS), který se za poslední rok zvýšil z 6,15 USD na 6,16 USD. To svědčí o schopnosti společnosti optimalizovat své operace a efektivně řídit zdroje.

Zanedbatelný nárůst zisku na akcii však jen stěží ospravedlňuje prémiové ocenění, které akcie v současné době mají.

V předchozích letech, kdy se Apple obchodoval na podobných úrovních ocenění, byl podporován silným růstem tržeb, což v současném fiskálním roce neplatí.

Výhled do budoucna

V průběhu celého fiskálního roku 2023 celkové tržby společnosti v každém čtvrtletí klesaly, což vyvolává pochybnosti o udržitelnosti výkonnosti akcií. Jediným segmentem, který vykazuje pozitivní trend, je divize služeb společnosti Apple, která zahrnuje Apple TV+, reklamu, Apple Care, cloudové služby a příjmy z obchodu App Store.

Tato divize zaznamenala v posledním čtvrtletí 16% nárůst tržeb na 22,3 miliardy USD. Nicméně divize služeb představuje pouze asi čtvrtinu byznysu společnosti Apple a její úspěch nestačí k vyrovnání slabin pozorovaných v jiných oblastech, jako jsou prodeje wearables, počítačů Mac nebo iPadů.

Zdroj: macrotrends.net
Vývoj tržeb společnosti Apple za poslední tři roky
Vývoj tržeb společnosti Apple za poslední tři roky

Investoři byli ochotni za akcie společnosti Apple zaplatit prémiovou cenu, pravděpodobně kvůli historickým výsledkům společnosti a očekávání, že bude i nadále inovovat a zaujímat vedoucí postavení v technologickém odvětví.

Analytici z Wall Street však pro společnost Apple ve fiskálním roce 2024 a 2025 předpokládají mírný růst, přičemž odhadují růst tržeb o 3,5 %, resp. 5,7 %.

Tyto prognózy naznačují, že trh neočekává výrazné oživení ani nový průlomový produkt, který by mohl v blízké budoucnosti dramaticky změnit trajektorii prodejů.

Aktuální výkonnost akcií Apple

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Smíšené výsledky společnosti Apple za fiskální rok 2023 a prémiové ocenění akcií představují pro investory složitý oříšek. Zatímco společnost prokázala odolnost v oblasti zisku a prodeje služeb, nevýrazný růst prodeje iPhonů a celkový pokles tržeb o 2,8 % by mohly být důvodem k obavám.

Při vstupu společnosti Apple do nového roku mohou akcionáři čelit nerovnoměrnému vývoji, pokud se technologickému gigantu nepodaří nastartovat výrazný růst nebo představit inovativní produkty, které by oživily prodeje.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

 

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎