Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Další díl ságy Apple vs. EU! Kdo nakonec zvítězí?

Nový krok společnosti Apple v EU by mohl navždy změnit nákupy aplikací v App Store. Jaké bude mít nejnovější rozhodnutí výrobce iPhonů dopad na spotřebitele, potažmo cenu akcií?

Publikováno
Další díl ságy Apple vs. EU! Kdo nakonec zvítězí?
Zdroj: depositphotos.com

Společnost Apple oznámila významnou změnu v přístupu k distribuci mobilních aplikací v Evropské unii.

Technologický gigant zavede novou funkci nazvanou “webová distribuce”, která umožní autorizovaným vývojářům nabízet své aplikace pro iOS uživatelům v EU přímo z vlastních webových stránek.

Tento krok je reakcí na směrnici Evropské unie o digitálních trzích (DMA), jejímž cílem je podpořit konkurenceschopnější a otevřenější digitální prostředí zavedením regulací pro velké technologické společnosti jako jsou Apple, Microsoft a Amazon.

Ústupek Applu ve válce s EU

Zavedení webové distribuce přichází poté, co Evropská komise uložila Applu značnou pokutu ve výši přibližně 1,8 miliardy EUR za to, co považovala za “zneužívání pravidel App Store pro poskytovatele streamování hudby”.

Tato pokuta byla výsledkem zjištění Komise o protisoutěžních praktikách v odvětví streamování hudby.

Apple s rozhodnutím nesouhlasí a tvrdí, že nespravedlivě zvýhodňuje (údajně poškozené) Spotify, který při prodeji předplatného obchází obchod App Store, a vyhýbá se tak provizím.

Tato změna má potenciál změnit dynamiku nákupů aplikací, protože vývojáři nyní mohou zákazníky pro transakce směrovat na své webové stránky a obejít tak provizní poplatky, které si společnost Apple účtuje za prodej v rámci aplikace.

Před týdnem už v návaznosti na prosazování DMA Evropskou unií Apple znovu aktivoval vývojářský účet Epic Games, který předtím smazal právě kvůli obcházení provizí.

Od oznámení zavedení webové distribuce akcie Apple mírně vzrostly, přestože by mohla mít negativní vliv na tržby Applu a tím i cenu akcií. Akcie Spotify naopak ve stejném období klesly.

Porovnání vývoje cena akcií Apple a Spotify za poslední týden

Aktuální cena
Změna
Apple / AAPL
Načítání
Načítání
Načítání
Spotify / SPOT
Načítání
Načítání
Načítání

Tento krok odráží širší problémy, kterým čelí velké technologické společnosti ve stále více regulovaném digitálním prostředí, zejména v Evropské unii, kde se regulační úsilí snaží zajistit spravedlivou hospodářskou soutěž a chránit zájmy spotřebitelů.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎