Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Další česká zbrojovka chce do světa! Míří na největší evropskou burzu

Colt CZ chystá duální listing: vedle Prahy míří na Euronext v Amsterdamu. Firma chce víc globálních investorů, vyšší likviditu a řeší i navýšení kapitálu. Co to znamená pro stávající akcionáře?

Další česká zbrojovka chce do světa! Míří na největší evropskou burzu
Google News Nenechte si ujít důležité novinky! Přidejte si obsah z Finex.cz do oblíbených na Zprávy Google.

Colt CZ míří na burzu Euronext v Amsterdamu. Ambiciózní růstový příběh zbrojařského holdingu, který v posledních letech uskutečnil několik klíčových akvizic a získal významné armádní zakázky, tak vstupuje do další fáze.

Skupina připravuje duální listing akcií a plánuje navýšení kapitálu s cílem oslovit širší okruh globálních investorů a podpořit likviditu svých akcií.



Komentář společnosti k tomuto kroku

Generální ředitel Radek Musil ve svém prohlášení označil nadcházející kroky za důležitý milník. Vedení nyní bude žádat valnou hromadu o schválení jak duálního listingu, tak kapitálového navýšení.

Akcie, obchodované od roku 2020 na pražské burze, by se tak mohly stát viditelnější součástí mezinárodních portfolií. Duální listing totiž představuje stav, kdy se stejné akcie obchodují na více trzích současně.

TIP

V podobném režimu se obchodují například i akcie Czechoslovak Group na pražské burze, kde jsou dostupné v českých korunách, což je pro domácí investory pohodlnější kvůli eliminaci měnového rizika.

Pro Colt je to důležitý krok k tomu, aby společnost dosáhla vyšší likvidity titulu a zároveň přilákala větší pozornost globálních investorů.

Amsterdam patří mezi hlavní evropská finanční centra a může snadno přilákat institucionální investory, kteří pražský trh jinak běžně přehlížejí.

Dopad na stávající akcionáře

Navýšení kapitálu má proběhnout formou emise nových akcií, což zpravidla představuje naředění podílů stávajících akcionářů.

Colt plánuje emitovat až 9,4 milionu kusů akcií, čímž dojde k navýšení stávajícího počtu akcií o 15 %. Společnost to uvedla v pozvánce na valnou hromadu.

Jedná se o poměrně výrazné naředění, které pravděpodobně proběhne s určitým diskontem vůči tržní ceně. – analytik Fio banky Jan Raška

Firma nicméně v pozvánce na valnou hromadu uvedla, že při úpisu uvažuje o cenovém rozpětí 600 až 1 500 Kč.

Pokud by se teoreticky podařilo najít investory, kteří by odkoupili nové akcie dráž, než za kolik se aktuálně obchodují, bylo by to pro stávající akcionáře výhodné.

V případě úpisu akcií za aktuální tržní cenu vybere Colt od investorů zhruba 8,4 miliardy Kč, přičemž tyto prostředky může následně použít na další akvizice či snížení dluhu. Colt by měl cílit primárně na institucionální investory.

Postavení skupiny Colt CZ na globálním trhu

Majoritním akcionářem Coltu zůstává holding Česká zbrojovka Partners SE, který podle dostupných informací ovládá podnikatel René Holeček, řazený mezi nejbohatší Čechy.

Colt je předním světovým výrobcem ručních palných zbraní a munice. Jeho produkce míří k ozbrojeným složkám, ale i pro osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití.

Skupina sice sídlí v Česku, ale fabriky má po celém světě, a to včetně Spojených států, Kanady, Švédska, Švýcarska či Maďarska.

Aktuální vývoj akcií Coltu

Chyba: Graf byl nakonfigurován nesprávně.

V posledních letech Colt výrazně rozšířil svůj byznys pomocí akvizic. V říjnu 2021 skupina koupila za 14,7 miliardy korun mateřskou firmu legendárního amerického výrobce Colt.

Zdroj: fiscal.ai
Finanční výsledky Colt CZ Group
Finanční výsledky Colt CZ Group

V dubnu 2024 ovládla vlašimského výrobce munice Sellier & Bellot.

Na začátku letošního roku pak do jejího portfolia přibyl 51% podíl v pardubickém výrobci nitrocelulózy Synthesia Nitrocellulose a podíl v energetické divizi Synthesia Power.

Nitrocelulóza je přitom naprosto klíčovou surovinou pro výrobu střelného prachu.

Zkraťte si cestu k lepším výnosům

Díky Finex Premium můžete zhodnocovat své peníze s větší jistotou, přehledem a podporou reálných investorů, kteří každý den spravují svá vlastní portfolia. Žádná teorie, ale reálná praxe.

  • Uvidíte naše skutečné portfolio včetně nákupů a prodejů
  • Dostanete tipy na akcie dřív, než je objeví většina trhu
  • Získáte přístup k datům a nástrojům, které zkracují rozhodování z hodin na minuty

Přidejte se a nenechte si utéct žádnou příležitost.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Analytik specializující se na investování, akciové trhy a kryptoměny. Je absolventem bakalářského studia na Vysoké škole ekonomické v Praze a v současnosti zde pokračuje v navazujícím magisterském studiu.

Na finančních trzích se pohybuje již více než deset let a dlouhodobě se věnuje analýze tradičních i kryptoměnových trhů. Ve Finexu působí jako šéfredaktor a zaměřuje se na investování, makroekonomii a aktuální dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat