Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Česká republika v recesi. Propad ekonomiky je větší, než se čekalo

Publikováno
Česká republika v recesi. Propad ekonomiky je větší, než se čekalo

ČSÚ zpřesnil svůj odhad výkonu české ekonomiky za třetí čtvrtletí 2023 a je dokonce ještě pesimističtější než původní odhad z října. Tehdy byl predikován pokles o 0,3 % vzhledem k předchozímu čtvrtletí a o 0,6 % meziročně. Aktualizované údaje hovoří o poklesu HDP ve výši 0,5 % ve srovnání s druhým čtvrtletím a v meziročním srovnání o 0,7 %.

Analytici předpokládají celoroční propad české ekonomiky za celý rok 2023 o 0,5 %.

K propadu tuzemské ekonomiky značnou měrou přispěly průmysl a stavebnictví, které se potýkají s úbytkem zakázek nebo například v případě automobilového průmyslu i s nedostatkem komponent. Meziročně klesla o 0,1 % hrubá přidaná hodnota (HPH), tedy rozdíl mezi produkcí zboží a služeb a mezispotřebou při produkci.

Na poptávkové straně byla hlavním viníkem nízká spotřeba domácností, která meziročně klesla o 2,3 %. Vysoké ceny energií i spotřebního zboží ukrajují z příjmů větší část než dříve a lidé tak musí na nákupech šetřit. Klesající kupní síla a reálné mzdy jsou průvodním jevem u nás dlouhodobě vysoké inflace, která takto negativně ovlivňuje HDP.

Přijde zlepšení v příštím roce?

Opačným směrem působily hlavně výdaje na spotřebu vládních institucí, které meziročně rostly o 3,9 % a ve srovnání s druhým kvartálem o 1,2 %.

Neutěšená makroekonomická situace by se měla v příštím roce zlepšit, prognóza ČBA z listopadu předpokládá v roce 2024 růst HDP o 1,2 %. Bude ale především záležet na tom, jestli se česká ekonomika dokáže zbavit vysoké inflace a tím podpořit spotřebu domácností. Klesající zahraniční poptávka totiž naznačuje, že mezinárodní obchod sám naše hospodářství směrem k růstu neutáhne.

Líbil se vám tento článek?
6
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎