Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Červencová tuzemská inflace 17,5 % – Atakujeme brzy 20 %?

Červencová tuzemská inflace 17,5 % – Atakujeme brzy 20 %?
Zdroj: depositphotos.com

Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla v červenci 2022 cenová hladina meziročně o 17,5 %. Inflace se proto zase mírně zvýšila.

Konkrétně o 0,3 procentního bodu. Přitom předešlé měsíce činil růst zcela běžně více jak o procentní bod. Posledně to bylo o 1,2 procentního bodu. A z dubna na květen dokonce o 1,8 procentního bodu. S velkou nadsázkou se dá říct, že je to úspěch. Ale uvědomme si, že v létě má akcelerace inflace tendenci stagnovat. Bylo to tak i minulý rok. Tudíž klíčové bude, co přijde v zimě letošního roku.

Výrazné zpomalení

Česká národní banka ve své zprávě uvádí, že červencový meziroční růst spotřebitelských cen byl ve srovnání s letní prognózou o více než jeden procentní bod pomalejší. Na tuto uvedenou odchylku působily všechny složky inflace s výjimkou změn nepřímých daní. Nejvýrazněji se na odchylce podílely ceny potravin, v menší míře pak jádrová inflace, regulované ceny a ceny pohonných hmot.

Zdroj: tradingeconomics.com
Inflace v ČR
Inflace v ČR

Jak vyplývá z přiložené tabulky, růst cen viditelně zpomalil. Sice stále roste, ale už nedošlo k výrazné akceleraci oproti předešlým měsícům. Ty byly v tomto ohledu vážně velmi dynamické.

Mimo jiné jádrová inflace už tolik nešla nahoru. Vzrostla jenom mírně. Avšak logicky zůstává pořád vskutku vysoká. I ceny pohonných hmot přestaly tolik růst, ale to asi nikoho nepřekvapuje. Jsou toho plné zprávy.

Zdroj: cnb.cz
Složky inflace
Složky inflace

V jádrové inflaci se dle ČNB projevují kulminující domácí poptávkové tlaky a pokračující růst nákladů. To se odráží v další růst cen plynu a elektřiny na světových burzách a přetrvávající obtíže v globálních výrobních a dodavatelských řetězcích. Prakticky to samé tuzemská centrální banka tvrdila i před měsícem. Čili žádná změna.

Zde si všimněte jedné věci, na kterou celá léta upozorňoval Milton Friedman. Naše centrální banka soustavně připisuje růst inflace buď externím vlivům nebo jenom obecně konstatuje, že je silná domácí poptávka. Nikde žádná zmínka o tom, že základní úrokové sazby byly dlouho příliš nízké, což vytvořilo ideální podmínky pro současný problém. Občas ovšem nepřímo zazní, že fiskální politika jede hodně na dluh.

Atakujeme brzy 20 %?

Letní prognóza ČNB kalkuluje s tím, že se během následujících měsíců vyšplhá až na úrovně kolem 20 %. To se s největší pravděpodobností i stane. Nyní nastal menší oddych, ale s příchodem podzimu můžeme opětovně očekávat akceleraci. Jelikož poptávka po energiích znatelně vzroste.

A jak jsem před několika dny říkal v článku na měnové rozhodnutí ČNB. Svým krokem nezvyšovat sazby nás k těm 20 % de facto odsoudila. Oni nakonec ty sazby budou muset zvýšit. Ale neudělají to dřív jak na přelomu podzimu/prosince. To je zrovna období, kdy očekávám, že inflace zase viditelně začne akcelerovat. A to je teprve donutí k akci.

Závěrem

Z vyjádření členů bankovní rady jsem pochopil, že “holubice” hodně spoléhají na měnové intervence. Jak jsem několikrát zmiňoval, skrze měnový kurz lze tlumit externí inflační tlaky. Silná, stabilní koruna se rovná nižší domácí inflaci. Ale ty intervence probíhají jenom vůči euru a to podle mě vážně nestačí. Navíc se tyhle intervence nedají dělat donekonečna. Nemají těch nábojů nekonečné množství.

Co se ještě týká očekávání ČNB. Počítají s tím, že cenový růst bude zvolňovat. Rozumějte, dostaneme se do tzv. dezinflace. Odůvodňují to tím, že produkční náklady klesnou a domácí poptávka oslabí v důsledku dřívějšího zpřísnění měnové politiky. A během první poloviny roku 2024 se máme dočkat inflace kolem 2 %.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.