Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Zvrat na trzích. Fed předpokládá růst ekonomiky o 4,1 %! Technologické megacaps v problémech?

Burza s odstupem: Zvrat na trzích. Fed předpokládá růst ekonomiky o 4,1 %! Technologické megacaps v problémech?
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! Hlavní americké akciové indexy skončily tento týden převážně na nižší úrovni, přičemž hodnotové akcie výrazně překonaly své růstové protějšky. Výrazný ústup hlavních technologických akcií se však zdá být racionální vzhledem k pozoruhodnému růstu těchto akcií od začátku roku.

Mezitím oslabily i evropské indexy, hospodářský růst ve Spojeném království překonal očekávání a místní trh s bydlením nadále oslabuje. Evropská centrální banka vydala varování ohledně slabé ekonomiky eurozóny a budoucích nejistot. Krom zmíněného jsme se však jako obvykle podívali i na kryptoměnové a komoditní trhy. Zajímá-li vás více, jste na správném místě, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Americké akcie v poklidném obchodním týdnu skončily převážně níže

Hlavní americké benchmarky skončily v tomto týdnu převážně níže, když investoři zvažovali údaje o inflaci a obavy z nedávného zvýšení dlouhodobých úrokových sazeb. Hodnotové akcie výrazně překonaly růstové akcie a úzce zaměřený index Dow Jones dosáhl mírného zisku. Objemy obchodování byly v týdnu obecně nízké, což odráželo jak sezónu letních dovolených, tak zdánlivý útlum v souvislosti s končící sezónou čtvrtletního vykazování zisků.

Akcie v oblasti zdravotní péče získaly v polovině týdne podporu díky dalším důkazům o účinnosti léků na cukrovku při léčbě obezity a souvisejících onemocnění, zatímco akcie informačních technologií se vyvíjely hůře kvůli obavám, že rostoucí sazby sníží hodnotu budoucích zisků. Akcie průmyslových podniků vykázaly rovněž slabou výkonnost kvůli rostoucím obavám ze stávky odborového svazu United Auto Workers.

Akcie finančních společností se v úterý ráno krátce vyprodávaly poté, co agentura Moody’s Investors Service snížila úvěrový rating deseti bankám s malou a střední kapitalizací a u šesti dalších subjektů zařadila rating do režimu sledování. Agentura Moody’s se odvolávala na rostoucí náklady na financování a také na expozici bank vůči problémovému sektoru komerčních nemovitostí. Akcie v tomto sektoru se však v průběhu týdne do značné míry zotavily.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023

Korekce velkých technologických akcií v průběhu srpna se zdá být na místě

Po pozoruhodně silné rally od začátku roku trhy v srpnu zatím trochu ustoupily a index S&P 500 od svého nedávného maxima z 31. července klesl přibližně o 3 %. Nasdaq pak během tohoto období klesl o více než 4 % a akcie “velkolepé sedmičky – Magnificent 7” s velkou kapitalizací o více než 5,0 %. Oblasti trhu, které vedly k růstu v prvních 7 měsících roku, si nyní dávají oddech, což lze považovat za zdravý vývoj, vezmeme-li v úvahu zisky těchto akcií od začátku roku.

Určitá opatrnost je po téměř 18% růstu indexu S&P 500 a 30% růstu indexu Nasdaq od března do července pravděpodobně na místě. Zejména s blížícím se koncem srpna a zářím, které bývají na trzích volatilnějšími měsíci, bychom mohli být svědky toho, že se na trzích objeví tradičnější korekce v rozmezí 5-10 %. Není však pravděpodobné, že by korekce dlouhodobě narušila počáteční fázi dlouhodobějšího býčího trhu, zejména proto, že řada fundamentů týkajících se inflace, úrokových sazeb a ekonomiky nadále podporuje růst finančních trhů do budoucna.

Zdroj: factset.com
Tento graf ukazuje, že od začátku srpna nejvíce korigovaly akcie technologických společností s velkou kapitalizací. "Magnificent 7" představují společností Apple, Microsoft, Amazon, Nvidia, Alphabet, Meta a Tesla
Tento graf ukazuje, že od začátku srpna nejvíce korigovaly akcie technologických společností s velkou kapitalizací. “Magnificent 7” představují společností Apple, Microsoft, Amazon, Nvidia, Alphabet, Meta a Tesla

Dobrou zprávou je, že tržní rally byla v minulých měsících podpořena lepšími fundamentálními údaji

Růst amerických trhů byl v počátečních fázích poháněn nadšením kolem umělé inteligence a byl veden převážně technologickými megacaps. V poslední době se však rally rozšířila a do čela se dostaly cyklické sektory a dokonce došlo k oživení akcií s malou kapitalizací a mezinárodních akcií. K tomu došlo v době, kdy trhy překonaly několik obav, zejména ohledně vývoje inflace, návazných rozhodnutí Federálního rezervního systému a širší ekonomiky:

  • Inflace se nadále vyvíjí správným směrem: V uplynulém týdnu investoři zpracovávali klíčové zprávy o inflaci, včetně amerického indexu spotřebitelských cen (CPI) za měsíc červenec. Inflace byla do značné míry v souladu s očekáváním, když celkový index CPI dosáhl meziročně 3,2 % oproti očekávané hodnotě 3,3 %. Inflace se sice meziměsíčně zvýšila o 3,0 %, ale to se do značné míry očekávalo vzhledem k vyšším cenám energií a také jednoduššímu meziročnímu srovnání oproti loňskému červenci. Jádrová inflace bez potravin a energií dosáhla 4,7 %, což bylo v souladu s očekáváním a pod hodnotou 4,8 % z června. Složka bydlení, která tvoří přibližně 40 % jádrového koše CPI, nadále rostla nejnižším měsíčním tempem od svých nedávných maxim. Inflace související s bydlením by se měla v následujících měsících nadále zmírňovat, protože nižší ceny bydlení a nájemného se do CPI promítají se zpožděním. Za zmínku stojí, že ačkoli se údaje o inflaci z minulého týdne ubíraly správným směrem, reakce trhu byla do značné míry tlumená, což je možná další známka toho, že trhy již některé z těchto dobrých zpráv započítaly.
  • Fed zatím pravděpodobně zůstane u vyčkávacího režimu: Po relativně příznivých údajích o inflaci z minulého týdne trhy nadále očekávají, že Fed zůstane v druhé polovině roku 2023 nečinný. Jedná se o poměrně věrohodný scénář, a pokud nedojde k žádným inflačním šokům, lze očekávat, že Fed bude držet základní úrokovou sazbu na současné úrovni 5,25-5,5 % po delší dobu. Dalším krokem Fedu (pravděpodobně v prvním nebo druhém čtvrtletí roku 2024) by mohlo být snížení sazeb, zejména pokud bude inflace nadále směřovat do cílového pásma.
  • Ekonomika se drží lépe, než se očekávalo: Snad nejvýraznější posun v náladě trhu a investorů se týká lepšího než očekávaného hospodářského růstu. Zdá se, že trhy přijaly představu, že ekonomika se může vyhnout období recese a v letošním roce by dokonce mohla růst nad trendem. Tento názor podpořily i nedávné údaje, když vlastní prognostický nástroj Fedu GDP-Now tool předpokládá růst HDP USA ve třetím čtvrtletí o pozoruhodných 4,1 %.
Zdroj: factset.com
Tento graf ukazuje, že Fed předpokládá ve třetím čtvrtletí růst reálného HDP USA o 4,1 %
Tento graf ukazuje, že Fed předpokládá ve třetím čtvrtletí růst reálného HDP USA o 4,1 %

Evropské indexy rovněž většinově oslabily

Hodnota celoevropského indexu STOXX Europe 600 se během týdne téměř nezměnila. Rozhodnutí italské vlády usilovat o zavedení mimořádné daně ze zisků bank a rostoucí obavy z možného hospodářského zpomalení v Číně však negativně ovlivnily sentiment.

Hlavní akciové indexy v nejvýznamnějších evropských ekonomikách se pak vyvíjely smíšeně. Německý DAX klesl o 0,75 %, italský FTSE MIB se propadl o více než procento a britský index FTSE 100 ztratil přibližně půl procenta. Francouzský index CAC 40 naopak posílil o 0,34 %.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023

Hospodářský růst ve Spojeném království je silnější, než se očekávalo. Trh s bydlením dále oslabuje

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojeného království vzrostl v červnu meziročně o 0,5 % a překonal tak konsenzuální prognózu růstu o 0,2 %. Důležitým faktorem byl silný růst ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví. HDP ve druhém čtvrtletí překvapil růstem o 0,2 % oproti předchozím třem měsícům, částečně díky lepší než očekávané soukromé spotřebě. Výrazně vzrostly také podnikatelské investice, které se vzepřely prognózám mírného poklesu.

Ostře sledovaný index cen nemovitostí, který sestavuje poskytovatel hypotečních úvěrů Halifax, v červenci již čtvrtý měsíc po sobě klesal a postupně se snížil o 0,3 %.

ECB upozorňuje na slabou ekonomiku eurozóny a budoucí nejistotu

Evropská centrální banka (ECB) ve svém posledním Ekonomickém bulletinu uvedla, že od červnového zvýšení úrokových sazeb následný vývoj podpořil očekávání, že by se inflace měla v roce 2023 zmírnit, ale stále zůstat delší dobu nad 2% cílem.

Publikace naznačila, že krátkodobý hospodářský výhled eurozóny se zhoršil v důsledku slabší domácí poptávky. I přesto však podle ECB zůstává výhled inflace a hospodářského růstu velmi nejistý. Komentáře vyvolaly očekávání, že by tvůrci měnové politiky mohli v září utahování měnové politiky pozastavit.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj výše základní úrokové sazby ECB za poslední rok
Vývoj výše základní úrokové sazby ECB za poslední rok

Index PX do záporu stáhly akcie Erste Group

Český akciový trh reprezentovaný indexem PX se v minulém týdnu propadl o 0,72 %. Většina hlavních sledovaných titulů se přitom obchodovala téměř beze změny. Cena akcií ČEZ, Philip Morris, Komerční banky a Monety se nepohnula ani o půl procenta.

Na poklesu indexu Pražské burzy se tak podílely zejména akcie Erste Group, které v minulém týdnu odepsaly téměř 3 % své hodnoty.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023

Pokračuje nevýrazná výkonnost největších kryptoměn

Přední kryptoměny minulý týden navázaly na šestitýdenní období slabé cenové výkonnosti neboli setrvačnosti. Lídr trhu Bitcoin si během sedmi dnů připsal skromných 0,82 % a v neděli se obchodoval za 29 290 dolarů. Podle nejnovější týdenní zprávy společnosti CoinShares byl minulý týden silným indikátorem toho, že institucionální investoři poprvé po čtrnácti týdnech přestali vedoucí měnu shortovat.

Ethereum, druhá největší mince podle tržní kapitalizace, jen mírně zaostala za tempem vedoucí mince, přidala 0,66 % a ukončila týdenní obchodování na ceně 1 839 dolarů.

Mezi třiceti největšími kryptoměnami nedošlo k žádnému výraznému poklesu cen. Tři altcoiny však zaznamenaly výrazné zisky. Solana vzrostla o 5 % na cenu 24,29 dolaru, Shiba Inu přidala 9,5 % a Toncoin vyletěl o 15 % a dosáhl na cenu 1,39 dolaru.

Zdá se, že Shiba Inu si udržela dynamiku rally z předcházejícího týdne, která začala zprávou, že se tvůrci minci zbavují reputace memecoinu a zavádějí nový identifikační protokol do všech aplikací v ekosystému pro zvýšení bezpečnosti a soukromí.

Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
Ethereum / ETH
Načítání
Načítání
Načítání

Cena ropy téměř beze změny. Výrazný propad stříbra

Ceny ropy, kterým pomohly prognózy rekordní světové poptávky pocházející od ostře sledované Mezinárodní agentury pro energii k šesti týdnům nepřetržitého růstu, v tom posledním stagnovaly.

Americká ropa West Texas Intermediate neboli WTI ve čtvrtek dosáhla devítiměsíčního maxima 84,89 dolarů za barel. V pátek však ukončila obchodování o dva dolary níže a za celý týden tak její cena mírně klesla. Přesto za necelé dva měsíce americký ropný benchmark posílil celkem o zhruba 20 %.

Londýnská ropa Brent pak za týden mírně vzrostla. Usadila se na ceně lehce pod 87 dolary za barel, což představuje týdenní nárůst o 0,36 %. Týdenní přírůstek ropy Brent byl nejmenší od začátku rallye na ropě, která začala před sedmi týdny. V podobném trendu jako její americký protějšek se však globální ropný benchmark ve čtvrtek dotkl nového milníku a dosáhl sedmiměsíčního maxima 88,10 dolaru. Za necelé dva měsíce si Brent připsal 18 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Zlato zažilo nejhorší týdenní výsledek za posledních sedm týdnů, který byl ovlivněn celkově silnějším dolarem a zvýšenými výnosy dluhopisů. Nejaktivnější prosincové zlato na newyorské burze Comex uskutečnilo v pátek závěrečný obchod na úrovni 1 945,70 dolaru za unci. Za celý týden referenční futures kontrakt na americké zlato klesl o 29,50 dolaru tj. o 1,5 %. Spotová cena zlata se usadila na ceně 1 914 USD a za celý týden klesla rovněž o přibližně 1,5 %.

Spotová cena další sledovaného drahého kovu, stříbra, se pak během týdne propadla hned o 4 %. Menší sourozenec zlata se tak opět připomněl se svou typickou vlastností – jeho cena s vyvíjí ve stejném směru, jako cena zlata, cena je však více volatilní.

číslo týdne

Jako číslo týdne volíme 4,1. Zda se velmi pravděpodobné, že se americká ekonomika vyhne v letošním roce recesi, neboť prognostický nástroj Fedu GDP-Now tool předpokládá růst HDP USA ve třetím čtvrtletí v meziročním srovnání o pozoruhodných 4,1 %.

Nedávno jsme také otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.