Hezký den, vážení čtenáři! V týdnu značné finanční aktivity zaznamenaly americké akcie výrazné zisky, k nimž přispěly náznaky pokračujícího ochlazování inflace. Velkou pozornost však také vzbuzovala společnost Microsoft, která dostala zelenou k akvizici herního giganta Activision Blizzard, což způsobilo prudký nárůst ceny akcií této herní společnosti.
Elon Musk se mezitím podělil o ambiciózní vizi svého nového podniku v oblasti umělé inteligence xAI, zatímco evropské akcie zažily nejlepší týden za několik měsíců. Také český index PX zakončil týden na vyšší úrovni. V oblasti digitálních aktiv vykázaly slibný růst altcoiny, které předstihly Bitcoin a Ethereum. Nakonec vás možná překvapí i vývoj na komoditních trzích, kde doslova zářilo stříbro. Zajímá-li vás více, pak neváhejte a čtěte dále, rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu!
Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.
Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.
Americké akcie výrazně vzrostly díky signálům o ochlazení inflace
Americké akcie zaznamenaly v týdnu výrazné zisky, protože investoři uvítali údaje, které ukazují pokračující ochlazování inflace. Index S&P 500 zakončil týden pouze 6,50 % pod historickým intradenním maximem, které vytvořil na počátku roku 2022. Index Nasdaq Composite zaznamenal ještě výraznější růst, ale zůstal 13 % pod svým rekordním maximem.
Mezi nejvýkonnější tituly v rámci indexu S&P 500 patřili provozovatelé kasin spolu s regionálními bankami a správci aktiv. Zaostávaly naopak některé významné farmaceutické firmy a obvykle defenzivní sektor základních spotřebních výrobků. V pátek také neoficiálně začala výsledková sezóna, když bankovní giganti Citigroup, JPMorgan Chase, Goldman Sachs a Wells Fargo oznámili hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí.
Signální událostí týdne bylo středeční zveřejnění údajů o indexu spotřebitelských cen (CPI). Celková i jádrová inflace (bez cen potravin a energií) v červnu vzrostla o 0,2 %, což bylo jen o málo méně, než se očekávalo. Meziroční růst celkové inflace zpomalil na 3,0 %, což je nejpomalejší tempo od března 2021, zatímco jádrová inflace zpomalila na 4,8 % – nejnižší hodnota od října 2021.
Údaje o inflaci podle indexu cen výrobců (PPI), zveřejněné ve čtvrtek, byly pravděpodobně ještě povzbudivější. Celkové ceny výrobců se za rok končící v červnu zvýšily pouze o 0,1 %, což se blíží deflačnímu teritoriu. Jádrové ceny výrobců se v tomto období zvýšily o 2,4 % – nejpomalejším tempem od ledna 2021.
Microsoft dostal zelenou k převzetí společnosti Activision Blizard
Konečně se to (téměř) stalo. Před více než rokem společnost Microsoft oznámila akvizici herního giganta Activision Blizzard. V úterý americký soudce zamítl pokus Federální obchodní komise o zablokování transakce – a dal tak Microsoftu zelenou k jejímu uzavření v termínu do 18. července.
Díky tomu vzrostla cena akcií Activision Blizzard o 11 % – těsně pod kupní cenou 95 dolarů za akcii, kterou nabídl Microsoft. V uplynulém roce přitom klesla cena akcií Activision Blizzard až o 25 % oproti ceně akvizice. Microsoft nyní musí jednat s britským regulačním orgánem – ten se v dubnu pokusil transakci vetovat, ale v úterý uvedl, že je ochoten návrhy posoudit.
Díky akvizici této herní společnosti získá Microsoft velký byznys v oblasti mobilních her – nejrychleji rostoucí části herního průmyslu. Z Microsoftu se tak stane třetí největší herní společnost – hned po Tencent a Sony.
Elon Musk říká, že xAI bude zkoumat vesmír, spolupracovat s Twitterem i Teslou
Elon Musk v pátek prohlásil, že cílem jeho nové společnosti xAI, která se zabývá umělou inteligencí, bude “porozumět vesmíru”. V 90minutovém audio chatu na Twitteru Spaces miliardář poprvé hovořil o své vizi xAI, přičemž odbočil k tématům, jako je vývoj Země a křehkost civilizace.
Ve snaze prohloubit porozumění vesmíru Musk žertoval, že posláním xAI bude zjistit “co se to sakra vlastně děje?”. Musk oznámil založení xAI ve středu poté, co obvinil společnosti jako OpenAI a Google z vývoje technologie bez ohledu na rizika pro člověka. Obvinil také všechny společnosti zabývající se umělou inteligencí z toho, že trénují své modely pomocí dat z Twitteru způsobem, který označil za nezákonný.
Technologický evangelista také řekl, že xAI bude usilovat o vytvoření “dobré AGI” jako alternativy k Microsoftu, Googlu a OpenAI – AGI je zkratka pro umělou obecnou inteligenci a označuje umělou inteligenci, která dokáže řešit problémy jako člověk.
Musk se také nechal slyšet, že xAI bude úzce spolupracovat s jeho dalšími společnostmi, Twitterem a Teslou. Společnost bude používat veřejné tweety k trénování svých AI modelů a může také spolupracovat se společností Tesla na softwaru. Takový vztah by byl “oboustranně výhodný” a mohl by urychlit práci společnosti Tesla v oblasti autonomního řízení, uvedl Musk.
Evropské akcie za sebou mají nejlepší týden za několik posledních měsíců
Celoevropský index STOXX Europe 600 zakončil minulý týden o 2,95 % výše – největší týdenní nárůst za poslední tři a půl měsíce. Známky ochlazující se inflace ve Spojených státech naznačily, že úrokové sazby mohou brzy dosáhnout svého vrcholu. Čína mezitím rozšířila podpůrná opatření pro sektor nemovitostí, což vyvolalo naději, že by se mohly objevit další ekonomické stimuly. Hlavní akciové indexy v největších evropských ekonomikách se rovněž posunuly výrazně výše. Francouzský index CAC 40 vzrostl o 3,69 %, německý DAX přidal 3,22 % a italský FTSE MIB posílil o 3,19 %. Britský index FTSE 100 si pak připsal 2,45 %.
Výnosy evropských státních dluhopisů klesly, protože zpomalující se americká inflace zvýšila očekávání, že se Fed blíží ke konci cyklu zpřísňování své měnové politiky.
Zápis z jednání ECB naznačuje další zpřísnění měnové politiky a přiblížení se k vrcholu sazeb
Zápis z červnového zasedání Evropské centrální banky (ECB) ukázal podporu dalšímu zvyšování sazeb v souvislosti s obavami z přetrvávající vysoké inflace. “Za zásadní je považováno sdělení, že před sebou mají centrální bankéři ještě další úkoly, aby se inflace včas vrátila k cíli,” uvádí se v zápisu. Zároveň je v něm dodáno, že “v případě potřeby lze uvažovat o dalším zvýšení úrokových sazeb po červenci”.
Většina tvůrců měnové politiky ECB však také podpořila argument hlavního ekonoma Philipa Lanea, že by měli ke každému jednání přistupovat jednotlivě, zejména kvůli tomu, že se sazby blíží možné maximální úrovni.
Hospodářská produkce Spojeného království klesla méně, než se očekávalo, růst mezd dosáhl rekordní úrovně
Britská ekonomika se v květnu meziročně snížila o desetinu procenta poté, co v dubnu vzrostla o dvě desetiny, uvedl místní statistický úřad. Ekonomové přitom očekávali pokles o 0,4 %. V klouzavém tříměsíčním vyjádření vzrostl hrubý domácí produkt Spojeného království o 0,1 %.
Bez započtení bonusů pak rostly mzdy ve Spojeném království za tři měsíce do května rekordním meziročním tempem 7,3 %. Trh práce však vykazoval známky uvolnění, přičemž míra nezaměstnanosti se zvýšila na 4 % z 3,8 % zaznamenaných za tři měsíce do konce dubna.
Index PX na nejvyšší hodnotě za poslední 3 týdny
Pražská burza po všechny dny minulého týdne rostla a zakončila tak obchodování na nejvyšší hodnotě za 3 týdny. Index PX za celý týden vzrostl o 2,79 % a zakončil týden na hodnotě 1 309 bodů. Největší měrou se na tomto růstu podílely bankovní akcie – Erste Group a Komerční banky – které si připsaly okolo 5 %. Dařilo se i akciím Moneta s týdenním ziskem 1,64 %. Bankovní akcie podpořila zejména obecně pozitivní nálada na evropských akciových trzích.
Cena další významných a sledovaných titulů – akcie ČEZ a Philip Morris – se během týdne téměř nezměnila.
Kryptoměny: Týden ve znamení altcoinů – výrazně předčily Bitcoin i Ethereum
V pondělí probleskla médii zpráva, že britská nadnárodní banka Standard Chartered předpověděla, že Bitcoin do roku 2025 dosáhne hodnoty 120 000 dolarů. Na zvýšení ceny největší světové kryptoměny podle tržní kapitalizace to však tento týden nestačilo.
Ethereum si vedlo podstatně lépe, i když ne tak dobře jako další altcoiny. V průběhu týdne si Ethereum připisovalo i více než 6 % a dostalo se nad cenu 2 000 dolarů za minci, ale do konce týdne korigovalo na cenu 1 933 dolarů a nakonec si připsalo necelá 4 %.
Jaké zprávy poslaly vzhůru ceny altcoinů?
První podstatná zpráva o altcoinech se objevila v úterý, kdy začala prudce stoupat cena Polygonu díky on-chain růstu.
Ve čtvrtek pak Polygon zveřejnil technický návrh Polygon 2.0 a navrhl spuštění nového nativního tokenu pro síť: POL token – jakýsi upgrade na MATIC.
Je zřejmé, že už tak to byl pro držitele Polygonu dobrý týden, ale ve čtvrtek se situace ještě zlepšila, když soudce předsedající případu Ripple vs. SEC rozhodl ve prospěch Ripplu. Celková tržní kapitalizace kryptoměn v následujících hodinách vzrostla o 6 % a v pátek dosáhla 1,3 bilionu dolarů.
Do konce týdne si nakonec Ripple – respektive jeho mince XRP připsala 61 %, Polygon pak 13 %. Dařilo se i dvěma dalším významným altcoinů – Solana, která vzrostla za týden o 29 %, a Cardano, jež si připsalo zisk 11 %.
Newyorská ropa West Texas Intermediate neboli WTI v pátek uzavřela obchodování na úrovni 74,78 dolaru, což představuje denní pokles o téměř 2 dolary. V předchozím průběhu týdne však WTI neustále rostla, takže si na týdenní bázi americký ropný benchmark připsal necelá 2 %, čímž navázal na 4,6% a 2,1% růst z předcházejících týdnů.
V Londýně obchodovaná ropa Brent uskutečnila závěrečný obchod na úrovni 79,74 dolaru za barel. I ropa Brent odepsala během pátka 2 % své hodnoty, ale za celý týden si připsala přibližně 2% zisk. Globální ropný benchmark tak navázal na růst o 4,8 % a 1,4 % v předcházejících dvou týdnech.
Vzhledem k tomu, že příznivé údaje o inflaci v posledním týdnu naznačily, že Federální rezervní systém možná ustoupí od používání svého obušku v podobě zvyšování úrokových sazeb dříve, než se očekávalo, cena zlata se v podstatě během týdne neměnila – i když ostatní komodity v čele se stříbrem vyrazily vzhůru. Stříbro, které si obvykle bere ze zlata příklad, tento týden nechalo svého lesklejšího bratrance ve stínu s mnohem výraznějším ziskem.
Srpnový futures kontrakt na zlato na newyorské burze Comex uskutečnil v pátek závěrečný obchod na úrovni 1 959,30 dolaru za unci. Ve čtvrtek si přitom vedl ještě o něco lépe, když dosáhl třítýdenního maxima 1 968,50 dolaru. Spotová cena zlata, která odráží fyzické obchody se zlatem a je některými obchodníky sledována pozorněji než futures, se usadila na ceně 1 952 dolarů, což představuje týdenní růst o přibližně 1,5 %.
Cena stříbra v minulém týdnu vzrostla o téměř 8 % po zisku 1,2 %, 3 % v předcházejících dvou týdnech. Od začátku roku už je tak spotové stříbro opět v kladných číslech, když si připisuje zisk 4,1 %. Pro srovnání – spotové zlato si od začátku roku připisuje 5% zisk.
Jako číslo týdne volíme 61. O tolik procent vzrostla v průběhu týdne cena kryptoměny XRP v návaznosti na soudní vítězství společnosti Ripple ve sporu s americkým SECem. Krátce po rozsudku si XRP připisoval dokonce 90% zisk, než došlo k víkendové korekci ceny.
Nedávno jsme také otevřeli náš Finex.cz Discord server, kde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.
Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.
Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.
O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.
Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií
„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.