Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Budou mít čínští těžaři definitivně smůlu? A překoná Bitcoin cenové rekordy?

Budou mít čínští těžaři definitivně smůlu? A překoná Bitcoin cenové rekordy?

Regulace kryptoměn je na postupu a Čína chystá další represivní opatření. Plánují kompletní zákaz těžby Bitcoinu a dalších PoW kryptoměn. Jak to bude vypadat v praxi?

Čína chystá zákaz těžby kryptoměn

V čínském státním zřízení se rozhodně nejedná o první takovýto krok. Kryptoměny jsou pod státním dohledem už od roku 2017. A nejsou jedinou aktivitou, které by se měla regulace dotknout. Celkem se jich na seznamu, který připravila Národní rozvojová a reformní komise, ocitlo víc než 450.

Mělo by se jednat o všechny ty, které nejsou v souladu s platnými předpisy či zákony a dále mohou být považovány za nebezpečné, znečišťující životní prostředí nebo zbytečně plýtvající zdroji. Oficiální důvod přicházejícího zákazu těžby je právě plýtvání energií, což má dopad i na životní prostředí.

NDRC rovněž poukázala na to, že proces těžby kryptoměn nesplňuje podmínky bezpečného provozu. Můžeme se tak jen dohadovat, jestli je právě bezpečnostní otázka tím klíčovým důvodem pro omezení. Čína přitom patří mezi kryptoměnové velmoci díky velmi levné elektrické energii, kterou je schopná vyprodukovat. Čínské společnosti se řadí vůbec mezi největší producenty zařízení určených pro těžbu Bitcoinů a samotné těžařské společnosti v Číně vytěží něco přes 80 % všech bitcoinů.

Rozlozeni tezarskych poolu čína
Rozložení vytěžených bitcoinů podle těžařských poolů. Až na SlushPool (ČR) vedou čínské pooly. (Zdroj: Průzkum Jordana Tuwinera)

Jak bude vypadat zákaz v praxi

V praxi by tak zákaz kryptoměn paradoxně vyvolal jejich výraznější decentralizovanost a soustředění těžby do jiných oblastí. Očekává se, že těžaři by se přesouvali například do USA či Kanady, což by mohlo v konečném důsledku vyústit i v nárůst ceny zejména u Bitcoinu. Jeho aktuální hodnota se přitom pohybuje na cca 120 tisících korunách. Nevyhnutelně totiž po zákazu v Číně dojde k navýšení nákladů na těžbu. A to může mít za určitých okolností vliv právě na cenu.

Zatím nebylo určeno konkrétní datum, kdy by výše citované změny měly vejít do praxe. Ani se neuvádí, jakým způsobem vlastně budou změny uvedeny do praxe. V úvahu by připadalo například zvyšování cen energií, hlavního “paliva” pro těžbu.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.