Miluju čtení, machinace a dynamiku trhů a lidstva.
All those moments will be lost in time, like tears in rain… Time to die.
Před dvěma týdny Tim Cook opět dokázal, že je jedním z nejchytřejších generálních ředitelů naší doby. I když tento názor nemusí být populární, možná s ním po přečtení tohoto článku budete souhlasit.
Zatímco génius Steva Jobse byl zřejmý – byl tvůrcem ikonických produktů jako Mac, iPod, iPhone a iPad – Tim Cook vyniká v jiném aspektu. Největší úspěchy za jeho vedení, jako Apple Watch a AirPods, jsou pouze příslušenstvím k Jobsovu iPhonu.
Přesto právě Cook dovedl Apple k tomu, že se stal nejhodnotnější společností na světě, a to s 25násobným růstem hodnoty od jeho nástupu do funkce v roce 2011.
Co je ale ještě fascinující, je to, že osm z těchto let strávil ve složitém geopolitickém klimatu, kdy mezi USA a Čínou probíhala obchodní válka.
Apple, který je zcela závislý na čínské výrobě i zákaznících, měl být v této situaci jedním z nejvíce ohrožených podniků. Přesto Cook dokázal udržet podporu obou stran – jak americké, tak čínské vlády.
Nyní, v době eskalujících mezinárodních konfliktů, Cook plánuje svůj dosud největší strategický tah. Pokud se mu povede, zapíše se do historie jako jeden z nejlepších CEO všech dob.
Když se Steve Jobs v roce 1997 vrátil do Applu, firma se nacházela v krizi. Jobs se proto zaměřil na dvě klíčové oblasti: vytváření špičkových produktů a zásadní reformu výrobních procesů. Právě v této druhé oblasti se ukázala síla Tima Cooka, kterého Jobs najal jako jednoho ze svých prvních klíčových zaměstnanců.
Cook, který měl zkušenosti z PC giganta Compaq, přesvědčil Apple, aby přešel na outsourcing výroby. Přesunul výrobu do Asie, kde navázal klíčová partnerství s dodavateli jako Foxconn, TSMC a Samsung. Na rozdíl od často nekompromisního Jobse byl Cook mistrem diplomacie, což mu umožnilo uzavírat výhodné dohody. Foxconn například souhlasil s tím, že bude původní iPhone vyrábět i za ztrátových podmínek, protože viděl příležitost pro budoucí spolupráci.
Nejdůležitější bylo jeho budování vztahů s Čínou. “Designed by Apple in California, made in China” – právě druhá část této věty je výsledkem Cookovy dvacetileté práce v Applu. Díky jeho dohodám čínská vláda investovala miliardy dolarů do továren, infrastruktury a dotací, které Applu poskytly nejlepší výrobní podmínky na světě.
Po Jobsově smrti bylo logické předpokládat, že Apple potřebuje nového vizionáře. Přesto se ukázalo, že Apple v té době už měl veškeré klíčové produktové kategorie pokryté. Namísto revolučních novinek bylo nutné se soustředit na zdokonalování stávajících produktů a expanzi na nové trhy. A právě zde Tim Cook exceluje – jako mistr politických a obchodních jednání.
Nedávno Apple vydal tiskovou zprávu, ve které oznámil investici 500 miliard dolarů v USA během čtyř let. Na první pohled se zdálo, že firma plní slib Donalda Trumpa o návratu výroby do Spojených států. Média a Trumpovi příznivci tuto zprávu okamžitě oslavovali jako důkaz úspěchu jeho politiky.
Jenže při bližším pohledu zjistíme, že tato čísla jsou především chytrým PR tahem. Apple už v roce 2018 oznámil investici 350 miliard dolarů a v roce 2021 to bylo 430 miliard dolarů. Číslo 500 miliard tedy neznamená zásadní změnu, ale spíše pokračování dosavadního trendu.
Stejně tak Apple slibuje vytvoření 20 000 nových pracovních míst v oblasti vývoje softwaru, AI a strojového učení – tedy v oblastech, kde Apple tradičně zaměstnance nabírá v USA. A slibované “nové výrobní centrum” v Houstonu se bude věnovat výrobě AI serverů – produktu s minimálním objemem výroby, zatímco klíčové produkty jako iPhone zůstávají v Asii.
Nejchytřejší částí celé kampaně je “Advanced Manufacturing Fund”, který Apple zvýšil z 5 na 10 miliard dolarů. Přestože to zní jako velká finanční injekce, jde o pouhý koncept, který není nikde přesně definován. Největší část tohoto fondu stejně poputuje na nákup čipů od TSMC, jehož továrna v Arizoně byla financována vládními dotacemi, nikoliv Applem.
Tim Cook nejenže úspěšně manipuluje politické prostředí v USA, ale zároveň si udržuje přízeň Číny. Ta i přes napětí mezi oběma velmocemi nadále podporuje Apple – a to ve chvíli, kdy se jiné zahraniční společnosti z čínského trhu stahují.
Apple, který má v Číně významnou výrobní základnu, se ocitla v centru pozornosti kvůli obviněním z využívání nucené práce Ujgurů. V minulosti čelila kritice za podezření na porušování lidských práv v jejím dodavatelském řetězci, zejména u čínského dodavatele Ofilm Group, který byl obviněn z účasti na přesidlování Ujgurů za prací do jiných částí Číny. V reakci na tyto obvinění Apple s touto firmu ukončil spolupráci; firma dodávala moduly kamer do iPhonů.
V listopadu 2020 The Washington Post informoval, že Apple dokonce lobboval proti návrhu zákona známého jako Uyghur Forced Labor Prevention Act, který měl za cíl omezit využívání nucené práce Ujgurů v Číně. (!) Tento zákon by po svém přijetí požadoval po amerických společnostech prokázání, že ve svých dodavatelských řetězcích nevyužívají nucenou práci z Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Apple, jehož výrobní procesy jsou v Číně silně zakořeněny, se obával dopadů tohoto zákona na své operace a dodavatelské vztahy v regionu. Korporace jsou zkrátka asi amorální.
Díky svým vyjednávacím schopnostem dokáže Cook držet balanc mezi požadavky amerických politiků a zájmy čínské vlády, což je něco, co se nepodařilo téměř žádné jiné firmě. Pokud dokáže zvládnout i nadcházející výzvy, jeho jméno se nepochybně zapíše mezi největší vizionáře a stratégy v historii podnikání.
Miluju čtení, machinace a dynamiku trhů a lidstva.
All those moments will be lost in time, like tears in rain… Time to die.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.