Finex.cz logo
Menu
Finex » Blogy Finex.cz » Sázka na krypto vychází – generální ředitel Binance je jednou tak bohatý jak samotný Satoshi Nakamoto

Sázka na krypto vychází - generální ředitel Binance je jednou tak bohatý jak samotný Satoshi Nakamoto

Changpeng Zhao, generální ředitel krypto burzy Binance, se stal jedním z nejbohatších lidí na světě. Podle Bloomberg Billionaires Index disponuje majetkem v hodnotě 96 miliard dolarů. Do tohoto téměř stomiliardového majetku, který CZ (jak se mu v kryptografických kruzích často říká) nashromáždil, nejsou započítány jím vlastněné kryptoměny, mezi něž patří především bitcoin a nativní token burzy – Binance coin. Mimochodem ten se ještě před rokem obchodoval za méně než 50 dolarů, aktuální cena pak činí cca 450 USD.

Changpeng Zhao jako nejbohatší člověk kryptosvěta

Majetek CZ tak výrazně převyšuje majetek mnoha dalších, největších osobností kryptografického průmyslu, včetně generálního ředitele FTX Sama Bankmana-Frieda (podle Forbesu vlastní 22,5 miliardy dolarů) a generálního ředitele Coinbase Briana Armstronga (ten disponuje majetkem 9,6 miliardy dolarů).

Podle Bloomberg Billionaires Indexu bohatství CZ dokonce výrazně zastiňuje bohatství samotného Satoshiho Nakamota, záhadného a doposud anonymního tvůrce bitcoinu. Odhaduje se, že Satoshi drží asi 1,1 milionů BTC, což v dnešních cenách představuje hodnotu více než 45 miliard dolarů.

Mimo svět kryptoměn se na vrcholu žebříčku nejbohatších lidí objevuje zakladatel společností Tesla a SpaceX Elon Musk, jehož čisté jmění se odhaduje na 263 miliard dolarů, následovaný zakladatelem společnosti Amazon, Jeffem Bezosem, jehož hodnota majetku se odhaduje na 188,4 miliardy dolarů.

A daří se i samotné burze Binance. Podle analýzy agentury Bloomberg vygenerovala v roce 2021 příjmy ve výši 20 miliard dolarů. Pro doplnění uvádím, že Binance je v současnosti největší kryptoměnovou burzou na světě, na kterou připadá více než 16 % kryptoměnových transakcí.

Binance a regulátoři

Navzdory (nebo možný díky) svým úspěchům se Binance opakovaně potýká s nátlakem regulačních orgánů po celém světě. V Holandsku a Japonsku regulátoři uživatele před Binance varovali a třeba v Itálii a na Kajmanských ostrovech regulátoři veřejnost inorfmovali, že společnost nemá v jejich zemích licenci k podnikání.

Ve Spojeném království pak vydal úřad Financial Conduct Authority (FCA) varování ohledně Binance Markets Limited, britskému subjektu burzy. O několik měsíců později FCA ještě zpřísnil své rozhodnutí a uvedl, že společnost Binance není schopna regulace poté, co britský subjekt neposkytl regulátorovi základní informace.

Ani v Singapuru, kde CZ v poslední době sídlí, se burze nepodařilo získat licenci a pokračuje v hledání svého domova. V září loňského roku CZ konečně přiznal – poté, co dlouho trval na tom, že burza je decentralizovaná – že Binance potřebuje sídlo, aby uspokojila světové regulátory.

Ke konci loňského roku se proslýchalo, že by se sídlem burzy mohlo stát Irsko, ale události z poslední doby naznačuj, že se Binance aktuálně zaměřila na Dubaj. Několik dní před Vánocemi burza oznámila podepsání memoranda o porozumění s dubajským úřadem World Trade Centre Authority. Burza tehdy v prohlášení uvedla:

"Díky memorandu o porozumění Binance pomůže podpořit závazek Dubaje vytvořit nový mezinárodní ekosystém virtuálních aktiv, který bude generovat dlouhodobý hospodářský růst prostřednictvím digitálních inovací"

Nutno ovšem dodat, že memoranda o porozumění nejsou právně závazná. Prozatím tak tedy hledání domova stále pokračuje.

Máte svůj názor? Napište ho na blogu!

Je svět financí vaším koníčkem nebo profesí? Chcete své zkušenosti a know-how sdílet s ostatními čtenáři a členy komunity Finex.cz? Pište si svůj vlastní blog!

Stát se blogerem může úplně každý. Stačí se zaregistrovat a mít chuť se o své názory podělit. Stát se blogerem na portálu Finex.cz je dobrý způsob, jak ostatním předat své zkušenosti a získat na své názory zpětnou vazbu. Jdete do toho?

Další zdroje informací k tomuto článku

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo