Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Blog

Nejdůležitější vlastností Bitcoinu je decentralizace

Publikováno

Nejdůležitější vlastností bitcoinu je decentralizace. V bílé knize (whitepaperu) Bitcoinu je více než tucet odkazů na odstranění důvěry v centrální subjekty. Právě decentralizace mimo finanční instituce byla hlavní motivací Satoshiho Nakamota pro vytvoření Bitcoinu.

Bohužel celá kryptografická odvětví, jako jsou DAO, DeFi a DEX, si termín decentralizace přivlastnila a stala se z něj jen marketingová hláška. Moderní fanoušci kryptoměn se už jen zřídka obtěžují ptát a zjišťovat, co to ta decentralizace znamená.

Decentralizované vs. centralizované blockchainy

Pojďme se nejprve podívat na centralizované systémy a jejich výhody. Centralizovaný projekt může být rychlejší, s lepší kapacitou sítě, úložištěm, funkčností či odezvou. Centralizované týmy minimalizují byrokracii, rychle opravují chyby, snižují poplatky, zlepšují uživatelská rozhraní, pružně reagují na obchodní příležitosti apod. Centralizované blockchainy jsou vždy levnější a rychlejší.

Pokud jsou tak lepší, proč tedy používat něco jiného? Centrálně řízené blockchainy však nemají jednu naprosto kruciální věc. Tou věcí je vzácnost.

Decentralizace je nesmírně obtížné jak dosáhnout, tak si ji udržet. Satoshi Nakamoto zkonstruoval dostatečně decentralizovanou platební síť mimo důvěryhodné třetí strany poté, co se o to neúspěšně pokusili jiní kryptografové. Jejich práci sám přiznává v poznámkách po čarou bitcoinového whitepaperu.

Právě decentralizace je obvykle ten hlavní důvod, proč někdo vloží do bitcoinu značnou část svého majetku. Je kriticky důležité pochopit, proč je tato vlastnost tak důležitá.

Decentralizace je jediná věc, která Bitcoinu zajišťuje věrohodnou vzácnost. Všechny ostatní mince ovládá oligopol nebo malá skupina zasvěcených osob. Ti mohou určovat (a také měnit) pravidla.

Jak napsal Satoshi Nakamoto v bílé knize, běžným způsobem, jak vybudovat finanční síť odolnou proti dvojímu utrácení, je:

“zavedení důvěryhodné centrální autority, která kontroluje každou transakci, zda nedochází k dvojímu utrácení.”

Centralizace důvěry v autoritu je skutečně nejlevnější a nejpohodlnější způsob, jak provádět transakce online. Bitcoin naproti tomu nevyžaduje důvěru v žádnou centrální autoritu.

Plné bitcoinové uzly

Pouze bitcoin má více než 15 500 plně validních, archivních provozovatelů uzlů (nodů), kteří prosazují a hlídají 21milionový hard cap bitcoinu. Protože provozování plnohodnotného bitcoinového uzlu je tak levné, do sítě se denně připojují noví provozovatelé.

Zdroj: bitnodes.io
Aktuální mapa bitcoinových nodů
Aktuální mapa bitcoinových nodů

Plně validující archivní uzly zajišťují bezpečnost bitcoinové sítě. Zabezpečení Bitcoinu znamená prosazování konsensuálních pravidel o tom, co se do blockchainu zařazuje a přidává. Konsensus je v tomto případě shoda o tom, kdo co vlastní. Pouze plnohodnotné uzly mohou prosazovat konsensus a zajistit důvěryhodnou vzácnost nad bitcoinovou nabídkou.

Protože Bitcoin vždy upřednostňoval nízkonákladový provoz uzlů, umožnil zdaleka největší a nejrozšířenější síť lidí, kteří dosáhli konsensu, aniž by důvěřovali jakékoli třetí straně. Plně validní archivační uzly zajišťují, že nikdo neutratí bitcoin dvakrát a že jeho horní hranice nabídky (21 milionů mincí) nebude překročena.

Plně validní uzly umožňují komukoli odesílat a přijímat bitcoiny bez důvěry v jakoukoli centrální stranu.

Závěrem

Decentralizace umožňuje konsensus bez hrozeb násilí, uvěznění nebo konfiskace majetku občanům. Jiné projekty používají toto slovo pouze jako nálepku, aby se vyhnuly otázkám ohledně svých kontrolních mechanismů a oligopolů.

Jak napsal Satoshi Nakamoto v říjnu 2008:

“Potřebujeme elektronický platební systém založený na kryptografickém důkazu namísto důvěry, který umožní libovolným dvěma ochotným stranám provádět transakce přímo mezi sebou bez nutnosti důvěryhodné třetí strany.”

I dnes, o více než 14 let později, zůstává Bitcoin decentralizovanou platební sítí. Neefektivní decentralizaci tak volí naprosto záměrně. Díky této bezkonkurenční kvalitě je totiž jedinou technologií pro provádění transakcí na internetu bez potřeby důvěryhodné třetí strany.

Pište si svůj vlastní blog

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Kryptoměny beru jako jednu z největších příležitostí svého života. Byla by škoda ji promeškat.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.