Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Blog

Na finančních trzích vše souvisí se vším! Jak to obchodně využít?

David Zeman
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Publikováno

Obchodníci i investoři neustále hledají způsoby, jak získat informační výhodu, která by jim pomohla k ziskovosti. Jednou z populárních strategií, jak získat pomyslný obchodní “edge”, je korelace.

Ve finančním světě znamená korelace určitou formu vztahu mezi dvěma různými aktivy. Jinými slovy, různé instrumenty mohou mít na sebe různý vliv, který obchodníci mohou využít ve svůj prospěch. 

pán v obleku a graf

Intro

Korelace se rozděluje na dvě základní skupiny. Může být záporná, nebo kladná.

Většinou se setkáváme s procentuálním nebo číselným vyjádřením, například s číselným rozsahem od -100 (maximální záporná korelace) do 100 (maximální kladná korelace).

Toto rozmezí se nazývá korelační koeficient – čím je kladnější, tím je pravděpodobnější, že se bude pohybovat stejným směrem v tandemu a naopak. Při kladné korelaci se tedy instrumenty pohybují stejně: např. australský a novozélandský dolar mají tendenci se pohybovat ve stejném směru. Při záporné korelaci je tomu naopak. 

Vzájemná korelace párů AUDUSD a NZDUSD

Korelace a kauzalita

Je třeba zmínit, že korelace neznamená vždy kauzalitu. Tedy i když spolu určitá dvě aktiva korelují, neznamená to, že v tomto vztahu nacházíme logickou souvislost.

Někdy může jít o kombinaci několika vnějších faktorů, nálady na trhu apod. Obecným doporučením je proto sledovat dlouhodobý vztah daných instrumentů, abychom vyloučili výše zmíněné faktory.

Nejčastěji jsou korelovány nástroje zařazené do stejné kategorie, jako je forex nebo komodity. Dobrým příkladem jsou měnové páry EURUSD a GBPUSD, které mají velmi silnou pozitivní korelaci díky podobnému charakteru a regionu. Můžeme však najít i korelované trhy z jiných kategorií, jednou z nich může být negativní korelace mezi zlatem a USD nebo cenami ropy a měnou CAD.

Nicméně nemusí se vždy jednat o tradingové instrumenty. I ve světě investic nalezneme mnoho korelací, kde se typicky společně pohybují například dané sektory.

Jak tedy s korelací pracovat správně? Práce s tímto nástrojem může být také o kreativitě a mnoho obchodníků si postupem času vytvoří svůj osobitý systém. Obecně jsou ale primmárně používány dva způsoby: korelační tabulky a sledování mikroodchylek.

Korelační tabulky

Málokdy si obchodníci uvědomují, že na finančních trzích je vše propojeno. Neznalost korelace instrumentů, se kterými obchodují, může vést k tomu, že mohou mít obchody na dvou nebo třech různých trzích, ale ve výsledku jde o stejnou obchodní myšlenku – právě proto, že tyto trhy spolu výrazně korelují. 

 

Zdroj: Mataf.net
Korelační tabulka měnových párů
Korelační tabulka měnových párů

Jako příklad můžeme uvést obchodníka, který vidí příležitosti na párech AUDUSD a NZDUSD. Nechce si nechat ujít ani jednu z nich, a proto otevře obchody na obou.

Pokud se podíváme na tabulku, vidíme, že tyto páry mají koeficient 86, což je významná pozitivní korelace, a je tedy pravděpodobné, že pokud na jednom z nich dosáhne zisku, dosáhne zisku i na druhém, nebo naopak ztráty na obou.

V takovém případě je lepší umístit část kapitálu do jiného nekorelovaného trhu a vybrat si pouze jeden z těchto dvou s lepšími technickými nebo rizikovými parametry. 

Sledování mikroodchylek

Opakem může být pouhé sledování trhů s výraznou pozitivní nebo negativní korelací a zaměření se na mikroskopické odchylky v tomto vztahu. V takovém případě musí obchodník dobře znát dlouhodobou korelaci daných instrumentů. 

Níže vidíme grafy EURUSD a GBPUSD. Na první pohled je zde patrná výrazná pozitivní korelace obou párů. Obchodník se může zaměřit na dosažení lokálních extrémů na obou párech a porovnat jednotlivé reakce na tyto zóny.

V prvním případě vidíme, že pár GBPUSD již reagoval na úroveň podpory a vytvořil nové vyšší minimum označené “+”, avšak korelovaný pár EURUSD vytváří ještě jedno minimum. Tato situace dává obchodníkovi lepší vstupní potenciál do obchodu vzhledem k podstupovanému riziku.

Zdroj: Platforma xStation 5
Narušení pozitivní korelace
Narušení pozitivní korelace

V praxi

Závěrem lze říci, že pochopení korelací může pomoci při určování rizika, které je spojeno s jednou obchodní myšlenkou. Mělo by se tedy jednat především o defenzivní metodiku, která ochrání obchodní kapitál. Toto je samozřejmě ale pouhý základ. V dalších fázích lze práci s korelacemi rozvinout do dalších pomocných strategií, jako je porovnávání dlouhodobé korelace s krátkodobou korelací a hledání disparit.

Pro více informací navštivte sekci Vzdělávání na webových stránkách XTB: https://www.xtb.com/cz/vzdelavani.

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Investování je rizikové, investujte zodpovědně.

Zdroje informací v tomto článku

Pište si svůj vlastní blog

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

V rámci tohoto profilu bychom rádi přiblížili čtenářům analytickou a edukativní tvorbu XTB, kterou já a moji kolegové tvoříme. Ať už to jsou analytické reporty, vzdělávací kurzy, online streamy nebo cokoli jiného, vše poskytujeme bezplatně. Nechceme vědu schovávat za pay wallem. Pro velkou část Čechů a Slováků je finanční vzdělání stále něco strašidelného. Doufám, že Vám tyto texty a s nimi spojené materiály usnadní Vaší investorskou cestu :)

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.