Finex.cz logo
Menu
Finex » Blogy Finex.cz » Bitcoin v roce 2024 prvním peněžním systémem s nulovými emisemi?

Bitcoin v roce 2024 prvním peněžním systémem s nulovými emisemi?

Bitcoin (BTC) je i nadále terčem kritiky ohledně dopadu na uhlíkovou stopu a to i díky tomu, jak toto aktivum zaznamenává významné přijetí v různých jurisdikcích. Situace se však možná mění a to zejména s tím, jak se provozovatelé těžebních společností (ve snaze snížit emise uhlíku) stále častěji rozhodují pro obnovitelné zdroje energie.

První peněžní systém s nulovými emisemi?

Jak uvádí nová studie společnosti BatCoinz, tak konkrétně Bitcoin by mohl do prosince 2024 dosáhnout čistých nulových emisí a stát se tak prvním peněžním systémem s nulovými emisemi.

Podle této studie má bitcoinová síť v současné době 62,4 % nulových emisí při započtení uhlíkově negativní těžby. Očekává se, že na základě nových oznámených projektů se nejpozději v březnu 2023 toto číslo zvýší na 72,7 % nulových uhlíkových emisí.

Trend BTC čistých emisí
Trend BTC čistých emisí
Zdroj: BatCoinz.cm

V rámci metodiky výzkumníci vypočítali množství energie Bitcoinu pocházející z pozitivních uhlíkových zdrojů a poté odvodili množství pozitivního uhlíku. Kromě toho zpětně vypočítali, kolik metanu by bylo třeba odstranit ze vzduchu spalováním, aby se vyvážilo záporné množství uhlíku.

Cesta bitcoinu k uhlíkové neutralitě

Závěr studie vychází z využívání spalovaného plynu k napájení těžařských farem pro těžbu bitcoinů, které od května 2021 roste o 8,3 MW měsíčně. Ve studii se píše:

"Předpokládáme, že těžba bitcoinů využívající jako zdroj energie odvětrávaný metan bude zpočátku růst pouze 83% tempem. Na základě tohoto skromnějšího tempa růstu předpokládáme, že bitcoinová síť bude ve 4. čtvrtletí roku 2024 plně uhlíkově neutrální"

Analýza dále připouští, že s růstem uhlíkově neutrální těžby se bude pravděpodobně zvyšovat i míra hash rate.

Kritika uhlíkové stopy bitcoinu

Obecně se uhlíková stopa Bitcoinu stala předmětem zkoumání ze strany různých jurisdikcí a organizací, přičemž toto téma se dostalo do popředí zájmu regulačních orgánů. Například Bílý dům zadal zpracování studie, která měla určit spotřebu energie Bitcoinu a kryptoměn a ovlivnit tak regulační politiku země.

Zároveň se různí těžaři stále častěji obracejí k obnovitelným zdrojům, aby omezili dopad své uhlíkové stopy.

V tomto směru klesla poptávka po elektřině u Bitcoinu od začátku roku o 21 %. Asi nikoho moc nepřekvapí, že tento pokles se shodoval s probíhajícím krachem na trhu s kryptoměnami.

Bude však zajímavé sledovat, jak nulové čisté emise Bitcoinu ovlivní regulační hledisko. To přichází v době, kdy jurisdikce jako New York schválily návrh zákona, který ve státě uvalil dvouleté embargo na jakékoli nové těžební projekty PoW (Proof of Work). Současné těžební firmy nebo firmy, které jsou v procesu obnovování svých licencí, však mohou ve své činnosti pokračovat.

Závěrem

Bitcoin jako první uhlíkové neutrální peněžní systém – to zní věru dobře. Otázkou ovšem je, jak moc se této studii dá věřit a jaký by to vlastně mělo na planetu dopad. Připomínám, že podle výsledků studie společnosti CoinShares se bitcoinová těžba na světových emixích oxidu uhličitého podílí méně než z 0,08 procenty a jde tak o dosti "okrajovou záležitost". Odhaduje se, že v minulém roce celkové emise vyprodukované těžbou bitcoinu dosáhly přibližně 39 milionů tun CO2 za celý rok.

Máte svůj názor? Napište ho na blogu!

Je svět financí vaším koníčkem nebo profesí? Chcete své zkušenosti a know-how sdílet s ostatními čtenáři a členy komunity Finex.cz? Pište si svůj vlastní blog!

Stát se blogerem může úplně každý. Stačí se zaregistrovat a mít chuť se o své názory podělit. Stát se blogerem na portálu Finex.cz je dobrý způsob, jak ostatním předat své zkušenosti a získat na své názory zpětnou vazbu. Jdete do toho?

Další zdroje informací k tomuto článku

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo