Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Apple a Meta plánují spolupráci v oblasti AI: co to znamená pro uživatele iPhonů?

Apple Inteligence bude kromě umělé inteligence přímo od Applu zahrnovat i externí modely jako je ChatGPT. OpenAI ale nebude jediným partnerem Applu.

Apple a Meta plánují spolupráci v oblasti AI: co to znamená pro uživatele iPhonů?
Zdroj: depositphotos.com

Apple, jedna z největších technologických firem světa, zahájil jednání o možné spolupráci v oblasti umělé inteligence (AI) s Metou, mateřskou společností Facebooku.

Tato spolupráce by mohla být oboustranně výhodná, především díky masivnímu počtu uživatelů iPhonů a pokročilosti AI modelů Llama od Mety.

Apple Intelligence

Apple nedávno oznámil spuštění svého nového AI systému, Apple Intelligence, který bude integrovaný do iPhonů a dalších zařízení.

Ačkoli Apple vyvinul své vlastní menší AI modely, rozhodl se obrátit na externí partnery pro složitější a specifické úkoly. Prvním partnerem se stala společnost OpenAI s jejím ChatGPT.

“Chtěli jsme začít s tím nejlepším,” uvedl Craig Federighi, vedoucí softwaru v Applu, během nedávné Světové konference vývojářů (WWDC).

Akcie Applu, kterým se letos spíš nedařilo, vzrostly od oznámení o Apple inteligence (před dvěma týdny) o více než 6 %, což svědčí o pozitivní reakci trhu na tuto novinku.

Aktuální vývoj ceny akcií Apple

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Mírová jednání

Historicky byly vztahy mezi Applem a Metou značně napjaté. V roce 2021 Apple zavedl změny v ochraně soukromí svých mobilních zařízení, které Meta později označila za příčinu ztráty 10 miliard dolarů na příjmech v roce 2022.

Meta zase nabádala inzerenty, aby obcházely 30% poplatek Applu za “boosted posts”, formě reklamy, o kterou se firmy přely dlouhá léta. Navzdory těmto historickým neshodám se Apple a Meta nyní setkávají u jednacího stolu, aby prozkoumaly možnosti spolupráce v oblasti AI.

Tato jednání odrážejí širší trend nepravděpodobných spojenectví v technologickém průmyslu. Vždyť Apple v podstatě spolupracuje prostřednictvím OpenAI se svým odvěkým rivalem, Microsoftem.

Pokud by se Apple a Meta dohodly, jednalo by se o významný posun v jejich vztazích a mohlo by to znamenat výrazný pokrok pro Metu v závodě o dominanci v oblasti AI.

O Metě v této souvislosti není tolik slyšet přitom do AI masivně investuje a má v provozu již 3. verzi jazykového modelu Llama. Meta spustila Llama 2 v červenci 2023 a v dubnu letošního roku společnost vydala nejnovější verze svých AI modelů, nazvané Llama 3.

Llama si získala podporu a adopci v technologickém průmyslu a mezi startupy, ale dohoda s Applem by představovala významné vítězství.

Aktuální vývoj cen akcií Meta

Načítání
Načítání
Kupte si akcie FB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Apple jedná s více firmami

Apple nejedná pouze s Metou. V rámci svého úsilí o diverzifikaci a posílení své AI platformy vedl diskuse i s dalšími významnými hráči v oblasti, jako jsou Anthropic a Perplexity. Federighi na WWDC také zmínil plány na integraci Gemini od Alphabetu.

Gene Munster, dlouholetý analytik Apple a managing partner společnosti Deepwater Asset Management, uvedl, že dohody s těmito AI společnostmi by mohly přinést významné příjmy.

“Distribuci je těžké získat,” uvedl Munster. “Krása toho, co Apple vytvořil, je, že máte angažovanou distribuci ve velkém měřítku.”

Dohoda s Apple by totiž pro AI firmy znamenala přístup k masivnímu trhu uživatelů iPhonů a dalších zařízení Apple.

I když Apple neplánuje přímé platby za integraci AI modelů, AI společnosti mohou prodávat prémiová předplatná prostřednictvím Apple Intelligence, přičemž Apple si ponechá podíl na příjmech z těchto předplatných.

Munster očekává, že 10 až 20 % uživatelů Apple se rozhodne zaplatit si prémiové předplatné AI produktu, jako je ChatGPT. To by mohlo znamenat miliardy dolarů pro společnosti zabývající se umělou inteligencí, které se úspěšně integrují s novou platformou společnosti Apple.

Pro Apple by tato spolupráce znamenala možnost nabídnout uživatelům různé AI modely, což by zvýšilo atraktivitu jejich zařízení. Uživatelé by měli možnost volby mezi různými AI modely podle svých potřeb.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.