Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Analýza akcie Intel (INTC) – Neočekávaně velká ztráta, rapidní pokles kurzu

Analýza akcie Intel (INTC) – Neočekávaně velká ztráta, rapidní pokles kurzu

Analýza akcie Intel (INTC) – Neočekávaně velká ztráta, rapidní pokles kurzu
Zdroj: depositpohotos.com

Akcie Intel (INTC) dlouhodobě patří mezi špičku výrobců čipů. Leč posledních pár let se jim tolik nedaří. Konkurence ze strany AMD výrazně zesílila, což se projevuje na hospodářství firmy a samozřejmě i na vývoji tržních cen jejich akcií. Firma čerstvě zveřejnila své earnings, na které se podíváme v rámci fundamentální analýzy. Nebude chybět technická analýza. Čtěte dál.

Vývoj ceny akcií Intel v posledních 5 letech
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Intelu klesají prodeje, výhled snížen

Intel za druhý kvartál zaznamenal velkou ztrátu v prodejích, což je donutilo snížit výhled na celý fiskální rok 2022. Důvodem je pokles poptávky po osobních počítačích a zpoždění v dodávkách produktů. Obecně se předpokládá, že za rok 2022 klesnou prodeje osobních počítačů o 10 %. Prodeje Intelu za druhý kvartál klesly o 22 %, což bylo zcela mimo očekávání analytiků.

Jedná se o největší pokles výnosů za více jak dekádu.

CEO Pat Gelsinger prohlásil, že zpoždění v zavádění nových čipů pro datová centra a pokračující problémy s dodavatelským řetězcem umocňují slabost tohoto odvětví. Dále dodává, že výsledky jsou hluboce pod jejich očekáváním a pod závazkem vůči akcionářům.

Je třeba si uvědomit, že úrokové sazby rostou nyní po celém světě. A to přiškrcuje poptávku po drahých produktech, jako jsou počítače a podobné výrobky. Navíc období lockdownů skončilo. Lidi se zase vrátili zpět do práce. V době lockdownů lidi neměli jinou možnost, než si ten počítač koupit. Čili tehdejší poptávka byla umělým způsobem dostivyhnána.

Fundamentální analýza akcie Intel (INTC)

Výsledky za druhý kvartál

Intel za druhý kvartál zaznamenal velký pokles obratu, meziročně je to o 22 % na 15,3 miliardy USD. Mezikvartálně o téměř 17 %. Přitom trhy víceméně počítaly se skoro 18 miliardami USD. Provozní zisk markantně klesl o 110 % na -613 milionů USD. Mezikvartálně jde o pokles o 120 %.

Intel hlavně utržil čistou ztrátu ve výši 454 milionů USD. Něco takového nikdo asi moc nečekal. Ještě před rokem totiž činil čistý zisk přes 5 miliard USD. Zatímco v předešlém kvartálu to bylo dokonce 8,11 miliardy USD. Za předešlých dvanáct let Intel zaregistroval čtvrtletní ztrátu jedinkrát a to v roce 2017.

Výnos, zisk a čistá marže
Výnos, zisk a čistá marže
Zdroj: tradingview.com

Hrubá marže je za druhý kvartál něco přes 36 %. Prismatem předešlých čtvrtletí je na první pohled jasný velký propad. Provozní marže též hodně klesla. Předešlá čtvrtletí se pohybovala v rozmezí 30-20 %, nyní je -4 %. Čistá marže Intelu byla jako počasí, ale vždy ve slušných číslech. Za první kvartál dosahovala dokonce 44 %. Nyní je to -3 %.

Fundamentální ukazatele akcie intel
Fundamentální ukazatele
Zdroj: tradingview.com

Zisk na akcii (EPS) je -0,11 bodů. Ukazatel P/E je na úrovni 7,8 bodů. Tak nízko se titul za předešlou dekádu snad nenacházel. Lidově řečeno jsou akcie Intel nyní vskutku levné. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je ve výši 20,5 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) přesahuje 15 %. Oba ukazatele již dva roky soustavně klesají.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) činil 1,41 bodu a ukazatel běžné likvidity (current ratio) dělá 1,86 bodu. Oba ukazatele jsou proto na velmi přijatelných úrovních. V hotovosti Intel drží 4,4 miliardy USD. Zatímco v krátkodobých investicích 22,65 miliardy USD.

Hotovost, krátkodobé investice a vlastní kapitál Intel
Hotovost, krátkodobé investice a vlastní kapitál
Zdroj: tradingview.com

Celková aktiva firmy představují přes 170 miliard USD, které meziročně stouply o více jak 10 %. Celkové závazky dosahují 69,2 miliardy USD. Čili vlastní kapitál je 101,22 miliardy USD. To implikuje meziročně růst o skoro 19 %. A právě vlastní kapitál firmy meziročním tempem stoupá v dvojciferných číslech.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,35 bodů. Poměr dluhu vůči celkovým aktivům je 0,21 bodů. Celkový dluh představuje 35,5 miliard USD. Oba ukazatele jsou na velmi nízkých hodnotách. Logicky jsou proto velmi dobré.

Technická analýza akcie Intel (INTC)

Akcie Intel od dubna 2021 soustavně ztrácí na ceně. Po lokální tržní minimum je to zhruba 48 %. Pokles ceny je vcelku stabilní a drží trend. Na občasné zastávky s krátkých růstem jdeme akorát dolů.

Velkou technickou tragédii byla ztráta S/R levelu kolem 43 USD. Řečené pásmo fungovalo hodně dlouho jako velmi spolehlivý support. Těch odrazů zde bylo vážně mnoho.

V červnu ale přišel průlom, který nás dostal až na S/R level 35 USD. V témže měsíci přišel odraz a kurz se dokázal přiblížit ke 43 USD. Jakmile ale došlo ke zveřejnění nových earnings, trh okamžitě otevřel gapem. Otevírací cena je právě na těch 35 USD.

Denní graf akcie intel
Denní graf akcie intel
Zdroj: tradingview.com

Je další pokles nevyhnutelný? Investoři se z trhů obecně vzato stahují. Intel má dlouho problémy v podobě zaostávání před svou konkurencí. Jinak je to fundamentálně skvělá společnost. Ale cenový pokles bude pokračovat. Přesněji řečeno aktuální klesající trend přetrvá. Ačkoliv aktuální ceny už jsou řekněme dosti lákavé. Od historického maxima jsme téměř 50 % dole. A akcie Intel pod cenou 30 USD budou velmi lukrativní.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Závěrem

Poslední earnings bylo velmi nemilé překvapení, které asi zaskočilo kdejakého investora. Asi nikdo, kromě insiderů, nepočítal se ztrátovým kvartálem. Zas na druhou stranu, přijít to někdy muselo. A měli bychom si z toho vzít ponaučení. Jelikož to dost možná čeká i některé další špičkové tituly, u kterých to nečekáme.

Nic každopádně nemění na faktu, že Intel je dlouhodobě fungující high tech společnost s jedním z nejlepších produktů na trhu. Čím níž cena akcií půjde, tím lukrativnější ty akcie jsou.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo