Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Akcie » Americké akcie tvoří historii, Dow Jones nad hranicí 27 tisíc bodů

Americké akcie tvoří historii, Dow Jones nad hranicí 27 tisíc bodů

Americké akcie tvoří historii, Dow Jones nad hranicí 27 tisíc bodů

Dow Jones index, exklusivní klub 30 významných a nejvíce obchodovaných amerických akcií, uzavíral včerejší obchodování na historicky nejvyšší hodnotě. Poprvé prorazil hranici 27 000 bodů. Na konci dne pak mohli obchodníci oslavovat cifru 27 088,8, přičemž bylo překonáno čerstvé maximum 26 966 bodů stanovené 3. července 2019.

Dow Jones patří dlouhodobě mezi zajímavé indexy. Své poslední (nyní už předpolsední) historické maximum, konkrétně  26 951,81 bodu, zaznamenal v říjnu minulého roku. Od té doby jsme mohli pozorovat drobnou korekci a pohyb především do strany.  Ten můžeme vysvětlit obchodní válkou vedenou Donaldem Trumpem, a nejasnostmi ve financování amerického veřejného sektoru. To vše způsobovalo v posledních měsících vrásky na tvářích investorů. Dnes ale vráský střídá úsměv a nové historické maximum nad hranicí 27 000 bodů.

Vývoj akciového indexu Dow Jones za posledních 5 let

Vývoj akciového indexu Dow Jones za posledních 5 let. Zdroj: Google Finance

Jaké jsou hlavní motory růstu?

Za novým rekordem indexu Dow Jones a růstem dalších indexů, jako je technologický Nasdaq nebo index 500 největších amerických společností S&P 500, stojí především zhodnocování akcií technologických společností. Jejich akcie v letošním roce rostou navzdory všem politickým otřesům. Čtvrtletní zprávy těchto společností musí akcionáři očekávat s radostí. Technologičtí giganti neustále dosahují stabilních prodejů a zisků.

Amazon, Apple, Facebook, Google (vlastník Alphabet) a Microsoft – tzv. „big five“ v současné době dosahuje souhrnné tržní kapitalizace 4,36 bilionu dolarů – téměř 100 bilionů korun. Abyste si udělali bližší představu, o jak ohromnou částku se jedná, pak byste měli vědět, že tržní kapitalizace celkem 54 společností kótovaných na Pražské burze se nyní pohybuje okolo 22 bilionů korun.

Největší technologické společnosti byste hledali v Silicon Valley marně

Oblast rozprostírající se na břehu sanfranciského zálivu a Mekka všech technologických start-upů je sice domovem společností Apple, Google i Facebook, dvě největší společnosti světa byste zde však v současnosti hledali marně.

Jediný člen „bilionového klubu“ – Microsoft, a možná bychom zde mohli přidat i Amazon, mají svá sídla o více než 1300 km severněji v aglomeraci Seattlu.

„Bilionový klub“ je opravdu liga výjimečných. Jako první dosáhly této mety loni v září výrobce mobilních zařízení Apple a Jeffem Bezosem vedený Amazon. Během následujících měsíců však akcie těchto dvou technologických společností mírně oslabily. Tržní kapitalizace Applu se dnes pohybuje okolo 920 miliard dolarů. Hodnota Amazonu pak v průběhu včerejšího obchodování opět překonala magickou hranici bilionu dolarů. Dnešní pre-market zprávy však srazili její cenu na „pouhých“ 985 miliard dolarů.

Vývoj ceny akcií společnosti Amazon za posledních 5 let

Vývoj ceny akcií společnosti Amazon za posledních 5 let. Zdroj: Google Finance

Technologické společnosti rostly o desítky procent obchodní válce navzdory

Jedním z hlavních faktorů ovlivňujícíh ekonomiku je politika. Americké akcie samozřejmě více reagují na Donalda Trumpa a rozhodnutí z ovláné pracovny, ty evropské si následně potrpí na ECB, EU, velké hráče jako je Velká Británie, Něměcko, či průšviháře typu Řecko, Itálie a Španělsko. Technologické akcie zmíněných společností však zatím v letošním roce na geopolitické pnutí nedbají.

Hodnota Microsoftu tak v letošním roce vzrostla už o 36 %. Celková tržní kapitalizace výrobce Windows tak dosáhla téměř 1,1 bilionu dolarů. K růstu pomohlo společnosti především nadšení spojené z vývoje cloudových služeb.

Hodnota Amazonu v posledních dnech roste především díky očekávanému internetovému výprodeji. Tzv. Prime Day je letos naplánován na 15. a 16. července. Každoroční událost hnala cenu akcií po celý týden vzhůru. Celkem pak letos Amazon připsal 35 %.

Peněženku Marka Zuckerberga pak potěšil letošní 50procentní růst akcií Facebooku. Ten se však stále ještě zcela nevzpamatoval ze skandálu v loňském roce. Jeho akcie jsou stále ještě o 10 dolarů levnější než při maximech v červenci loňského roku.

I akcie posledních dvou zástupců „velké pětky“ od začátku roku vzrostly. Apple připsal rovněž velmi zajímavých 30 %. Pouze Google se musí cítit jako chudý příbuzný. Ten v očích investorů v rychlosti inovace za svými konkurenty zaostává a jeho akcie vzrostly od začátku roku „pouze“ o 10 %. I tak se jedná o růst, který může většina akciových společností sledovat se závistí. Navíc se zde může nalézat ještě potenciál pro další letošní růst.

Sdílení článku na facebook Facebook Sdílení článku na twitter Twitter

Ohodnoťte tento článek!

RECENZE

TOP Forex a CFD brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
Váš kapitál je ohrožen *
eToro logo
eToro★ 93 %
Váš kapitál je ohrožen *
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 91 %
Váš kapitál je ohrožen *
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
Váš kapitál je ohrožen *
Degiro logo
Degiro★ 95 %
Patria Finance logo
Patria Finance★ 90 %

Při obchodování s rozdílovými smlouvami dochází u 74–89 % účtů retailových investorů ke vzniku finanční ztráty. *

Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook

Podpořte nás!

Líbi se vám články na Finex.cz? Podpořit nás můžete libovolným darem. Moc děkujeme!
BTC donate adresa

BTC Donate address
3Ax7aQT2KgMEwAh3LrYEiCwQEK3vhxBUhf

Změna měny BTC/LTC