Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 dividendové tituly, které si aktuálně říkají o koupi

Publikováno
3 dividendové tituly, které si aktuálně říkají o koupi
Zdroj: depositphotos.com

Byznysový magnát John D. Rockefeller jednou řekl: “Víte, jaká jediná věc mě těší? Když vidím, jak mi přicházejí dividendy.” Naštěstí nemusíte být dolarovým miliardářem, abyste mohli využívat výhod akcií vyplácejících dividendy.

Tři níže uvedené akcie se staly součástí elitní skupiny dividendových králů. To znamená, že každoročně zvyšují výplaty dividend po dobu nejméně 50 let. Tato pozoruhodná historie vám může přinášet značný klid, neboť naznačuje, že dividendy zůstávají pro management těchto společností prioritou v jakémkoli ekonomickém prostředí.

Tyto společnosti jsou navíc schopny pokračovat ve zvyšování výplat i v době, kdy mnozí ekonomové stále častěji hovoří o recesi. Pojďme se na tyto společnosti, které vyplácejí své dividendy již více než půl století, podívat blíže.

1. Colgate-Palmolive

Načítání
Načítání
Kupte si akcie CL Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Colgate-Palmolive prodává základní spotřební zboží, jako jsou zubní pasty, zubní kartáčky, mýdlo a deodoranty. V portfoliu má známé a oblíbené značky jako Colgate, Palmolive, Irish Spring a Speed Stick. Co je příhodné na základním spotřebním zboží? Lidé tyto výrobky potřebují bez ohledu na to, co se děje s jejich osobními financemi.

Není divu, že se společnost pyšní působivou dividendovou historii. Colgate-Palmolive vyplácí dividendy nepřetržitě od roku 1895. Poté, co loni v březnu zvýšila čtvrtletní výplatu o více než 4 % na 0,47 dolaru, zaznamenala 60 let zvyšování v řadě.

Colgate-Palmolive přitom i za současné situace nadále generuje dostatečné volné peněžní toky (FCF), aby pokryla své dividendy. V loňském roce činil FCF 1,9 miliardy dolarů a vyplacené dividendy dosáhly výše 1,7 miliardy dolarů.

2. Kimberly-Clark

Načítání
Načítání
Kupte si akcie KMB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Společnost Kimberly-Clark vyrábí také předměty denní potřeby, jako jsou plenky, kapesníky a toaletní papír pod značkami Huggies, Kleenex a Scott. Tyto spotřebitelské značky si udržují svou pozici i v obdobích ekonomické krize. Ačkoli má společnost i divizi, která prodává produkty jako mýdlo a ručníky podnikům, není to pro podnikání Kimberly-Clark velký problém – na loňském provozním zisku se podílela pouze ze 17 %.

V lednu představenstvo společnosti zvýšilo čtvrtletní dividendu o 1,7 % na 1,18 dolaru za Tím se série zvyšování dividend prodloužila na 51 let. Kimberly-Clark rovněž produkuje dostatek volné hotovosti. V loňském roce činilo FCF 1,9 miliardy dolarů oproti dividendám ve výši 1,6 miliardy dolarů.

3. Target

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Target Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Společnost Target se v loňském roce potýkala s několika značně medializovanými problémy týkající se zásob společnosti, které vedly k velkým odpisům. Vedení naštěstí přijalo důležitá opatření a zlevnilo nechtěné zboží a zaměřila se na prodej potravin, potřeb pro domácnost a kosmetické zboží. To by mělo Targetu hrát do karet, zejména pokud dojde ke zpomalení ekonomiky.

Ve skutečnosti se již objevily pozitivní náznaky, které přinesla změna strategie společnosti. Ve třetím fiskálním čtvrtletí společnosti Target, které skončilo 29. října 2022, vzrostly tržby v prodejnách o 2,7 %, k čemuž přispěla kosmetika, potraviny a nápoje a základní potřeby pro domácnost. Její hrubá marže klesla z 28 % na 24,7 %, protože pokračovala ve snižování cen. Díky tomu by však měla být pozice společnosti v oblasti zásob zdravější.

Neměli byste se příliš znepokojovat krátkodobými tlaky na ziskovost. Koneckonců Target loni v červnu zvýšil dividendu o 20 % na 1,08 dolaru, přičemž dividendy vyplácí od roku 1967 a zvyšuje je již 51 let. Target zažívá posledních 12 měsíců neobvyklé období a jeho FCF se snížil. Jeho 51% výplatní poměr však nenaznačuje problém.

Slovo závěrem

Dividendové akcie se mohou zdát jako nudné investice – nevykazují značný růst ceny, ale není nic zajímavějšího než nejen dostávat pravidelné platby, ale dostávat je každoročně vyšší.

Tyto společnosti kladnou na své dividendy zjevný důraz a mají zdroje na to, aby se jim to dařilo i nadále.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
11
8

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎